08.04.2011 13:45


Antikvariáty nejsou jen skladiště starých knih

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Pro někoho kouzelné místo, kde se vrací v čase, pro jiného odkladiště krámů. Pro Petra Boudu znamená antikvariát už pětatřicet let nejen zdroj obživy, ale i pramen nedostupné literatury. Jeho antikvariát byl prvním soukromým knihkupectvím v Brně.

Petr Bouda si myslí, že dnešní funkce antikvariátů je jiná než dříve. Foto: Anežka Michnová.Brno – Knihkupec Petr Bouda charakterizuje situaci před rokem 1989 jako čas horečného shánění knih zakázaných počátkem sedmdesátých let. Postupem času se podle něj zákazníci začali zajímat o jiné žánry. „V současnosti už málokdo shání v antikvariátu beletrii,“ tvrdí Bouda.

Pokles poptávky po krásné literatuře začal po sametové revoluci, kdy se uvolnila produkce a knihy byly běžně dostupné. Uspokojilo to hlad po informacích, který byl typický pro předrevoluční zákazníky. „Knížka dnes hraje spíše roli artefaktu nebo kuriozity, lidé hledají například první vydání nebo originální ilustrace. Zábavní funkci, kterou plnila dříve, dnes zastává internet a film,“ myslí si knihkupec.

Studentka knihovnictví Marta Janošová se antikvariáty zabývala ve své bakalářské práci. „Mnoho lidí sbírá knihy z určitého oboru nebo od jednoho autora. Na tyto sběratele se vážou překupníci, kteří v antikvariátech tuto literaturu vyhledávají a mnohonásobně dráž prodávají na internetu,“ popisuje praxi Janošová, která je  mimo jiné spoluautorkou geocatchingové hry „Poklad z antikvariátu“.

Petr Bouda sám sebe označuje za konzervativního, a proto věří, že ne všechny zákazníky zlákají internetové katalogy, z nichž si mohou objednávat v pohodlí domova. „Snad budou stále existovat lidé, kteří potřebují tu svou knihu vytáhnout z poličky,“ doufá. Přesto má vlastní webové stránky antikvariátu, ačkoli ještě nejsou plně funkční.

Asi osmdesát procent zákazníků Petra Boudy se do jeho antikvariátu stále vrací. „Jsou to lidé, o kterých už vím, o co mají zájem. Je to takové domácké, zdravíme se venku na ulici. Vzniklo tím hodně přátelství,“ pochvaluje si a dodává, že s kolegou často odhaduje, co si který člověk koupí, podobně jako číšníci v Hrabalově románu Obsluhoval jsem anglického krále. Protože jsou antikvariáty stále ještě levnější variantou knihkupectví, tvoří u Petra Boudy až třetinu klientely studující. „Většinou se ptají po filozofické nebo psychologické literatuře, která tady převažuje,“ konstatuje knihkupec.

Antikvariáty nabízejí i široký výběr beletrie. Foto Anežka Michnová.Studenti chodí i do Antikvariátu U Jakubské věže, kde si mohou vybrat z široké nabídky odborných knih i beletrie. V regálech mohou najít vše od cestopisů přes horory až po chemii a fyziku, přičemž nechybí ani cizojazyčná literatura. „Zaznamenali jsme úbytek mediků, když přestěhovali lékařskou fakultu,“ prohlašuje vedoucí prodejny Blanka Sobotková. Od té doby podle ní prodej lékařských knih stagnuje.

Marta Janošová považuje výběr odborné literatury v antikvariátech za uspokojivý hlavně pro studenty, kteří shánějí starší výtisky. „Pokud však hledají dva tři roky stará vysokoškolská skripta, nemusí uspět,“ tvrdí studentka knihovnictví a dodává, že že v antikvariátech vyhledává především knihy od svých oblíbených autorů.

Ne všichni studující míří pro knihy do antikvariátů, mezi nimi i studentka psychologie Kateřina Mezuláníková. „Většinu literatury si opatřím v knihovně nebo v knihkupectví. Ještě jsem se nesetkala s tím, že bych tam ani tam nic nesehnala nebo se mi kniha zdála natolik drahá, abych zamířila raději do antikvariátu,“ uvažuje.

Antikvariáty však nemusí být založeny pouze na prodávání levných knih, například antikvariát ekologické poradny Veronica funguje na principu recyklace. „Lidé nám nosí publikace o ekologii a životním prostředí a my je prodáváme dále. Mnohdy nám knihy darují zpět, aby je dali zase do oběhu,“ nastiňuje jednoduchý princip pracovnice poradny Monika Vokálová. S vracením, ačkoli v jiném smyslu, má zkušenost i Petr Bouda. „Je smutné, když se po někom knihy vracejí,“ popisuje pocity, které má, když mu pozůstalí přinesou knihy po zemřelém zákazníkovi.

Antikvariát Petra Boudy leží přímo v centru Brna na Kounicově ulici. Není to však jediný obchod s použitými knihami ve středu města. Mapu dalších brněnských antikvariátů najdete zde.

Klíčová slova: antikvariáty, sběratelství, odborná literatura

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.