12.03.2014 20:49


Antikvariáty, které nesmíte minout

Autor: Nykodym Christopher | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Antikvariátů je v Brně nepřeberné množství. Vybrat si ten oblíbený je běh na dlouhou trať. Několik jsem jich tedy prošel a vybral jsem ty, které mě zaujaly a vyčnívaly. Ty, které byste rozhodně neměli minout. Třeba se některý z nich stane vaším novým favoritem.

Brno – Nákupem v antikvariátu se dá hodně ušetřit. A to jak na učebnicích a odborné literatuře, kterou využijete ve škole, tak i na literatuře krásné, kterou čtete pro potěchu ducha. Nicméně ne všude je příjemný personál, dobrý výběr knih či příznivé ceny.

 

V antikvariátu Bouda vás přivítá tento pták. Foto: Christopher NykodymPrvní antikvariát, který stojí za návštěvu, je antik Bouda. Nachází se v Kounicově ulici, přímo naproti hotelu Continental. Hned po vstupu se budete cítit doslova zahlceni knihami. Jsou zde bedny, police, přepravky a regály plné knih. Stačí se jen ponořit a hledat. Majitel Petr Bouda antikvariát provozuje již od roku 1983 a je odborník na slovo vzatý. Pokud může, tak pomůže s výběrem. Naleznete zde knihy ze všech možných oborů. Od filozofie až po zahrádkářství. Kromě knih je v nabídce i několik gramofonových desek, grafik či pohlednic. Jedinou nevýhodou je ohromné množství knih na malém prostoru, což ztěžuje hledání vytouženého svazku.

Další antikvariát, který upoutal mou pozornost a rád se do něj vracím, je antikvariát Alfa ve Veselé ulici. Ten, na rozdíl od antiku Bouda, nabízí mnoho prostoru a je tedy mnohem přehlednější. Všechny knihy jsou vyskládané v regálech a velmi pečlivě utříděné. Navíc prodavači si pamatují snad každou knihu, kterou zde mají, nebo někdy dávno měli, včetně jejího přesného umístění. Stačí se tedy zeptat a hned víte, zda má cenu hledat. Bývá zde celkem rušno, neboť antikvariát leží v centru Brna a přichází sem hodně návštěvníků, kteří se zde zdržují a pročítají si nabízené knihy. Prodavači se procházejí po antiku a jsou připraveni pomoci, avšak nevnucují se ani po desítkách minut listování knihami. Kromě obvyklých knih všech možných žánrů, grafik, či velmi starých spisů, zde prodávají například i autogramy slavných osobností, či jejich korespondenci. V nabídce je například i první vydání Máje od Karla Hynka Máchy, kterého si cení na osmdesát tisíc korun.

Desky jsou zde nejen v regálech. Foto: Christopher NykodymPosledním místem, kde se dají trávit dlouhé hodiny procházením inventáře, je obchod Vinyl records v Josefské ulici. Zde se prodávají jen a pouze gramofonové desky a všechno, co s nimi souvisí. Desky zbrusu nové tu leží vedle desek, které byly již mnohokrát přehrány a jsou staré až desítky let. Desky jsou perfektně utříděné a obsluha vám s radostí pomůže. Není problém si objednat i takové, které nemají na skladě. Avšak všechno má svou cenu a u gramofonových desek to platí obzvlášť. Lze najít bazarové desky již za osmdesát korun, avšak pokud hledáte známé interprety a alba, zkrátka něco, co by se dalo označit pojmem klasika, rozhodně neušetříte. Na druhou stranu sedět u gramofonu a užívat si každé otočení desky a klasické praskání, které se line z reproduktorů, za to stojí.

Určitě se v Brně nachází i další antikvariáty, které by stály za návštevu, avšak nelze pokrýt všechny. Pokud tedy o nějakém takovém víte, napište o něm do komentářů. Snad někomu poslouží jako inspirace, kam zajít ve volném čase.

Klíčová slova: Brno, antikvariát, knihy, vinyl, LP

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.