01.05.2011 14:25


Anketa: První máj byl mávátek čas

Autor: Barbora Kučerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Posledních dvacet let je první květen spojen se symboly lásky. Zamilovaní se mají políbit pod rozkvetlým stromem. Dříve to tak ale nebylo. Komunisté měli o oslavách prvního máje zcela jinou představu. Co o tom vědí studenti?

Přehrát audio

Audio

Autor: Barbora Kučerová

Brno, Dačice – Dnešní studenti mají poměrně jasnou představu o tom, jak stráví letošní první květnový den. Mnohem méně však už ví o tom, jak jej trávili jejich rodiče před revolucí. Studenti toho o povinných prvomájových oslavách z dob komunismu moc nevědí. „První máj je obecně svátkem levice. Slavilo jej tedy i komunistické Československo,“ vysvětlil brněnský politolog Lubomír Kopeček.

Roman Hanák.Roman Hanák, 23 let, student veřejné správy, Třebíč

Obecně nemám rád masové akce a tyto povinné komunistické oslavy by se mi příčily. Můj otec je nenáviděl a já bych asi nebyl jiný. Když člověk nepřišel, měl pak problémy. Vynucovat účast na něčem takovém je podle mě nesprávné. Pokud člověk nechtěl jít, musel mít velkou odvahu. Otec vzpomíná, že i po výbuchu Černobylu museli do prvomájového průvodu. Pro mě je první máj prostě svátek zamilovaných.

 

 

 

Bohumila Jankůjová.Bohumila Jankůjová, 18 let, studentka podnikání a služeb, Dačice

O prvomájových komunistických tradicích nic moc nevím. Představím si akorát rozkvetlou třešeň a pod ní prvomájový polibek, který s přítelem každý rok dodržujeme. Našli jsme si pěkný třešňový sad a obcházíme každou třešeň. Je to taková pěkná tradice na přivítání jara. Ještě si také vybavuji, že se na vesnicích staví májka, u které se sejde téměř vždy celá vesnice a je potom pořádně veselo. Jestli to má ale nějaké spojení s komunismem, to opravdu nevím.

 

 

 

Lucie Vašíčková.Lucie Vašíčková, 20 let, studentka účetnictví a finančního řízení podniku, Markvarec

Osobně již z principu nemám ráda všechny druhy těchto nepovinně povinných hromadných akcí. Nejvíce mi vadí, když jsou ještě převzaté z USA. Oslavy prvního máje jsem naštěstí již nezažila a moc o nich nevím, popravdě už ani moji rodiče ne. Myslím, že většina mladých už si první máj spojuje spíše s prvomájovou pusou, než oslavou nějakého komunistického svátku.

 

 

 

 

Pavel Jeník.

Pavel Jeník, 22 let, student práv, Pardubice

Podle mě bylo špatně, že byly tyto oslavy povinné. Vzešly z ideologického proudu, který je mně osobně velice vzdálený. Podporovali je jak komunisté a socialisté, tak církev. Já první máj dnes neslavím. Maximálně políbím svou přítelkyni, ale ta je bohužel letos pryč.

 

 

 

 

Lukáš Seifert.

Lukáš Seifert, 24 let, student politologie, Kutná Hora

Jako student politologie toho o komunistických akcích samozřejmě vím dost. Ale přes veškeré negativní konotace, které vyvolává zneužití tohoto dne minulým režimem, považuji já první máj za den svobody osobního vyjádření. A to jak v životě veřejném, tak i soukromém. První máj podle mě provází étos dne, kdy lidé vyjadřují svůj názor, představují svůj životní styl a vyjadřují emoce i pocity.

 

 

 

 

Nela Žulevičová.Nela Žulevičová, 20 let, studentka novořeckého jazyka a filologie, Pardubice

O těchto povinných oslavách vím jen něco málo z vyprávění od dědy. Nikdy jsem se o ně moc nezajímala. Viděla jsem jen pár fotek májového průvodu od babičky, která dětství strávila v domově pro uprchlíky z řecké občanské války. Nicméně všichni na těchto snímcích se usmívají a vypadají velice šťastně. Já osobně bych se podobných průvodu účastnit nechtěla.

 

 

 

 

Jan Vopelka.Jan Vopelka, 21 let, student stavebního inženýrství, Radkov

Já o dřívějších oslavách prvního máje téměř nic nevím. O historii se příliš nezajímám a s rodiči jsem o tom nikdy nemluvil. Vybavuji si teď jen nějaké momenty z různých českých filmů. Myslím, že všichni museli mávat nějakými vlaječkami. Pro mě je teď ale první máj hlavně dnem volna.

 

 

Klíčová slova: první máj, květen, komunismus, svátky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.