19.12.2011 20:47


Anketa: Jaké vánoční tradice jsou pro studenty důležité?

Autor: Tomáš Sirý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Semestr skončil a studentům začaly vánoční prázdniny, které jsou pro mnohé z nich chvílemi relaxace před nadcházejícím zkouškovým obdobím. Vánoce jako takové mohou pro každého znamenat něco jiného. Studenti vysokých škol odpovídali na otázku, jaké vánoční tradice a zvyky jsou podle nich důležité. A jaké zvyky studenti a jejich rodiče udržují?

Tim Benčík. Foto: Facebook.com 

Tim Benčík, 19 let, student mezinárodních vztahů, evropských studií, Ostrava

Za důležité určitě považuji zdobení stromečku a klasickou štědrovečerní večeři. Toto doma udržujeme. Nejvíce si však cením tradice klidu a míru. Ty mi však v posledních letech unikají, proto bych byl rád, kdybych si je mohl opět se svým okolím vychutnat.

 

 

 

 

Blanka Heikenwälderová, 21 let, studentka sociologie, sociální práce, Jezeřany-MaršoviceBlanka Heikenwälderová. Foto: Facebook.com

Důležitá je pro mě rodinná večeře, která je tradiční: rybí polévka, smažený kapr a salát. Před večeří se modlíme, pak taťka dělá, že jde na záchod a samozřejmě zazvoní. U stromku zpíváme koledy, pak se modlíme za babičku, která už tu s námi není. Vyvrcholením Štědrého večera je návštěva půlnoční mše, na kterou se vydáváme pěšky někdy se svařákem pod paží a s omladinou z dědiny. Nejdůležitější je rodinná pospolitost a vzpomínka i na ty, kteří už nejsou s námi, případně nějaké hezké gesto směrem k těm, kteří nemohou mít takové Vánoce jako my.

 

Peter Furka. Foto: Facebook.com 

 

 

Peter Furka, 21 let, student práv, Šenov

Doma akorát nazdobíme stromek. Mamka pak udělá bramborový salát. Na vánoce nemíváme kapra, ale spíše exotické ryby, třeba žraloka. Žádné další tradice u nás neudržujeme.

 

Adriana Pěkníková. Foto: Facebook.com

 

Adriana Pěkníková, 21 let, studentka práv, Havířov

U nás se obvykle celý den nejí a stále čekáme na zlaté prasátko. Na večeři mívame kapra, ale já s mamkou si dávame obvykle řízek. Při večeři si pod talíř každý dáme zlatý čokoládový peníz, abychom byli bohatí. Po večeři si rozdáme oplatky s medem, každý dostane jeden a nabízí všem u stolu, abychom nebyli lakomí. Myslím, že Vánoce jsou hlavně pro děti. Pro nás starší už je to spíš o té pohodě, že jsem doma spolu.

 

Petr Kocián. Foto: Facebook.com

 

Petr Kocián, 20 let, student veřejné politiky a lidských zdrojů, sociální práce, Frýdek - Místek

Sváteční nálada se u nás projevuje už týden před Vánoci - návštěvy příbuzných, pečení cukroví, nakupování vánočních dárků. Na Štědrý den nejíme, protože jak je známo, kdo nejí, vidí zlaté prasátko. Před večeří se pomodlíme u stromečku, pod kterým nesmí chybět vánočka, chleba a sůl. Nakonec zazvoní  zvonek, oznamující příchod Ježíška, a jde se rozbalovat. O půlnoci chodíme do kostela na půlnoční mši.


Klíčová slova: Vánoce, anketa, tradice, zvyky, studenti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.