06.03.2014 20:25


Anketa: Studenti považují poplatky spojené se studiem za zbytečně vysoké

Autor: Ondřej Koraba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ze čtyř tisíc korun zpátky na patnáct. Jsou staronové poplatky za prodloužení studia adekvátní? Vidí v nich studenti motivaci studium zdárně dokončit v pravý čas, nebo je to podle nich spíše trest pro ty, kteří měli smůlu? Na tyto otázky odpovědělo pět studentů z různých fakult Masarykovy univerzity.

Brno - Akademický senát Masarykovy univerzity rozhodl, že nástupem příštího roku zvýší poplatky za prodloužení studia na úroveň, která platila před zásahem Nejvyššího správního soudu loni v srpnu. Soud tehdy univerzitě vyčetl, že výše poplatků neuvádí přímo ve statutu školy, ale zveřejňuje ji svým rozhodnutím děkan příslušné fakulty po projednání v jejím akademickém senátu. Na prosincovém jednání  proto Velký univerzitní senát definitivně rozhodl o změně statutu. Čtyři tisíce korun, které v létě rektor Mikuláš Bek vyhlásil jako dočasné, opět nahradí sumy od 15 do 24 tisíc korun za semestr. Konkrétní sumy platné pro jednotlivé fakulty jsou dostupné na webu MU.

 

Adam KlocekAdam Klocek, 20 let, student psychologie, Opava

V současném stavu mi to přijde poměrně hodně. Kdybychom prodlužovali kupříkladu kvůli Erasmu, nebo kvůli vedlejším okolnostem, které určitě mohou nastat a my je nemusíme být schopni zcela ovlivnit, tak by to mohlo znamenat jistou regresi v rámci našeho vztahu ke škole a ke studiu. Pod tíhou situace, kdy musíme udržet finanční stránku v rámci mezí, se můžeme jen obtížně efektivně vzdělávat.

 

 

 

Alena Vrabcová

Alena Vrabcová, 23 let, studentka učitelství anglického jazyka pro základní a jazykové školy, Teplice

Mě osobně se to naštěstí netýká, ale slyšela jsem, že se z těch peněz platí i stipendia jiným, asi těm poctivějším a aktivnějším studentům. To mi přijde jako spravedlivý systém. Ovšem, kdybych si měla sama sebe představit v situaci, kdy bych studium platit musela, nejspíš by mi patnáct tisíc přišlo jako nadměrná zátěž. Třeba takových deset tisíc se mi zdá celkem rozumných.

 

 

 

Hynek VránaHynek Vrána, 23 let, student práv, Brno

Mně by ty poplatky nevadily, kdyby se pořád takhle neměnily. Rád bych, aby byly jednou dané, konstantní a každý by věděl, s jakou částkou může počítat. Právě to, že se pořád zvyšují, snižují, mě docela mrzí. Pokud bych se měl vyjádřit k aktuální částce, tak myslím, že 15 tisíc korun za semestr je pro mě asi taková horní hranice, kterou bych dokázal oželet.

 

 

 

Iva VránkováIva Vránková, 25 let, studentka politologie, Týn nad Vltavou

Já myslím, že čtyři tisíce, které platí letošní akademický rok, jsou docela ideální. Patnáct tisíc je opravdu hodně a může to být pro lidi náročné. To, že někdo prodlužuje studium, není vždycky o tom, že je to flákač. Do jeho života vstoupí nějaká souhra okolností, něco se mu nepovede, pak těch patnáct tisíc je docela tvrdý trest.

 

 

 

Boleslav ŽemlíkBoleslav Žemlík, 22 let, student anglického jazyka a literatury a estetiky, Vsetín

Zvýšení poplatků mě osobně celkem rozčarovalo, protože díky jednomu předmětu asi budu muset vytáhnout peněženku. Je ovšem pravda, že když jsem v rámci studia pořádal konferenci, získal jsem příspěvek ze stipendijního fondu, který je financován právě díky poplatkům. Platit alespoň nějakou sumu proto určitě dává smysl. Jenomže patnáct tisíc je opravdu docela dost. Chtělo by to nějakou kompromisní částku. 

Klíčová slova: poplatky, studium, anketa, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.