07.04.2013 20:16


Anketa: Jaké jsou názory na Mezinárodní den Romů

Autor: Michal Dvořák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Romové v pondělí slaví svůj významný den. Datum 8. dubna odkazuje ke dni založení Mezinárodní romské unie, která vznikla v Londýně v roce 1975. Toto sdružení se snaží sjednotit práci různých romských organizací na podporu lidských práv a řešit ekonomické a sociálních problémy, s nimiž se Romové potýkají. Hlavním cílem oslav, jež jsou na tento den v Brně naplánované, je přiblížit veřejnosti romskou kulturu a rozšiřovat povědomí o problémech, kterým Romové musí čelit.

Brno - Muzeum romské kultury spolu s dalšími organizacemi zabývajícími se romskou a menšinovou problematikou pořádá 8. dubna festival na náměstí Svobody v Brně. Součástí programu budou koncerty romské hudby, přehlídka tradičních romských oděvů a nejrůznější hry a aktivity pro děti. Na to, jaké mají o mezinárodním dni Romů povědomí, odpovídalo několik náhodných kolemjdoucích.

Štefan Ganobjak, Foto: Michal Dvořák

 

Štefan Ganobjak, 56 let, obráběč kovů, Martin

Pro mě není tento den nijak významný. Není to státní svátek a ani jsem o něm nevěděl. Nějací lidé to museli schválit a já jejich rozhodnutí repektuji. Stejně tak jako schválili jiné významné dny, jako je třeba 1. květen. Každý národ nebo organizace si může prosadit svůj den. Pro mě osobně je to však den jako každý jiný.

 

 

 

 

Jana Šimíčková, Foto: Michal Dvořák

 

Jana Šimíčková, 25 let, studentka učitelství anglického a českého jazyka pro střední školy, Brno

O dni Romů jsem už slyšela. I když na to nemám ucelenější názor, převažují spíše pozitiva. Nejsem si však úplně jistá, jestli jeden den změní vnímání Romů českou veřejností. Vím, že je v Brně Muzeum romské kultury, a myslím, že by oslavy na náměstí Svobody mohly být povedené. Já osobně mám třeba velmi ráda romskou muziku. Jestli to bude větší akce, mohla by přitáhnout pozornost kolemjdoucích.

Jaroslav kučera, Foto: Michal Dvořák

 

 

Jaroslav Kučera, 45 let, zedník, Brno

Já o Mezinárodním dni Romů sice nevěděl, ale myslím, že je v pořádku, že ho Romové mají. Nevidím také důvod, proč by ho mít nemohli. Jestli to něčemu pomůže, to si však netroufám tvrdit.

 

 

Martina Trnková, Foto: Michal Dvořák

 

 

 

Martina Trnková, 22 let, studentka španělského jazyka, Brno

Dozvěděla jsem se o dni Romů na internetu, především na sociálních sítích. Určitě je správné ukázat jinou kulturu a jiné tradice než ty české. Takže věřím, že to má smysl.

 

Tomáš Jakab, Foto: Michal Dvořák

 

 

 

Tomáš Jakab, 20 let, student Vysokého učení technického, Brno

Já si myslím, že je to určitě prospěšné. Může to vyvolat další diskuzi o tomto tématu. Diskuzi o Romech je totiž potřeba dostat na patřičnou úroveň. Může to přinést mnoho dobrého. Například ukázat romskou kulturu i z jiné perspektivy, než jak ji vídáme v mediích a často i každodenně kolem sebe.

 

Rudolf Müller, Foto: Michal Dvořák

 

 

Rudolf Müller, 36 let, architekt, Brno

Dnes už je asi docela jedno, co se slaví. Máme Mezinárodní den dětí, matek, a nespočet dalších. Takže na tom, jestli existuje i Mezinárodní den Romů, už vůbec nezáleží.

 

 

 

 

 

Zprávu o chystaném koncertě Idy Kellarové se sbory Čhavorenge a Barbastella, který se uskuteční v rámci oslav mezinárodního dne Romů, najdete zde. 

Klíčová slova: Romové, Mezinárodní den Romů, anketa, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.