15.04.2011 17:57


Anketa: Studenti se vyjádřili ke skokovému zvýšení poplatků

Autor: Markéta Laryšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ještě před pár dny stáli před fakultou sociálních studií členové petičního výboru, kteří sbírali podpisy pro podporu svého záměru. Jejich cílem je odložit zvýšení poplatků za studium na rok 2013. Mnozí ze studentů toho o problematice příliš nevěděli. Jiní se sami ochotně podpisové akce zúčastnili.

Brno - Skokové zvýšení poplatků pro studenty, kteří prodlužují studium, rozvířilo na půdě fakulty sociálních studií poměrně bouřlivé diskuse. I když počet podpisů pod peticí proti razantnímu kroku fakulty roste, mnoho studentů nemá na problematiku vyhraněný názor. A mnozí o novém opatření neví nic. Vedení fakulty se brání a argumentuje nařízením z ministerstva školství. Jak uvedla docentka Pitrová, poplatek má sankční rozměr a je to jediný nástroj, který fakulta má. Odložení na rok 2013 je pak podle ní bizarní. „Poplatky jdou do studijních fondů. V současnosti fakulta nemá peníze, je například pozastaven knižní fond,“  vysvětlila dále. Její slova potvrzuje i výrok proděkana Dančáka. Ten tvrdí, že jakékoliv úsporné řešení, je dobré řešení. Proti těmto stanoviskům stojí členové petičního výboru, kteří argumentují mizivým účinkem odvedených poplatků na rozpočet fakulty. 

 

Michal Korbelář. Autor: Markéta Laryšová


Michal Korbelář, 22 let, Mošnov, politologie a bezpečnostní a strategická studia

Z pohledu studenta třetího ročníku mi přijde změna poplatku za prodlouženou dobu studia jako podraz na studenty vyšších ročníků, kteří své studium plánovali podle starých pravidel a nyní už nemají možnost se příliš přizpůsobit.

 

 

 

 

 

 

Anežka Michnová. Autor: Markéta Laryšová


Anežka Michnová, 21 let, Brno, mediální studia a žurnalistika, genderová studia

Něco jsem o tom už slyšela. Že se to takto mění, je určitě špatné. Studenti s tím nemohli počítat a těžko už s tím něco udělají. Ale petici jsem nepodepisovala, ani se o to nijak více nezajímám.

 

 

 

 

 

Anna Martínková. Autor: Markéta Laryšová


Anna Martínková, 22 let, Brno, psychologie

Do hloubky toho o poplatcích moc nevím, ale určitě o nich měla fakulta informovat dříve. Třeba semestr předem. Na druhou stranu věřím, že takové opatření bude účinné a bude mít vliv na studenty, kteří si studium prodlužují.

 

 

 

 

 

Veronika Khýrová. Autor: Markéta Laryšová


Veronika Khýrová, 20 let, Ostrava, sociologie

O poplatcích jsem vůbec nic neslyšela. A doufám, že ani neuslyším a nebude se mě to týkat.

 

 

 

 

 

Matěj Škovran. Autor: Markéta Laryšová


Matěj Škovran,  20 let, Veřovice, sociální antropologie, sociologie

Jak to jen říct. Všechny instituce tahají peníze z těch, kteří jich mají nejméně. Jinými slovy, dřou zlaťáky z chudých.

 

 

 

 

 

Zdeněk Jirsa. Autor: Markéta Laryšová


Zdeněk Jirsa, 24 let, Pelhřimov, politologie, mezinárodní vztahy, religionistika

Petici proti tomuto navýšení jsem podepsal. Krok fakulty se mi určitě nelíbí. Na skokové zvýšení poplatků nemá šanci nikdo reagovat. Jinak za poplatky stojím a nevadí mi.

 

 

 

 

 

Jan Burkert. Autor: Markéta Laryšová


Jan Burkert, 25 let, Brno, politologie

Petici jsem podepsal. Nelíbí se mi jak skokové navýšení, tak navýšení celkově. Poplatky bych nechal  na současné částce, která je podle mě dostatečná.

 

 

 

 

 

 

 

Klíčová slova: petice, skokové zvýšení poplatků, fakulta sociálních studií

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.