21.04.2012 13:45


Anketa: Umí studenti hospodařit s penězi?

Autor: Zuzana Klusáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Na začátku měsíce přijdou studentovi peníze od rodičů a on se raduje. Když jde nakupovat jídlo, neřeší, kolik může utratit a vezme téměř všechno, na co má zrovna chuť, vždyť si může dovolit pořádný flák masa! V druhé půlce měsíce už to však bývá mnohdy horší, peněz na účtu mnoho nezbývá, a tak student šetří, kde se dá, a na pivo si půjčí od kamaráda.

Brno Dluhy a hospodaření, ať už státu nebo jednotlivců, jsou velkým společenským tématem. Obzvlášť teď, kdy politici zvyšují daně a snaží se šetřit, kde se dá. Stát je zadlužený, ale stejně jsou na tom i české domácnosti. Podle únorových údajů České národní banky dluží už přes bilion korun.

Správné peněžní návyky si člověk osvojuje už od dětsví. Co se od rodičů či na střední škole naučil, většinou naplno využije až s nástupem na vysokou školu. Najednou sám platí nájem, cestovné, nakupuje si potraviny a oblečení. Jak studenti nakládají se svými penězi - neřízeně je utratí nebo naopak mají přehled a průběžně šetří?

 

Jan Holoubek. Autor: Jiří Malchárek

Jan Holoubek, 23 let, student regionálního rozvoje a správy MU, Hradec Králové

O svých penězích přehled mám. V podstatě kdykoliv vím, kolik mám na účtu, kolik mám v peněžence, kdy čekat který příjem či větší výdaj. Když je toho víc, zpracuju si na určitý období třeba rozpočet, abych měl jistotu, že vyjdu. Co se dluhu týče, používám kontokorent, ale jen v takový výši, kdy vím, že ho do měsíce zase bezpečně splatím. Jinak si nerad půjčuju a třeba takovou kreditní kartu bych si nepořídil nikdy. 

Neorientuju se na trhu finančních produktů a při slovech jako je investice nebo burza mi naskakuje kopřivka. Jinak se v životě řídím heslem, jak říká Milton Friedman, že nic není zadarmo.

 

 

Dita Kubátová. Autor: Zuzana KlusáčkováDita Kubátová, 25 let, studentka architektury a stavitelství ČVUT, Třebíč 

S hospodařením s penězi jsem na tom docela špatně. Přehled moc nemám, spíš výjimečně. Řešit peníze mě totiž dost stresuje, a tak vždycky doufám, že nějak vyjdu. Někdy mě proto musí založit přítel a navíc  mě i občas živí.

 

 

 

 

                                                                                                   

  Tomáš Trubačík. Autor: Zuzana KlusáčkováTomáš Trubačík, 22 let, student Mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií MU, Staré město u Uherského hradiště 

Mám přesně přehled, kolik mám u sebe i kolik mám na účtu. Z účtu se snažím vybírat minimálně. Hlavně se snažím nekupovat moc zbytečnosti a neutrácet, na pivo třeba zajdu maximálně dvakrát týdně. Na dluh nekupuju. Na co nemám si prostě nepořídím.

Stejně se chovají i rodiče. Živit tři dospělé studující děti je finančně dost  náročné, a to já si uvědomuju a respektuju. Pokud je o prázdninách příležitost jít si něco vydělat, nemám s tím problém. Do rodiného rozpočtu ale přispívat zatím nemusím.

 

 

 

Viliam Ondrák. Autor: Zdeněk MaternaViliam Ondrák, 19 let, student řízení a ekonomiky v průmyslovém podniku ČVUT, Třebíč

O svých financích mám přehled a vedu si na to tabulku v excelu, kterou aktualizuji tak jednou za dva týdny. Je rozdělená na hotovost a zůstatek na bankovním účtu. Peníze přes rok trochu víc šetřím a většinu pak utratím v létě, hlavně za cestování.
Na dluh jsem nikdy nic nekupoval a doufám, že ani nebudu. Považuji to za pohodlný, nevýhodný a nezodpovědný přístup, až na určité situace, kdy se člověk dostane do úzkých. Tedy pokud to umožňuje situace, jsem proti půjčování peněz.

 

 

 

 

 

 

Dominika Domková, 21 let, studentka práv UP, TřebíčDominika Tomková. autor: Žaneta Malá

 Se svými penězi příliš nehospodařím, jakžtakž se mi podaří vydržet do konce měsíce, ale je to vždycky natěsno. Pak už jím jenom rohlíky a mraženou zeleninu.  Šetřit tedy v zásadě neumím. Občas si přivydělávám na brigádách, ale to jen jednorázově, kvůli škole nemám čas chodit nikam pravidelně. Brigády mi slouží na speciální výdaje, oblečení, víkendovky a sportovní vybavení, bez nich bych byla asi úplně ztracená.

 

 

 

Martin Fiala, 23 let, student mechatroniky VUT, BrnoMartin Fiala. Autor: Zuzana Klusáčková

Účetnictví si moc nedělám, jen pro placení peněz za privát, abych měl přehled, kdo ze spolubydlících mi to už dal a kdo ne. Jinak o tom, kolik mám zrovna v peněžence, mám přehled  v hlavě, i když občas si do ní zapomenu peníze přidat a pak jsem týden hladem. S kapesným ale obecně vyjdu, takže problémy nemám. 

 

 

Klíčová slova: hospodaření, dluh, peníze

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.