14.05.2013 20:01


Anketa: Jak se vysokoškoláci připravují na zkoušky?

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Konec semestru vždy znamená kromě radosti z nadcházejícího volna také jednu nepříjemnost – zkouškové období. Stisk zjišťoval, jak se brněnští vysokoškoláci připravují na zkoušky.

Brno – Zvládnout všechny zkoušky je nutnost pro úspěšné ukončení semestru. Jakým stylem se na ně studenti připravují? Mají nějaké speciální taktiky jak se učit nebo používají povzbuzující látky, které zaručí úspěch? Z ankety vyplynulo, že většina studentů dává přednost učení těsně před zkouškou, jen málokdo se zvládne učit průběžně a poctivě celý rok.

Lucie Skalníková. Foto: Barbora Chudíčková

 

Lucie Skalníková, 21 let, sociologie, Slapy

Většinou si na zkoušku nechávám tři až sedm dní, podle toho jak těžká ta zkouška je. Průběžně se na ně připravuji jen tím stylem, že se snažím číst povinnou četbu. Nemám žádné specifické rituály ani recept na nějaké jídlo nebo pití, které při učení pomáhá. Jen si občas dám kafe, ale vím, že mi stejně nepomáhá. Když už se do učení ponořím, učím se často celé dny s přestávkami jen na jídlo, spánek a nějaký ten relax během dne. Materiály se snažím tisknout, protože učit se z počítače mi prostě nejde. Nejradši se učím venku, když je na to počasí. Snažím se neučit nazpaměť, ale pokud vím, že to stejně nepochopím, občas se k tomu uchýlím.

 

 

 


Martin Polívka. Foto: Barbora Chudíčková

 

Martin Polívka, 21 let, politologie, Vanov

Vzhledem k velkému množství náročných seminárních prací na politologii se učím až těsně před zkouškami či průběžnými testy. Na nějaké delší přípravy tak nemám čas. Učím se stylem, že si danou látku přečtu jednou, maximálně dvakrát, ale pozorně a pomalu. Nejčastěji se učím doma v posteli, ale nějaké vyloženě oblíbené místo nemám. Kolik hodin denně učení věnuji, nedokážu říct, ale myslím si, že víc než pět hodin denně se snad nikdy neučím. Nejvíc se toho snažím naučit brzy po ránu mezi šestou až devátou hodinou. Snažím se látku pochopit a dostat věci do souvislostí. Neumím se moc učit nazpaměť. K učení využívám převážně počítač.

 

Barbora Junová. Foto: Barbora Chudíčková 

Barbora Junová, 23 let, sociologie – genderová studia, Nížkov

Učím se bohužel vždy těsně před zkouškou díky mé flegmatické a lenošivé povaze. Žádné speciální jídlo, pití či podpůrné látky k učení nepoužívám. Místo učení mám většinou uklizeno, zhlédnuté všechny seriály, přečtené všechny knížky. Zkrátka dělám všechno pro to, abych se nedostala k samotnému učení. Když už se donutím něco dělat, tak si látku většinou vypisuji ručně na papír. To je první fáze zapamatování a ve druhé fázi si to nahlas opakuji. Jsem již ve čtvrtém semestru, takže to nejspíš funguje.

 

 

 

 

 

Ondřej Hladík. Foto: Barbora Chudíčková

 

Ondřej Hladík, 21 let, sociologie, Praha

Na některé zkoušky se učím průběžně, na jiné se připravuji až před zkouškou, podle toho, jak vše stíhám. Na povinně volitelné předměty a průběžné testy se většinou učím až na poslední chvíli. Při učení nic speciálního neužívám. Občas si dám kávu. Dříve jsem si dával energetické nápoje, ale teď už moc ne. Nejradši se učím v knihovně, popřípadě na bytě v Brně. Doma se nedokážu soustředit. Učím se tak, abych látku pochopil. Někdy je nutné naučit se věci nazpaměť, ne všechno se dá pochopit. Učím se z počítače nebo z vytištěných skript, popřípadě si vytisknu učebnici, protože v knihovně už jsou většinou rozebrané několik týdnů předem.

 

 

 

 

Markéta Homolková. Foto: Barbora Chudíčková

 

Markéta Homolková, 21 let, mediální studia a žurnalistika – psychologie, Žďár nad Sázavou

Ve většině případů se učím průběžně. Na každou zkoušku si nechávám tak dva týdny, minimálně týden. Denně se věnuju učení přibližně od deseti hodin ráno do sedmi hodin večer. Mezi moje závislosti během zkouškového patří seriály, které si pouštím na odreagování. Teď to jsou Gilmorova děvčata a také hraji na počítači bojové hry  například Counter Strike (csko), to mi pomáhá na vybití. Nejradši se učím doma v pokoji, jinde na to nemám ten správný klid. Učím se všechno nazpaměť a materiály mám většinou vytisknuté, protože z počítače se mi špatně učí. Pálí mě z toho oči.

Klíčová slova: zkoušky, studenti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.