12.05.2015 16:23


Anketa: Kurzy seberozvoje nám lepší život nezajistí, shodují se studenti

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Seberozvoj, cesta k úspěchu, práce snů - pokud se tato či jim podobná slovní spojení ocitnou v titulku článku či na obálce knihy, je více než pravděpodobné, že se budou dobře prodávat. Mimo to existují osobní kouči, kteří pomáhají lidem nalézt životní štěstí a uspořádat si život. Ptali jsme se brněnských studentů, jaký mají názor na tento novodobý fenomén a kde hledají motivaci.

Motivaci potřebujeme pro jakoukoliv činnost. Společnost oceňuje výkonné a cílevědomé jedince. Lidé proto čím dál častěji vyhledávají odborníky, kteří jim pomohou být „nej“ – nejbohatší, nejlepší, nejspokojenější, nejšťastnější. Samotný obsah i cíl snažení rámovaný opojnou myšlenkou životního úspěchu se těžko formuluje. Osobní kouči a inspirativní lidé to umí.  Přichází s velkými životními pravdami, které dokáží vyjádřit jednou větou. Přinášíme názory studentů na byznys, který se kolem osobnostního rozvoje roztáčí. Zúčastnili se někdy přednášek, kde se učili, jak správně žít a myslet? A co je skutečně motivuje?

 

Veronika Hunyadiová, 22 let, Košice, studentka MU

Veronika Hunyadiová. Autor: Barbora Roubalová

Takových akcí jsem se nikdy neúčastnila a nijak to nesleduji, nemám o tom žádné informace. Já osobně to ani nepotřebuji, pro radu si chodím třeba za staršími kamarády. Nebo se snažím namotivovat se sama. Je to celé dost o psychologii, je to náhrada za skutečné odborníky. Člověk půjde možná raději za osobním koučem než za psychologem. Někomu to určitě může pomoci a někdo za to naopak jenom vyhodí peníze.

 

 

 

 

 

Dan Hrbolka, 23 let, Krnov, student MU

Dan Hrbolka. Autor: Barbora Roubalová

Jednou nám ve škole místo semináře udělali setkání s člověkem z finanční poradenské firmy, který si pro nás připravil přednášku o seberozvoji. Myslím, že do školy takové věci nepatří, ať si to každý vyhledá sám. Já osobně takové články nečtu, nezajímá mě to. Podobné semináře jsou hodně zaměřené na peníze, což mě úplně nemotivuje. Spíše dobré výsledky ve sportu či ve studiu. Mám to v sobě, nerad věci flákám. Když už něco dělám,  chci to dělat kvalitně.

 

 

 

 

Adéla Skoupá, 22 let, Moravská Třebová, studentka MU

Adéla Skoupá. Autor: Barbora Roubalová

Upřímně řečeno mám na tyto akce dost kritický názor. V poslední době se jich vyrojilo spousta. Z velké části se jedná jenom o něčí postoj. Je to taková umělá póza, která nevede ke skutečnému výkonu. Lidé se navzájem hecují, hodně mluví a ve skutečnosti z toho nic není. Jsem spíše pro to, aby člověk věci konal, aby byl akční.  Mě motivuje to, že chci něco umět a být v tom dobrá. Zároveň mě motivuje to, když mě lidi chválí a vidím za sebou výsledky. Snažím se dělat to, na co můžu být hrdá. Nerada plánuji a neupínám se k věcem dopředu, vše nechávám spíše plynout a často jednám impulzivně.

 

 

 

Samuel Záchej , 22 let, Ružomberok, student VUT

Samuel Záchej. Autor: Barbora Roubalová

Podobného kurzu jsem se zúčastnil. Byl tam člověk, který nám radil, jak rychle zbohatnout – duchovně i finančně. Ten kurz stál šest set euro, já jsem nic neplatil, dostal jsem se tam díky škole. Bylo to hodně divné. Museli jsme se na začátku objímat. Hovořilo se o tom, jak si zorganizovat čas, což bylo docela přínosné. Trvalo to asi dva a půl dne.  Vtloukali nám do hlavy, jak pozitivně myslet, že potom vše půjde dobře. V rámci sebemotivace jsem si vyzkoušel chůzi po rozžhavených uhlíkách. Přešel jsem bez újmy, díky soustředění, hodně lidí se spálilo. Nebyla to úplně špatná zkušenost, ale už bych tam nikdy nešel. Člověk se podle mě může namotivovat i sám. Pozitivně myslím tak či tak a za ty peníze to rozhodně nestojí.

 

 

Dominika Braná, 22 let, Poprad, studentka MU

Dominika Braná. Autor: Barbora Roubalová

V určitém období života, když je člověk v pohodě, se mu to může zdát pouze jako plané řeči. Nepopírám, že někoho dokáží nastartovat, někomu pomoci. Já osobně nevyhledávám přednášky o tom, jak si změnit život ve dvou minutách. Spíše se orientuji na ověřené způsoby, které jsem během svého krátkého života stihla zaznamenat. Stáhnout se na chvíli z oběhu, popovídat si s blízkými lidmi. Své problémy řeším tak, že to někomu povím a ono se to zlepší. Ale nepracuji aktivně na tom, že bych se krok za krokem snažila něco zlepšovat. Snažím se eliminovat věci, které mě do deprese dostaly. Úspěch podle mě není být slavný a bohatý, proto mi rady typu „jak vydělat první milión“, přijdou zbytečné. Vzorem jsou pro mne lidé, které jejich práce baví a zároveň mají čas na další záliby a na rodinu. Pracují na něčem, o čem jsou vnitřně přesvědčeni. Na rozdíl od motivace přicházející zvnějšku, která rychle vyšumí.

 

 

Štefan Mocko, 23 let, Jeseník, student VUT

Image and video hosting by TinyPic

Nikdy jsem na sebemotivačním kurzu nebyl, stavím se k tomu dost skepticky. Mám pocit, že tyto kurzy jsou cílené na lidi, kteří měli mizerný život. Potkalo je něco špatného a nedokázali se s tím vypořádat, chyběla jim rodina nebo přátelé. Ti, co podobné kurzy vytváří, našli zkrátka zdroj, z kterého mohou získat peníze. Sami jsou výřeční, umějí s lidmi manipulovat a prodat sami sebe. Já sám jsem nikdy nic takového nepotřeboval, studium mi zatím vychází. Úžasnou motivací je systém odměn. Řeknu si, že až něco udělám, tak si zajdu třeba na pizzu. To funguje.

Klíčová slova: seberozvoj, motivace, anketa, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.