08.05.2014 21:20


Anketa: Nové čipové náramky fronty na jídlo a pití na Majálesu nevyřešily

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Brno na začátku května hostilo hned tři studentské festivaly oslav jara – majálesy. Studenti z Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity se rozhodli uspořádat vlastní studentský svátek, a tak kromě Českého Majálesu, který probíhá postupně v několika největších českých městech, mohli návštěvníci zavítat i na Studentský Majáles nebo Mendelu Majáles.

Brno – Český Majáles, v Brně pod názvem Brněnský Majáles, tento rok přišel s jednou novinkou - místo vstupenky si totiž návštěvníci koupili bezkontaktní čip připevněný na náramku. Ten sloužil pro vstup do areálu brněnského výstaviště, kde se akce odehrávala, ale také jako elektronická peněženka, na kterou si jeho uživatelé museli nabít  částku dle svého uvážení. V hotovosti se na Majálesu za pití a jídlo platit nedalo. Jak se vám novinka v podobě čipu líbila a jaké bylo její používání?

 Kateřina Karmazínová. Foto: archiv Kateřiny Karmazínové 

Kateřina Karmazínová, 21 let, studentka Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, Brno

Náramková revoluce byl super nápad. Jediné, s čím jsem měla trochu problém, bylo poskytování osobních údajů při registraci čipového náramku. Přišlo mi to zbytečné, jelikož nerada poskytuji osobní údaje jen tak někomu. S funkčností náramků jsem však nezaznamenala žádný problém.

 

 

 

Marie Venclů. Foto: Tereza KonířováMarie Venclů, 20 let, studentka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Boskovice

Systém náramků je opravdu inovativní – člověk se nemusel starat o peněženku, vytahovat drobné z kapes a pořád se bát, že ji někde nechá. Zažila jsem jeden z výpadků terminálu pro platby, ale s tím se dalo počítat, když byly čipy zavedeny poprvé, do příště to organizátoři snad vychytají. Náramky slibovaly hlavně rychlost v odbavování a kratší dobu čekání, ale i tak se našly dlouhé fronty, které se daly stát třeba hodinu, a to především u jídla, takže v tomto směru vše zůstalo při starém. To znamená, že náramky pro mě měly přínos hlavně v úspoře věcí – stačilo si vzít do kapsy šalinkartu a klíče a bylo vyhráno.

 

 

Michaela Pošpíšilová. Foto: archiv Michaely PospíšilovéMichaela Pospíšilová, 21 let, studentka Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, Brno

Novinka v podobě elektronických náramků se mi líbila. Bylo to rozhodně jednodušší než papírové vstupenky. Se systémem na dobíjení peněz jsem neměla problém a na Majálesu jsem nezažila žádný výpadek terminálu, i když jsem slyšela, že byly. Na čipových náramcích se mi asi nejvíc líbilo, že se daly přiložit k fotobuňkám, které byly v areálu festivalu. V nich jsme se zdarma vyfotili a organizátoři slíbili, že fotky pak zašlou na e-mail, který jsme zadali při registraci spolu s číslem náramku. Dobrá vychytávka!

 

 

 

 Soňa Mravcová. Foto: archiv Soňy Mravcové 

Soňa Mravcová, 21 let, studentka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Opava

Byla jsem nadšená. I když počasí nám nepřálo a už po deseti minutách jsme měli rybník v botách. Náramky však jen a jen chválím. Urychlilo to hlavně vstup do areálu. Protože jsem ve škole končila až v pět hodin odpoledne, opravdu jsem chvátala, abych stihla aspoň Divokýho Billa, který začínal v šest večer - a to se mi podařilo. U stánku s občerstvením to už s čipovými náramky taková výhra nebyla, protože jsme stejně museli čekat, než nám jídlo a pití připraví. Celkově to hodnotím jako povedenou akci a skvělý hudební zážitek. Vytknout bych mohla snad jen chování některých zúčastněných. Zapálit si cigaretu v davu na sobě namačkaných diváků, či skákat jak o život a narážet tak do všech v okolí, mi nepřišlo moc ohleduplné.

 

 

Veronika Klecová. Foto: Tereza KonířováVeronika Klecová, 21 let, studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Rychnov nad Kněžnou

Čipové náramky jsou podle mě zbytečné. Několik let to fungovalo bez nich a klidně by to bez nich mohlo fungovat i nadále. Je pravda, že u vchodu nebyly tak velké fronty, ale co se týká třeba čekání na pití nebo jídlo, tak ani revoluční náramky nepřinesly žádnou změnu. Myslím, že finance organizátoři mohli využít klidně jinak. Na Majálesu bych ale pochválila, že bylo několik oddělených pódií a kapely se navzájem nerušily, protože myslím, že nikdo ale opravdu nikdo si neužije poslech Tomáše Kluse a Majka Spirita dohromady. Ale festival celkově byl super a pevně věřím, že se zúčastním i v příštím roce.

 

 

 

Pavla Miřátská. Foto: Tereza KonířováPavla Miřátská, 20 let, studentka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Pelhřimov

Řekla bych, že zavedení čipových náramků na Majálesu bylo rozhodně zlepšením, podařilo se alespoň částečně zkrátit fronty u vstupu i na pití. I když sem tam byly některé čtečky dost chybové, a to pak trvalo načíst náramek pomalu déle, než kdybychom platili hotově. Zbytek Majálesu byl výborný, skvělá sestava kapel a vrcholem večera byli samozřejmě Tomáš Klus a Chinaski. Jenom počasí by mohli organizátoři pro příště trochu lépe vyřešit.

 

 

 

 

Sylva Trebulová. Foto: Tereza KonířováSylva Trebulová, 22 let, studentka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, Břeclav

Mě nové čipové náramky vůbec nenadchly. Myslím si, že to byla úplná zbytečnost. Stejně byly všude fronty, všechno bylo drahé a nijak to neurychlilo celý proces. Nejhorší byly fronty na jídlo, strávit v ní hodinu nebyla žádná výjimka. Člověka pak i přešla chuť. Navíc si myslím, že to byly zbytečně vyhozené finance na všechny technologie s tím spojené. Organizátoři je mohli použít na něco lepšího. Chválím ale rozmanitost hudebních interpretů, kteří na festivalu vystoupili. Na své si přišli vyznavači všech hudebních stylů. Je dobře, že prostor dostaly i rozjíždějící se kapely.

 

Klíčová slova: Brněnský Majáles, Brno, festival, čip, elektronické náramky, bezkontaktní,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

autorka | 10. 05. 2014, 19:16
tak u ankety je asi názor důležitější než fotka - a hlavní klady/ zápory festivalu názory vystihly. Pokud se budu ptát na něco, o čem moji kamarádi nic nevědí, tak ráda oslovím někoho neznámého na ulici. Věřím, že mě to mnohé naučí. :)
host | 09. 05. 2014, 18:07
Ano, fronty byly. Ale převážně u jídla, které se nacházelo u pavilonu Z. Kdyby spousta lidí nebyla líná a zašla si o 200m dál, nesmuseli takhle nesmyslně čekat.
Lucie | 09. 05. 2014, 15:06
To můžeme mít na anketu neautorské fotky? Vždyť právě jediná potíž ankety tkví v tom, že musíme oslovit cizí lidi, které máme přesvědčit, aby nám odpověděli a potom je vyfotit a neptat se (zřejmě) kamarádů a známých, kteří nám následně zašlou fotky... Člověk se takhle nic nového nenaučí a náročnost ve srovnání se zprávou je taky úplně jinde. Ale očividně mají jiné skupiny jiné měřítka...