13.12.2017 21:04


Anketa: Nevýrazné, nekreativní, ale i elegantní. Studenti Masarykovy univerzity hodnotili nové logo

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Masarykova univerzita oznámila minulý týden změnu loga. Nový vizuální styl, jehož autorem jsou designéři ze studia Najbrt, se setkal především s negativními ohlasy. I dotázaní studenti Masarykovy univerzity převážně hodnotí logo jako nepovedené. Proti změně, která přišla po téměř třiceti letech používání starého loga, už vznikla i petice.

Změna loga Masarykovy univerzity je velkým krokem (autor: Lenka Čechová)

Brno – Po téměř třiceti letech změnila Masarykova univerzita své logo a celý vizuální styl. Nové logo, které vytvořili designéři z pražského studia Najbrt, představila univerzita minulý pátek. Ihned po svém uvedení sklidil nový vizuální styl kritiku. Proti novému logu vznikla i petice, kterou za tři dny podepsalo více než devět set lidí. I proto studenti odpovídali na otázku, co si o změně loga univerzity myslí. „Argumentovat, že Brno je funkcionalistické, tak dáme do loga funkcionalistický styl, je podle mě mimo. Styl mi navíc vůbec funkcionalistický nepřijde,“ shrnul student psychologie Martin Tancoš. Svůj názor mohou studenti vyjádřit i v Informačním systému univerzity.

 

Natálie Velecká (autor: Lenka Čechová)

Natálie Velecká, 22 let, Informační studia a knihovnictví, Radošovice

Nové logo se mi nelíbí. Přijde mi, jako by ho dělalo malé dítě ve Wordu. Ty peníze mohli raději dát nám, studentům, a my jsme to logo mohli udělat taky. Vyšlo by to nastejno. 

 

 

 

 

 

 

Jaroslav Čížek (autor: Lenka Čechová)

Jaroslav Čížek, 22 let, obor Antropologie, Havlíčkův Brod

O změně jsem se dozvěděl až poté, co začala mediální akce proti novému logu. Když jsem se podíval na nové logo, myslel jsem si, že si někdo dělá srandu. Dát za tuhle čmáranici tolik peněz mi přijde moc. Nechápu, jak tohle někdo může vydávat za nadčasový design. Je ale stejně jedno, co na to my, studenti, řekneme. Vedení nic nezmění. To, že se všichni ptají studentů na názor, je jenom iluze studentské demokracie. 

 

 

 

 

Tereza Vašíková (autor: Lenka Čechová)

Tereza Vašíková, 25 let, dvouobor Německý jazyk a literatura + Etnologie, Bystřice pod Hostýnem

Nové logo se mi líbí víc než to staré. Přijde mi elegantní a jednoduché. Navíc si myslím, že si ho lidé snadno zapamatují. Taky oceňuji, že nepůsobí zpátečnicky. 

 

 

 

 

 

Martin Tancoš (autor: Lenka Čechová)

Martin Tancoš, 21 let, obor Psychologie, Liberec

V první řadě bych řekl, že neznám člověka, kterému by se to líbilo, kromě pana rektora a lidí, kteří to vybírali. Další věc je, že nejde dávat rovnítko mezi Brno a Masarykovu univerzitu, protože jsou tady čtyři další veřejné vysoké školy. A tedy ani mezi funkcionalismus a Masarykovu univerzitu. Navíc žádná z budov univerzity není funkcionalistická. Přijde mi to neestetické a nekreativní. Logo nepovažuji za důstojné pro instituci, která má stoletou tradici.  

 

 

 

 

Hana Šimečková (autor: Lenka Čechová)Hana Šimečková, 25 let, obor Molekulární biologie a genetika, Uherské Hradiště

Staré logo se mi líbí více, což ale může být jen o zvyku. Nelíbí se mi zejména patkové I, které se nehodí k ostatním bezpatkovým znakům. Oceňuji podobu písmena M, připomíná knihy v knihovně.  Podle mě třeba na sešitech vypadá dobře. I když původní logo dříve nemělo historickou hodnotu, dnes už je zkrátka tradiční. Proto si myslím, že modernizace loga měla probíhat spíše cestou úpravy stávajícího loga.

 

 

 

 

 

Kristián Xaver Kirnág (autor: Lenka Čechová)

Kristián Xaver Kirnág, 21 let, dvouobor Mediální studia a žurnalistika + Hospodářská politika, Žilina

Jedním slovem – fuj. Doteď se mi líbilo, jak byla písmena poskládaná k sobě, celé logo vypadalo jako ikona nebo erb. Dalo se použít všude. Teď mi přijde, že jde využít jen písmeno M, které ale může znamenat cokoliv. Na novém logu mi nepřijde nic výrazného, zajímavého. 

 

 

 

 

 

Tereza Lebedová (autor: Lenka Čechová)Tereza Lebedová, 20 let, obor Psychologie, Olomouc

Nové logo se mi líbí. Nejsem z něj nešťastná jako ostatní. Oceňuji především to, že všechny fakulty budou mít sjednocený vizuální styl. Líbí se mi myšlenka, že loga všech fakult budou stejná a budou se lišit jenom barvami.

 

 

 

 

 

Klíčová slova: anketa, logo, Masarykova univerzita, nové logo, Najbrt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.