01.03.2012 08:33


Anketa: Začnou studenti kvůli zdražení jezdit načerno?

Autor: Kateřina Benešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Zdražování se nevyhnulo ani městské hromadné dopravě. Od 1. ledna si musejí cestující připlatit řádově deset procent. Čtvrtletní kupón, který vysokoškoláci využívají nejvíc, podražil o pětačtyřicet korun. Vesměs se však studenti brněnských vysokých škol shodují, že na hromadnou dopravu kvůli tomu nezanevřou.

Brno Navýšení cen se od 1. ledna projevilo na všech jízdenkách městské hromadné dopravy včetně předplatních kupónů, takzvaných „šalinkaret“ nebo „lítaček“. Pro studenty, kteří využívají čtvrtletní kupóny, to znamená necelou padesátikorunu navíc. Ti, kteří si kupují jednotlivé jízdenky, si připlatí dvě až tři koruny za jednu. Na svých zvycích ale většina z nich nehodlá nic měnit.

 

Filip Krejčí, 21 let, student mezinárodních vztahů a evropských studií, Masarykova univerzita

Letos jsem si nehledě na cenu šalinkartu pořídil. V minulém semestru jsem jezdil načerno často. Ne kvůli penězům, ale kvůli tomu adrenalinu. Tipoval jsem, kdo by mohl být revizor. Za celý semestr jsem ale žádného nepotkal.

 

 

 

 

Radim Glajc, 24 let, student informačního managementu, Vysoké učení technické

Poslední kupón jsem si kupoval ještě před zdražením, takže se mě nedotklo. Přestože se mi jakékoli zdražení z pochopitelných důvodů nezamlouvá, koupím si i další šalinkartu. Při dvou dvacetiminutových cestách denně se mi pořád vyplatí víc než obyčejné jízdenky. Vzhledem k tomu, že do školy to mám pět kilometrů, nepřipadá chůze moc v úvahu. A na kolo v drsném brněnském provozu nemám žaludek.

 

 

 

Ludmila Kalivodová, 25 let, studentka sociální práce, Masarykova univerzita

Šalinkartu jsem si nepořídila, hodlám chodit víc pěšky. Naštěstí to tady nemám nikam daleko.

 

 

 

 

 

 

Alžběta Vejrostová, 21 let, studentka dějin umění, Masarykova univerzita

Mám čtvrtletní kupón už jen proto, že jezdím docela daleko na tělocvik. Těch padesát korun už mě nespasí. Víc mě štve třeba zdražování jídla v menzách.

 

 

 

 

 

Ondřej Šalanda, 20 let, student informačních technologií, Vysoké učení technické

Šalinkartu mám. Dle mého názoru zase o tolik nepodražila. Ve zkouškovém ale chodím pěšky nebo jezdím načerno. Horší je pro mě zdražení vlaků, jejichž ceny už jsou na horní hranici snesitelnosti. Další zdražení budu řešit vlastním dopravním prostředkem.

Klíčová slova: doprava, zdražení, ceny jízdného, vysokoškoláci

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Beraniste | 07. 07. 2012, 01:29
Když jsem byl malý, byl jsem velmi vynalézavý. Aneb "jak jsem ve svých 6ti letech jezdil načerno" Teď Vám prozradím jeden skvělý trik. Pojmenoval jsem si ho "záchytné body". Na trase Pardubice-Praha je nemálo stanic, kde se kupují lístky, převažují vesnice, kde se lístky nekupují. Nasednete v Pardubicích a jedete. Když přijde revizor, máte v uších sluchátka a když prochází okolo, tak se na něj podíváte, aby viděl, že jste ho zaregistrovali a na výzvu "připravte si lístek" nereagujete. Téměř vždy to projde. Kdyby byl neodbytný a stál u Vás dál, vyndáte si sluchátka a řeknete název nejbližší předchozí stanice v které si nejde koupit lístek a řeknete že jedete na nejbližší další takovou stanici. Když se zeptá, proč jste se k němu nehlásil, řeknete: "já jsem Vás neslyšel" Když řekne, že Vás viděl nastupovat už v Pardubicích, řeknete: "Ano, ale vystoupil jsem a teď dodáte jméno té nejbližší projeté stanice" On se zeptá kde máte lístek a vy řeknete "ten už jsem (v té nejbližší předchozí stanici) vyhodil. Průvodčí odejde. V té nejbližší další stanici nemusíte ani vystupovat, kdyžtak jen virtuálně. Kdyby byl průvodčí otrava, tak mu řeknete, že jste vystoupili a zase nastoupili. Neprůstřelné ... to mě napadlo jako dítě, často jsme jezdívali s dědou a babičkou panťákem. Trochu se za to stydím, ale když v tom věku zakázané ovoce tak chutná! :-)