12.10.2013 09:59


Anketa: Studenti si při studiu vysoké školy rádi zacvičí

Autor: Kristýna Hloušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kromě přednášek a seminářů musí studenti Masarykovy univerzity absolvovat také dva semestry povinného tělocviku. Vybrat si mohou z velkého množství zajímavých sportů a pohybových aktivit nebo z výcvikových kurzů. Vnímají tedy studenti tělesnou výchovu jako zábavu a kredit zadarmo, nebo je to pro ně nepříjemná dřina?

Brno – Dva semestry povinného tělocviku za bakalářském studium jsou pro někoho námaha a pro někoho příjemné zpestření. Na své si ale díky široké nabídce přijde snad každý. Studenti si mohou vybrat klasické sporty, jako je plavání, tenis či posilování, ale i ty méně obvyklé. Mezi ty se řadí například žonglování, kickbox nebo bouldering. Vypisují se také vícedenní podzimní a jarní výcvikové kurzy. Na to, jak tělocvik vybírali, a jaké při tom měli problémy, jsme se zeptali sedmi studentů Masarykovy univerzity.

 

Miroslav Vozdecký, 22 let, Kuřim, Fakulta sociálních studií, obor Mediální studia a žurnalistika a Evropská studiaStudent Miroslav Vozdecký. Foto: Kristýna Hloušková.

Měl jsem badminton a posilovny. Posilovny byly hodně o individuálním přístupu, badminton spíše takovou pohodovou záležitostí, kde jsme si hodinu pinkali ve volném tempu. Přivítal bych, kdyby se stejně jako u tenisu rozlišovala pokročilost hráčů. Jsem ale moc rád, že je na vysoké škole možnost si zadarmo zasportovat. Vždyť i ti, kteří sportu příliš neholdují, mají na výběr z velkého množství aktivit.

 

Andrea Mikutowská, 20 let, Brno, Fakulta sociálních studií, obor Bezpečnostní a strategická studia a Studentka Andrea Mikutowská. Foto: Kristýna Hloušková.Sociologie

Tělocvik jsem vybírala hlavně podle svého zájmu, ale musela jsem to skloubit i se svým rozvrhem. Lákaly mě bojové sporty, ze kterých nakonec vyhrálo aikidó. Moje očekávání se ale úplně nenaplnilo. Nevěděla jsem, do čeho jdu, cvičení pro mě bylo velmi fyzicky náročné. Chtěla jsem si zapsat tělocvik i tento semestr, což mi však kvůli problémům při zápisu bohužel nevyšlo. Obecně mám spíše problém se rozhodnout, co si zapsat. Uvítala bych možnost si zapsat více tělocviků, ale chápu, že to nelze.

 

Oldřich Lošťák, 22 let, Blansko, Filozofická fakulta, obor Teorie interaktivních médií Student Oldřich Lošťák. Foto: Kristýna Hloušková.

Z nabídky sportů jsem si vybral systemu (ruské bojové umění pozn. red.). Kurzy se mi líbily a moje očekávání rozhodně naplnily. Budova sice byla daleko od mé školy, takže jsem musel dojíždět autobusem, ale stálo to za to. O bojové sporty je vždy velký zájem, a proto si člověk musí pohlídat přihlašování do seminárních skupin.

  

Eva Lysoňková, 25let, Blansko, Ekonomicko-správní fakulta, obor Podniková ekonomika a Studentka Eva Lysoňková. Foto: Kristýna Hloušková.management

V prvním ročníku jsem si vybrala pilates především tak, aby seděl vhodně do rozvrhu.  Čekala jsem nudné cvičení, ale byla jsem příjemně překvapena kvalitou lektorky a obtížností cviků, které prováděla. Potom jsem chodila na spinning. Jsem ráda za možnost chodit zadarmo cvičit. Uvítala bych i variantu, že by byl tělocvik nepovinný a studenti, kteří mají zájem, by se mohli přihlásit každý semestr na co chtějí.

 

David Štípský, 21 let, Náměšť nad Oslavou, Fakulta informatiky, obor Sociální informatika a Sociologie Student David Štípský. Foto: Kristýna Hloušková.

Zapsal jsem si letos plavání, a to především ze zdravotních důvodů. Potřebuji posílit nohu po operaci. Při přihlašování jsem musel přesně v pět hodin sedět u počítače, ale dostal jsem se tam, kam jsem potřeboval. Nevýhodou je, že bazén je až na Lesné, ale co se dá dělat.

 

Kamila Vlčková, 20 let, Brno, Fakulta sociálních studií, Mediální studia a žurnalistika a Sociologie

Studentka Kamila Vlčková. Foto: Kristýna Hloušková.

Je skvělé, že máme možnost mít dva semestry nějaký tělocvik. Normální lekce jsou často drahé a jako student nemám peněz na zbyt. Já chodím na hodiny spinningu, které jsem navštěvovala již dříve. Beru to jako takový osobní trénink a náhradu za kolo. S přihlášením samotného tělocviku jsem problém neměla, o skupiny ale boj byl. Nestihla jsem si zapsat tu skupinu, kterou jsem chtěla, takže jsem musela sáhnout po poslední volné.

 

David Straus, 21 let, Třebíč, Fakulta informatiky, obor Sociální informatika a Sociologie Student David Straus. Foto: Kristýna Hloušková.

Absolvoval jsem posilovny a tento semestr chodím na kickbox. Posilovny byly poměrně uvolněné. Učitel nám vždy ukázal pár tipů na cviky, ale nenutil nás posilovat nad naše možnosti a síly. Z kickboxu jsem nadšený. Vždy jsem chtěl dělat nějaký bojový sport a tady si to člověk může zkusit zadarmo. Náš lektor je opravdový profesionál. Zvažuji, že si zapíšu i nějaký placený tělocvik, vyjde to stále levněji než jiné tréninkové lekce. Myslím, že je dobře, že studenti při studiu vysoké školy cvičí, člověk se alespoň na chvíli odreaguje.

Kamila Vlčková, 20 let, Brno, fakulta sociálních studií, mediální studia a žurnalistika a sociologie

Klíčová slova: povinný tělocvik, anketa, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.