09.05.2015 14:31


Anketa: Jak slaví studenti Den matek

Autor: Kubová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na zítřek, tedy na druhou květnovou neděli, připadá každoročně Den matek. Ten je věnován všem matkám, jako poděkování a vyjádření vděku za to, co vše pro nás udělaly. V každodenním shonu dnešní doby, kdy rodinné hodnoty ustupují kariéře a všedním starostem, slouží tento den k tomu, abychom si připomněli, že maminku, jež nás přivedla na svět, máme jen jednu. S tím jsou samozřejmě spojené i malé dárky a pozornosti pro ženy, což prodejci využívají ve svůj prospěch a podobně, jako ostatní svátky, se v současnosti stává obětí komerčních zájmů.

Brno – V dobách naší docházky do mateřské a základní školy jsme všichni nosili domů vlastnoručně vyrobená přáníčka, nebo drobné dárky pro maminky. Má ale tento den nějaký význam pro dnešní generaci vysokoškoláků, z nichž velká část už doma u rodičů nebydlí? Pamatují vůbec dnešní studenti na Den matek a slaví ho nějak? Nebo je v současnosti už jen přežitkem, na který by si, nebýt reklam, ani nevzpomněli?

 

Štěpánka Weikertová. Foto: Barbora Kubová.

 

 

Štěpánka Weikertová, 21 let, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Svatava

Že se blíží Den matek jsem zaregistrovala hlavně díky nejrůznějším reklamním akcím, přesné datum však nevím. A jestli ho nějakým způsobem dodržuji? V posledních letech už vůbec, řadím ho mezi další svátky pohlcené komercí.

 

 

 

 

Hynek Švestka. Foto: Barbora Kubová.

 

 

 

Hynek Švestka, 21 let, Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity, Prostějov

Nebýt reklamních spotů v televizi a cedulí v obchodech, které mě vždy upozorní, asi bych na něj úplně zapomněl. Je to podle mě významný svátek, každá matka si zaslouží zvýšenou pozornost, alespoň touto cestou jednou ročně. Já osobně svojí mamce vždy koupím nějakou drobnost, třeba kytku nebo něco sladkého.

 

 

Dominik Guštara. Foto: Barbora Kubová.

 

 

Dominik Guštara, 22 let, Vysoké učení technické, Dřínov

Den matek se snažím každoročně dodržovat, ale popravdě bych si na něj letos, nebýt této ankety, asi vůbec nevzpomněl. Většinou kupuji jen nějakou drobnost jako čokoládu pro moji mámu a zároveň i pro babičku, která mě taky podstatnou měrou vychovávala. Ten svátek mi přijde fajn, protože stojí za to docenit, že naši rodiče dost možná obětovali hodně svých sil pro to, aby se o nás postarali. Vlastně by se mohl slavit svátek nejen matek, ale obecně všech rodičů.

 

 

Klára Vařeková. Foto: Barbora Kubová.

 

 

Klára Vařeková, 22 let, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Den matek slavím už od malička, kdy nás ve školce, a později ve škole vedli k tomu, abychom pro maminky něco vyrobili. Většinou jsem jí namalovala obrázek, nebo vyrobila nějaké přání. V poslední době jí dělám radost většinou květinami. Ve výtvarném kroužku, který vedu, jsme teď s dětmi dělali totéž – papírové srdce. Myslím si totiž, že Den matek by měl být, jak pro děti, ale i pro dospělé důležitý. Maminku máme přece jen jednu.

 

 

David Špringer. Foto: Barbora Kubová.

 

 

David Špringer, 22 let, Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Že je teď v neděli Den matek jsem si vůbec neuvědomil. Mezinárodní den žen, Den matek, Den všeho možného, dohromady se mi to celé plete. V minulosti jsem ve spojení s tímhle svátkem matce snad něco dal, ale rozhodně to nebylo z vlastní uvědomělosti a iniciativy. V současné době už to nijak neslavím.

 

 

 

Jakub Kohn. Foto: Barbora Kubová.

 

 

 

Jakub Kohn, 22 let, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, Olomouc

O tom, že je tuto neděli Den matek vím. Pamatuji si, že jsem ze školky vždycky nosil domů přáníčka. Dnes většinou mámě dávám kytku, ale i když to nějaký rok nezvládnu, nebere to vůbec jako nějakou tragédii.

 

 

 

 

Leona Mirošová. Foto: Barbora Kubová.

 

 

 

Leona Mirošová, 21 let, Vysoké učení technické, Kroměříž

Vím, že Den matek se slaví druhou neděli v květnu, ale díky bohu za internet, který mi to každý rok připomíná. Bohužel ani loni, ani letos se svou maminkou v tento den nebudu, protože jsme každá na jiném kontinentě. Přesto si ale zavoláme a já jí určitě popřeju. Dřív jsme jí dávala kytičku, ale nijak víc jsme to nikdy neprožívaly. Každopádně mi to přijde jako správný svátek, mohl by se slavit a dodržovat víc.

Klíčová slova: Den matek, květen, láska

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.