05.11.2013 12:58


Anketa: Studentům chybí nabídka cizích jazyků pro začátečníky i konverzace

Autor: Zuzana Šebečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Znalost cizích jazyků je dnes neodmyslitelnou součástí vzdělání každého vysokoškoláka. Angličtina je základ, druhý i třetí jazyk pak rozšiřuje možnost praxe i uplatnění na trhu práce. Nabídka cizích jazyků se na fakultách Masarykovy univerzity liší, stejně jako spokojenost studentů.

Audio

    Tereza Matějíčková hovoří o studiu jazyků
         
    Autor: Zuzana Šebečková

Brno - Mimo absolování minimálně jednoho odborného předmětu v cizím jazyce a splnění jazykového minima mají studenti ještě na výběr i další cizí jazyky. Zeptali jsme se pěti studentů Masarykovy univerzity, zda je nabídka cizích řečí na jejich fakultách těší. Co by ocenili a co by naopak změnili?

Veronika Šiková, 20 let, evropská studia – politologie, BratřejovVeronika Šiková

S výukou cizích jazyků jsem spokojena tak napůl. Osobně mám zkušenost s ruštinou pro neruštináře. Náš vyučující byl Rus, který v Estonsku studoval učitelství a v rámci praxe odjel učit ruštinu sem do Čech. Pravděpodobně si sám nemohl sestavovat  plán výuky, látku jsme probírali kapitolu po kapitole. Na druhou stranu jsme měli i české vyučující, kteří se studiu výuky jazyka věnují a věnovali dlouho dobu, a jejich hodiny byly skvělé. Nelíbí se mi nedostatečná nabídka výuky jazyků pro začátečníky. Například španělština je podle mě poměrně atraktivní jazyk. Kurzy španělštiny, které nabízí filozofická fakulta, si však student může zapsat, jen pokud už se španělštinou zkušenosti má.

 

 

 

 

 

Radomír Ondruš, 23 let, podniková ekonomika a management, Šlapanice

Nabídka u nás na ESF je docela široká.  Co vím, tak na výběr je minimálně pět jazyků. Sám jsem absolvoval čtyři semestry angličtiny a na vyučování si stěžovat rozhodně nemůžu. V nabídce je i spousta odborných předmětů vyučovaných v cizích jazycích. Použití angličtiny v zahraničí, například na Erasmu, se proto určitě nebojím. Během studia ještě absolvuji minimálně dva semestry dalšího cizího jazyka. Vyberu si němčinu, se kterou jsem začal už na gymnáziu.

 


 

 

 

 

Tereza Matějíčková, 21 let, pedagogické asistenství angličtiny a němčiny, Vsetín

S výukou spokojena nejsem. Na naší fakultě se mi nelíbi to, že v hodinách nemáme žádné konverzace a tím pádem si cizí jazyk vůbec neprocvičujeme. Mám takový nápad, který by podle mě bylo dobré zrealizovat, a sice že by se mluvilo jen jazykem, ve kterém je vyučován daný semimnář. Nebo by se  podle předmětů v daný den mluvilo jen anglicky nebo německy.  Nesmělo by se mluvit vůbec česky a tím bychom si jazyk procvičovali.

 

 

 

 


 


Přemysl Kachlík, 24 let, geografická kartografie a geoinformatika, Brno

Na fakultě jsem absolvoval jenom dva semestry angličtiny, angličtinu pro geografy tři a čtyři. Říkal jsem si, že když jsem vynechal první a druhý kurz, tak budu mít možná trochu problém. Ale když jsem slyšel promluvit svoje spolužáky, kteří měli problém složit větu, můj strach rychle opadl. Probírala se sice i gramatika, ale nic, co bych už dávno neuměl. Naučil jsem se jenom pár slovíček z oboru. Vrcholem všeho ovšem byl fakt, že jsem několikrát opravoval a doplňoval i samotnou učitelku. Otázka je, jak moc je tohle problém buď vysokých, nebo středních škol. Hlavně střední školy by měly v tomto ohledu zabrat nejvíc. Na vysoké škole se to už dohání špatně.

 

 

 

 

 

Martin Brožek, 21 let, politologie - bezpečností a strategická studia, Turnov

Výuka cizích jazyků na FSS je podle mě dostatečná. Nesouhlasím s názorem, že by fakulta měla suplovat jazykové školy, které jsou schopny poskytnout lepší a efektivnější výuku jazyků než fakulta, která na ně není specializovaná. Pokud někdo opravdu chce studovat jazyk, tak ať se učí sám v jazykové škole nebo ať se zapíše do některého z kurzů pedagogické či filozofické fakulty. Osobně se cizí jazyky učím sám, a pokud je to právě možné, tak i v zahraničí.


 

 

 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.