29.03.2017 12:18


Aquatlon mi přišel zajímavější než jiné závody, říká jeho organizátor Jakub Gulec

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Brno - V sobotu se uskutečnil již čtvrtý ročník Karvinského Aquatlonu. Závod, kterého se původně účastnili hlavně místní sportovní nadšenci, je nyní součástí Českého poháru v aquatlonu, což z něj dělá jednu ze čtyř nejdůležitějších akcí tohoto sportu v republice. Stojí za ní Jakub Gulec, student Vysokého učení technického v Brně. „Baví mě na tom radost závodníků, ale i organizátorů. Úplně nejlepší pocit je ale ve chvíli, kdy akce skončí," říká Gulec.

Organizátor Karvinského Aquatlonu Jakub Gulec. Foto: Hana Husovská

O víkendu se konal čtvrtý ročník Karvinského Aquatlonu. Jaký byl?

Letošní ročník byl megalomanský. Podílelo se na něm asi pětkrát více organizátorů a počet závodníků byl zhruba trojnásobně vyšší než v minulosti.

Jak vás napadlo začít organizovat takový závod?

Asi pět let jsem dělal atletiku a v průběhu toho jsem vymýšlel různé blbosti. Vždycky jsem chtěl něco organizovat, a tak jsme si nejdřív s kamarády z atletiky uspořádali takový malý triatlon. Doběhli jsme na bazén, dali jsme si asi padesát kliků, zaplavali si, běželi zpátky a pak jsme objeli Karvinou na kole. Potom jsem si ale řekl, že by to chtělo něco oficiálního.

Proč tedy zrovna aquatlon? Proč ne třeba atletika?

Aquatlon mi přišel zajímavější než jiné závody. Třeba ty čistě běžecké jsou pořád a všude. Jednou jsem si všiml, že se někde v kraji nějaký aquatlon pořádal. Vůbec jsem nevěděl, co to je, nikdy jsem se toho neúčastnil. V Karviné nic takového nebylo, ale je tam docela solidní zázemí. Běžecká část se dá udělat kdekoli venku, takže na aquatlon stačí mít bazén. Já jsem členem plaveckého oddílu Kosatky Karviná a atletického oddílu TJ Jäkl Karviná, a tak jsem to nějak zkombinoval.

Závod jakožto součást Českého poháru v aquatlonu již druhým rokem zaštiťovala Česká triatlonová asociace. Jak se dokázal zařadit mezi čtyři nejdůležitější v republice?

Druhého ročníku se účastnil Jiří Jelínek, který organizuje v Opavě závod, jenž patří do Českého poháru v olympijském triatlonu. Po akci za námi přišel s vizitkou, ať se ozveme, jestli se chceme někam posunout. Řekl nám, že to bude chtít spoustu změn, ale že máme výhodu, protože jsme v okolí jediní, a taky že jsme mladí a máme do toho chuť. A tak jsme se ozvali.

Co se změnilo od té doby, co je závod součástí Českého poháru?

Změnilo se v podstatě úplně všechno. Začala větší dělba práce, všechno je připraveno mnohem dřív. V důsledku členství v asociaci se teď dá jednoduše registrovat přes internet. K dispozici máme rovněž nafukovací bránu, jejich rozhodčí, elektronickou časomíru, nebo oficiálního fotografa akce, což vnímáme jako velké výhody. Materiálně nás podporují a vypomáhají do jisté míry i s organizací. Ale jsou tu i úskalí. Jednou z podmínek je například nutnost vyplácet peníze třem nejlepším mužům a ženám, a závod není až tak velký, aby to nehnulo rozpočtem.

Pro koho je Karvinský Aquatlon určený?

Může se přihlásit kdokoli od osmi let nahoru. Letos přijeli závodníci ze všech koutů republiky i z Polska. Účastnili se nejen členové triatlonových týmů, ale i nadšení běžci a plavci. Toto pozvednutí má však takovou hořkosladkou příchuť. Zúčastněných je sice mnohem více, ale těch karvinských je méně. Když stoupá profesionalita, amatéry to svým způsobem odrazuje, což se nám zase moc nelíbí. Proto jsme založili alespoň Špunt Open, který je úplně pro ty nejmladší, do sedmi let. Není to oficiální, děti si jen oběhnou karvinské náměstí. To znamená, že sice neplavou, ale i přesto si užijí spoustu legrace.

Kdo se kromě vás na organizaci podílí?

Celý nápad jsme zahájili ve dvou, společně s kamarádem Adamem Fójcikem. Byl první, za kým jsem šel, jestli mi s tím pomůže. V prvním ročníku bylo organizátorů asi dvanáct, letos jich bylo asi pětašedesát.

Co vás na pořádání nejvíce baví?

Radost závodníků, když se to povede, ale i radost organizátorů. Letos to bylo vidět obzvlášť, všichni byli vysmátí. Ale úplně nejlepší pocit je ve chvíli, kdy akce skončí.

Máte po čtyřech letech organizaci už vychytanou, nebo je pořád co zlepšovat?

Vždycky je co zlepšovat. Letošní ročník byl oproti tomu minulému mnohem lepší, ale pořád tam byly určité chyby, které se nám nepodařilo vychytat. Je však dost velký problém držet se harmonogramu, když se ho nedrží samotní účastníci. Třeba když je prezence od osmi do devíti a za minutu devět přijede autobus závodníků.

Nastal během čtyř ročníků nějaký zásadní problém?

Každý ročník má svůj problém. Vždycky je tam jedna velká kategorie, u které si řekneme „tohle nás zruší“ (směje se). Financování je takový stabilní problém, ale to si myslím, že není jen u nás. V dnešní době není snadné na sport sehnat sponzory. Těch závodů je spousta a získat nového sponzora nebo ho přebrat je dost problematické. U projektů, které poskytují finance, zase nikdy nevíme, kolik doopravdy dostaneme. Někdy vznikne i komunikační problém a pak třeba kvůli tomu nejsou například šatny. To se nám stalo loni, řešili jsme to pět dní před závodem.

Láká vás organizace i nějakého jiného sportu?

Je to spíš o tom dokázat se tomu věnovat naplno, což je při škole trochu komplikovanější. Ale nebráním se tomu a když narazím na něco zajímavého, pustím se do toho. Zatím jsem ale nenarazil.

Studujete v Brně, takže tu trávíte hodně času. Neuvažujete o přesunutí závodu právě do Brna?

Úvahy jsou vždycky. Ale nikdy by to nebylo o tom, že by zanikl závod v Karviné. Kdyby se však naskytla příležitost uspořádat ho i v Brně, vážně bych o tom uvažoval. Ale to je hodně výhledové.

Co je to AQUATLON?
Aquatlon je individuální sport, ve kterém se kombinuje plavání a běh. Známější variantou je triatlon, kde je navíc ještě jízda na kole. V České republice se pořádá Český pohár v aquatlonu, jehož součástí je i Karvinský Aquatlon. Podle kategorií se plave 100, 200 nebo 400 metrů a běží 1, 2 nebo 5 kilometrů. Kromě Karviné se letos konají závody v Českých Budějovicích, Jablonci nad Nisou a v Praze.

Jakub Gulec je studentem druhého ročníku oboru vodní stavby na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Kromě toho je také organizátorem Karvinského Aquatlonu, jednoho ze čtyř závodů Českého poháru v aquatlonu. Organizování se věnuje i ve škole - je členem studentského spolku FastTeam, kde se společně s ostatními podílí na pořádání akcí jako den otevřených dveří nebo Noc vědců.

Klíčová slova: aquatlon, Jakub Gulec, Karviná, Karvinský Aquatlon, Brno, FAST, VUT

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.