03.05.2011 17:10


Anketa: Stahuji, stahuješ, stahujeme

Autor: Jakub Fabík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Stahování hudby z internetu patří k životu téměř každého dnešního člověka. Těžko lze najít někoho, kdo se stahováním nesouhlasí a může s čistým svědomím říct, že si nikdy nic bez placení nestáhl. Čím je to ale vše způsobeno a jaké mají lidé, kteří muziku stahují, pro své jednání argumenty?

Brno – Jedním z nejdiskutovanějších témat v dnešním hudebním průmyslu je bezesporu stahování hudby z internetu. Názory na tento fenomén se různí. Na jedné straně stojí mnozí umělci a lidé, kteří si často hudbou vydělávají na živobytí. Ti se nebojí srovnat stahování neplacené hudby s krádeží.  Druhou stranu reprezentují hlavně mladí lidé, kteří jsou naopak toho názoru, že rozdíl mezi stažením hudby z internetu a krádeží je propastný. Jedna z oblíbených stránek na sociální síti Facebook je například pojmenována: „Auto bych neukradl, ale kdybych mohl, stáhnu si ho“.

Co si o tomto fenoménu myslí, odpovídali nejen studenti.

 

Studentka politologie Petra Vaškových. Foto: Jakub Fabík.

Petra Vaškových, 23 let, studentka politologie, Uherské Hradiště

Já osobně hudbu stahuji, protože je to ve srovnání s kupováním CD mnohem jednodušší. Na druhou stranu chápu, že někteří lidé si hudbu kupují, protože tím chtějí podpořit umělce. Myslím, že řešením by mohlo být prodávat hudbu levněji. Dnešní ceny jsou nastaveny tak vysoko, že většinu lidí spolehlivě odradí.

 

 

 

 

Hudebník Jiří Pejchal. Foto: Jakub Fabík.

Jiří Pejchal, 48 let, hudebník, Brno

Myslím si, že pro hudební průmysl může být stahování muziky negativní věc, nicméně ne pro hudbu. Pokud si budou moci posluchači stáhnout všechnu muziku zadarmo, nebudou se snažit umělci tvořit na objednávku davů a začnou tvořit svou upřímnou hudbu. Podle mého názoru má být umění pro umění a ne pro peníze.

 

 

 

 

 

Student zubního lékařství Zdeněk Ambrož. Foto: Jakub Fabík.

Zdeněk Ambrož, 24 let, student zubního lékařství, Mohelnice

Mým názorem je, že stahování hudby nezmizí, dokud nebude možnost nějak postihnout toho, kdo si ji stáhl. Kdo by platil, když může zadarmo stahovat? Hodně lidí včetně mě také zastává názor, že umělci by peníze klidně dali, ale jsou si vědomi toho, že velkou část z peněz, které umělci koupením jeho CD pošlou, si strhnou nahrávací společnosti a další paraziti.

 

 

 

 

Programový vedoucí kulturního centra Roman Truksa. Foto: Jakub Fabík. Roman Truksa, 49 let, programový vedoucí kulturního centra, Brno

Nesouhlasím s lidmi, kteří tvrdí, že stahování hudby je hlavním důvodem toho, proč se v dnešní době CD skoro neprodávají. Spíše je to způsobeno tím, že hudby je příliš mnoho a lidé si v dnešní době rádi stáhnou co nejrychleji třeba jen jednu písničku, která se jim líbí. Každý má dnes méně a méně času, takže výlet do hudebního obchodu je záležitost akorát pro fajnšmekry. Myslím si, že dokonce i stahování bude za chvíli pouze přežitkem a všechna muzika bude poslouchána jen online. Je to vidět už dnes, kdy je téměř každá muzika k dispozici na Youtube.

 

 

 

Student politologie Karel Musílek. Foto: Jakub Fabík.

Karel Musílek, 24 let, student politologie, Opava

Na jednu stranu chci podporovat umělce a kupovat si jeho CD, ale pokud se podívám nejen na ceny v obchodech ale hlavně i na výběr muziky, kterou tam nabízejí, je mi jasné, že svého umělce tam rozhodně podpořit nemůžu. V současné době si muziku stahuji a v podporování muzikantů se omezuji pouze na kupování lístků na jejich koncerty.

 

 

 

 

 

Klíčová slova: hudba, stahování, anketa

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.