15.05.2015 15:31


Anketa: Považují studenti Fakulty sociálních studií titul za důležitý?

Autor: Ištvanová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Podhodnocování humanitních a společenskovědních oborů je v dnešní době čím dál častějším trendem. Stále velký počet uchazečů však k tomuto studiu často táhne idealismus či absence výuky matematiky. Studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity odpovídali v anketě na to, zda si myslí, jestli jim titul pomůže k lepšímu pracovnímu uplatnění v jejich oboru.

Brno – Humanitní obory patří každoročně mezi ty s největšími počty zájemců o studium. Mnohdy však převládá názor, že jde pouze o líheň nezaměstnaných. Už během prvního roku na škole studenti poznávají, že jim jen titul k dobrému pracovnímu uplatnění stačit nebude. Často proto hledají praktické zkušenosti na stážích nebo v mimoškolních aktivitách.

Hana Řiháková, 21 let, Sociální práce a Veřejná politika a lidské zdroje, Brno

Hana Řiháková. Foto: Kateřina Ištvanová

Myslím si, že titul je určitě výhodou. Ale zjišťuji, že je hodně důležitá i praxe, kterou máme možnost na fakultě získat. Sice to není dostatečné, ale základ tam je. Také je dobré mít i nějaké mimoškolní aktivity. Zajímám se o dobrovolnictví v různých organizacích. Příští semestr bych ráda strávila alespoň pár hodin jako dobrovolník ve Sdružení pěstounských rodin.

 

 

Marek Dvořáček, 22 let, Mezinárodní vztahy a Bezpečnostní a strategická studia, Ústí nad Orlicí

Marek Dvořáček. Foto: Kateřina Ištvanová

Bezpečnostní a strategická studia je poměrně úzce zaměřený obor, a proto je titul zapotřebí. Při hledání práce je nezbytné mít alespoň ten magisterský. Získávat praktické zkušenosti jde na mém oboru velmi dobře, ale samozřejmě záleží na iniciativě každého. Já se snažím získávat zkušenosti i jinde. Čím více mimoškolních aktivit člověk dělá, tím má větší šanci se uchytit.

 

 

Veronika Kovářová, 21 let, Psychologie a Mediální studia a žurnalistika, Česká Třebová

Veronika Kovářová. Foto: Kateřina IštvanováDneska jen titul určitě nestačí, zvláště na humanitních oborech. Důležitá je právě praxe. Na druhou stranu si myslím, že by se člověk neměl na školu vykašlat a jen sbírat zkušenosti. Jde o to, umět to skloubit, aby měl člověk nějakou jistotu. Oproti technickým oborům je to na naší fakultě určitě trochu jiné. Myslím si, že titul z humanitních oborů nemá při hledání pracovní příležitosti takovou váhu.

 

 

 

Kristýna Drápalová, 23 let, Sociologie, Brno

Kristýna Drápalová Foto: Kateřina IštvanováPodle mě je titul v dnešní době stále potřeba, alespoň ten bakalářský. Záleží však na každém oboru. U sociologie, kterou studuji, se to určitě hodí. Často posílám životopisy a motivační dopisy na různé stáže, abych získala zkušenosti. Za ty nejcennější považuji praxi na Ministerstvu práce a sociálních věcí, v neziskové organizaci Nesehnutí nebo v Ústavu populačních studií.

 

 

 

 

 

Ondřej Chlupáček, 22 let, Mediální studia a žurnalistika a Bezpečnostní a strategická studia, Třebíč

Ondřej Chlupáček. Foto: Kateřina IštvanováMyslím si, že jen titul sám o sobě k ničemu není. Co se týče žurnalistiky, tam spíše dveře do redakcí otevírá tříměsíční praxe, kterou musí všichni studenti povinně absolvovat. Já jsem na praxi získal cenné zkušenosti. Hodně mých známých tam teď pracuje i po skončení alespoň na částečný úvazek.

 

 

Klíčová slova: anketa, studium, titul, praxe, zkušenosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.