01.05.2016 12:19


Ať má první máj přívlastek „Lásky čas“ a už nikdy „Socialisticky pracovat, socialisticky žít“

Autor: Michaela Vaisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Oslavy prvního května byly za komunistického režimu spojeny s nucenou zábavou, promenádou v průvodu. Podle mojí babičky musel jít každý, kdo nebyl nemocný nebo mrtvý. Přesto prvomájové průvody doprovázely vtipné zážitky. V posledních letech se Češi vrací k příjemnější tradici. Slaví první květen jako alternativu k svátku svatého Valentýna.

Děti do průvodu fasovaly balonky a mávátka. Zdroj: Archiv Věry Vaisové

První máj dnes málokdo stráví oslavou práce. Existuje sice pár zastánců, jsou to ale ti, kteří na jakoukoli negativní situaci argumentují mottem „Za komunistů bylo líp.“ Na prvomájový den pak ti aktivnější půjdou podpořit zlomky tradice, které reprezentují pár představitelů KSČM na náměstí. Zachování tradice pro další generace je šlechetný čin. Zachovat jim vše, i s přívlastkem hořkosti, kterou starší jedinci vymazali z paměti, je už šlechetné méně.

Dneska jsou všichni rádi, že si od práce na jeden den odpočinou. Pokud svátek zrovna nepřipadne na neděli. Naše generace nemusí stát před rozhodnutím, jestli se jít na Svátek práce bavit. Povinně bavit. Nasadit úsměv a navzdory jiným plánům strávit den v májovém průvodu. A nebo se stát rebely, revolucionáři, podrývači, nepřáteli státu nebo, vztaženo na dnešní dobu, být Ovčáčkovou oblíbenou pražskou kavárnou. Práce se oslavuje prací ve všechny ostatní dny kromě svátku, v tomto případě Svátku práce.

My stojíme jen před malým dilematem, zda po vzoru tradice, jiné, příjemnější, oslavovat lásky čas. První máj oproti Valentýnu nesmrdí komercí. Možná se obchodníci jen nestačí tak rychle přeorientovat. Od listopadu prodávají smrky a jmelí, od února pugéty růží a karafiátů, které vzápětí střídá vrbové proutí.  Větvičky třešní zatím prodejci neškubou. Aspoň můžeme v létě jíst třešňovou bublaninu. Třešňová bublanina bez třešní je nic moc.

Pokud chceme ctít tradice, je milejší najít si třešňový strom a líbat se pod ním. Netrhat větve. Pamatujte na buchty. Nebo nedělat nic. Před pár desítkami let většina Čechů neměla takový luxus volby. Pokud by se někdo rád promenádoval, spousta obcí průvody stále pořádá. Organizátoři Majálesu také každoročně připravují průvod pár dní po prvním máji. Oslavují lásku, zábavu a českou hudbu. Majálesové seskupení je navíc účelné. Dojít na místo festivalu a pobavit se. Nebo na Majáles dojeďte MHD, čím kratší interval před začátkem akce, tím větší šance na legrační zážitky. A když na výchozí zastávce vystoupí desítky návštěvníků, stanete se ihned součástí průvodu. Aspoň než se objeví hlavní brána.

Z vyprávění mojí babičky bývaly prvomájové průvody sranda. Když se pomine to, že smyslem bylo, aby tisíce lidí šly v davu, stovky dětí vystupovaly, a to vše jen pro potěšení pár papalášů na tribuně. Publikum pak představitelé města využili k proslovům o vzkvétání naší země a nádherné budoucnosti. Druhou chybou, která ubírala prvomájovým oslavám na kráse, byl požadavek, že do průvodu museli všichni, kdo nebyli nemocní nebo mrtví.

Sraz mívala babička s kolegy na vrátnici podniku, vyfasovali mávátka, balonky a transparenty s povzbudivými hesly jako Splnění pětiletky. Většinou se všichni upravili alkoholem už v kantýně, a pak se dostavili na určené místo. Aby lidi po podepsání prezenční listiny neutekli domů, kolem celé trasy byly otevřené obchody a stánky, které prodávaly nedostatkové zboží, jako banány, papriky nebo květáky.

Skupiny zaměstnanců byly prokládány podnikovými kapelami a tanečními skupinami. Někteří horlivci vykřikovali „Ten kdo stojí na chodníku, nepodporuje republiku.“ Na konci průvodu jely alegorické vozy, které byly vyzdobeny květinami a transparenty nabádajícími zemědělce, aby dali více mléka, nebo oceláři více oceli. Takže PR kampaň, která se nesnažila skrývat svůj účel. Před tribunou pak děti předváděly nacvičená vystoupení. Oblíbené byly živé obrazy, mamka vzpomíná, že se stala křídlem holubice. Děti, které nevystupovaly, trpěly rozpolceností, zda půjdou do průvodu s maminkou nebo tatínkem podle toho, který podnik nabízel sladkosti nebo lepší mávátka.

Byla to komedie, většinou asi dost hořká. Užívejme si proto dnes volný den jak chceme. První máj za komunistů nikdy nebyl spojován s oslavou lásky. Oslava lásky byla soukromá záležitost mezi páry, kterou přehlušil Svátek práce. Na slavení lásky v soukromí není nic špatného, nemusí se slavit ani v určitý den, ale nemělo by to být přehlušeno čímkoli. Šťastný květen, lásky čas!

Klíčová slova: Svátek práce, první máj, prvomájový průvod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.