20.11.2011 22:09


Anketa: Zkoušková strategie se během let příliš nezměnila

Autor: Sylvie Karolová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Do zkouškového období a konce semestru zbývají už jen čtyři týdny. Strategie učení se na zkoušky se v průběhu let příliš nemění. Dnešní vyučující se na zkoušky připravovali velmi podobně jako současní studenti. Místo energetických nápojů však užívali klasičtější podpůrné prostředky.

Brno Učitelé a studenti Masarykovy univerzity odpovídali, jak se učili a učí na zkoušky. Během let se zkoušková strategie příliš nemění, nicméně některé podpůrné látky naši vyučující dříve neznali. Dnes je jejich užití vysoce oblíbené. Pomáhají energetické nápoje, tyčinky, ale i obyčejná káva a čaj. Odpovědi mohou být inspirací pro ty, kteří ještě tu pravou strategii pro své studium neobjevili.

David Charles Fraser. Foto: Sylvie Karolová

 

David Charles Fraser, učitel angličtiny

Většinou jsem se učil průběžně přes semestr, s předstihem.  Nikdy jsem tak u zkoušky za celé své studium na univerzitě nepropadl. Těsně před zkouškami jsem byl ale vzhůru celé noci a pil jsem spoustu kávy. Šprtal jsem se všechny vzorce nazpaměť a procvičoval jsem příklady tak dlouho, dokud jsem už nemohl v učení pokračovat. Poslední noc jsem se ale přece jen nemusel učit tak moc, protože jsem se snažil učit se s předstihem.

 

 

 

 

Michal Kašpárek. Foto: archiv Michala Kašpárka

 

Michal Kašpárek, student architektury

Průběžně se neučím, v období semestru vymýšlím ateliérový projekt, rýsuju stavební řešení, připravuju prezentace, prostě dělám domácí úkoly a piju zelený čaj. Učím se až pár dnů před zkouškami, to už přecházím na energetické nápoje a často ani nespím.  Snažím se to prokládat návštěvou hospody, ale nikdy ne těsně před zkouškou.

 

 

 

 

 

Rudolf Burgr. Foto: Sylvie Karolová

 

Rudolf Burgr, vedoucí katedry žurnalistiky

Připravoval jsem se asi jako každý student, který bydlí na kolejích, tedy ta správná vyvážená směs zábavy, chození do hospody a učení. Spíše to vypadalo tak, že člověk pospával u učení a čím víc se blížila zkouška, tím víc jsem upravoval svůj původní plán. Učení se mi pak hromadilo, a tak jsem chodil ke zkoušce se skripty v tašce. Doufal jsem, že ještě bude čas se to doučit. Někdy jsem vyletěl a někdy jsem to udělal. Na rozdíl ode dneška jsme měli většinu zkoušek ústních, čili face to face. Testů bylo minimum, často to byly kombinace složené z testu a z ústního pohovoru.

 

 

 

Zuzana Poláčková. Foto: Sylvie Karolová

 

Zuzana Poláčková, studentka novořečtiny

Žádnou strategii nemám. Každý semestr si říkám, že se budu učit průběžně a pak stejně všechno doháním na poslední chvíli, včetně seminárek a všech domácích prací. Mám to tak, že každý semestr nepiju to, co se mi omrzelo v předcházejícím zkouškovém. Poprvé jsem pila jen kávu, druhý semestr černý čaj, potom energetické nápoje, které mi ničily zubní sklovinu, potom tyčinky. Střídám to.

 

 

 

 

Kristina Vurmová-Labohá. Foto: Sylvie Karolová

 

Kristina Vurmová-Labohá, vyučující zahraničního zpravodajství

Učila jsem se, až když se zkouška přiblížila. Systém studia před deseti, patnácti lety byl trošku jiný než možná dnes. Dnes jsou studenti více nuceni pracovat průběžně, tehdy takový tlak nebyl, což si myslím, že je špatně. Lepší je připravovat se průběžně. Já jsem to nechávala na období před zkouškou, když byla zkouška složitá a bála jsem se jí víc, tak jsem si na to nechávala delší dobu. Úplně na poslední chvíli to nebylo, vždycky jsem si alespoň nějaký čas před zkouškou našla a většinou mi to vycházelo.

 

Klíčová slova: anketa, zkoušky, strategie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.