28.03.2014 16:24


Anketa: Studenti se obávají nového systému rezervace kolejí

Autor: Přindišová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tímto příslovím se musí od dubna řídit zájemci o koleje na Masarykově univerzitě. Lůžko na koleji si nově může zarezervovat jakýkoli student a nezáleží na tom, kde bydlí. Někteří studenti se bojí, že nevyjde místo na ty, kteří ho potřebují.

Brno - Studenty Masarykovy univerzity čeká od dubna nový systém rezervace lůžek na kolejích. Pořadníky se nebudou sestavovat podle místa bydliště, ale šanci získat místo na kolejích bude mít každý student univerzity. Nebude se muset podávat žádost, jak tomu bylo dosud, stačí si zamluvit konkrétní volné lůžko. Rezervace se uskuteční ve třech vlnách, přednost mají studenti, kteří už na kolejích bydlí. Zbývající volná místa získají ti zájemci, kteří si je zarezervují první. Volných lůžek je podle Správy kolejí a menz dostatek. Co na nový systém rezervace říkají studenti?

 

Patrik Majerčík, Foto: Kateřina Přindišová

 

Patrik Majerčík, student Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, 20 let, Ostrava 

Určitě má tento nový způsob svůj důvod. Vím, že teď zůstala spousta volných lůžek. Když jsem si podával žádost, myslel jsem, že kolej nedostanu, protože nebydlím moc daleko. Studenti by si neměli myslet, že koleje nedostanou, a proto se o ani nepodat žádost. Teď vědí, že není tak těžké je dostat. Podle mě je systém, kdo dřív přijde, ten dřív bere, správný.

 

 

 

 

 

Adéla Boráňová, Foto: Kateřina Přindišová

 

Adéla Boráňová, studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, 23 let, Luhačovice

Myslím si, že pokud se to bude dělat takhle, studenti budou mít velké problémy s ubytováním. Podle mě byl lepší a spravedlivější původní systém, kdy se udělaly pořadníky podle místa bydliště. Ten, kdo bydlí dál, by měl mít větší šanci koleje získat. Dokážu si představit, že se teď na koleje nevlezou lidi, kteří to opravdu potřebují a místo jim seberou ti, co bydlí kousek.

 

 

 

 

Simko Severin, Foto: Kateřina Přindišová

 

Simko Severin, student Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, 21 let, Košice 

Rozhodně tento nový systém nepodporuji. Ti, co už na kolejích bydlí, si budou muset zarezervovat lůžko na další rok už v dubnu a to je podle mě strašná hloupost. Já nevím, co bude za půl roku, tak jak mám vědět, jestli zůstanu na koleji. Také si myslím, že je to nespravedlivé vůči těm, co bydlí hodně daleko. Nemůžou nijak ovlivnit, jestli na ně vyjde lůžko nebo ne. Podle mě by při přidělování lůžek mělo být zohledněno místo bydliště a také prospěch, aby si koleje studenti zasloužili.

 

 

 

Michaela Reisiglová, Foto: Kateřina Přindišová

 

Michaela Reisiglová, studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, 21 let, Blansko

Teoreticky to může být dobrý způsob, aby nebyli tolik zvýhodňováni Slováci, protože bydlí dál než studenti z Čech. I když student z České republiky bydlí od Brna daleko, tak nemá takovou šanci kolej získat. Přijde mi to jako zajímavý nápad, ale nedokážu si představit, jak to bude fungovat, a jestli je těch míst opravdu tolik. Myslím, že existuje velké riziko, že někdo zblízka bude mít kolej a někdo třeba z Aše špatně kline a nevyjde mu to.

 

 

 

 

Tomáš Pecuch, Foto: Kateřina Přindišová

 

Tomáš Pecuch, student Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, 20 let, Prešov

Osobně je mi to docela jedno, protože budu z kolejí odcházet. Ale myslím si, že to hodně zvýhodňuje lidi, co už na kolejích bydlí oproti těm, co by teprve na koleje chtěli. Jelikož se tam už předtím dostali ti, co jsou z velké dálky, ti samí tam teď i zůstanou. Takže co se vlastně změní? Myslím si, že nic moc.

Klíčová slova: anketa, bydlení, koleje, rezervace, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.