23.04.2011 22:07


ANKETA: Jak se studenti připravují na Velikonoce?

Autor: Veronika Pořízková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Přestože jsou Velikonoce převážně křesťanským svátkem a pro věřící mají větší význam než Vánoce, slaví se v České republice podstatně méně. Čokoládová vajíčka jsou sice v obchodech k vidění už od března, nákupní šílenství podobné vánočnímu shonu se ale nekoná.

Brno – Barvení vajíček na výzdobu velikonočního stolu nebo jako dárek pro příchozí koledníky už není tak populární jako dřív. Přesto mnoho lidí kraslice stále zdobí. S ostatními tradicemi je to horší. Pomlázku obchodníci nabízí ve formě spletených proutků a mrskat je tak možné téměř bez práce. Častěji než čokoládová vajíčka nebo kraslice si však starší koledníci vymrskají alkohol.

Ladislav Záliš. Foto: Veronika Pořízková

 

 Ladislav Záliš, 21 let, student psychologie, Broumov

Velikonoce doma určitě slavíme, letos ale beze mě, protože zůstávám přes svátky v Brně. Pomlázku jsem sám pletl jenom jednou. Od té doby ne, myslím, že už bych to ani nezvládl. Mrskat ale pořád chodím a i doma se na koledníky připravujeme. Dáváme jim většinou čokoládové tyčinky a vajíčka.

 

 

 

Dorota Cenková. Foto: Veronika Pořízková

 

Dorota Ciompová, 21 let, studentka politologie a mezinárodních vztahů, Rychvald

Velikonoce doma moc neprožíváme. Většinou mě nepřišel vymrskat nikdo. To mě zklamalo natolik, že od té doby ani nebarvím vajíčka. Mám přítele na Slovensku a tam tuto tradici dodržují hodně, dokonce si i sám plete pomlázku. Ale velikonoční výzdobu doma děláme, hlavně tedy máma.

 

 

 

Anna Kvášová. Foto: Veronika Pořízková

 

Anna Kvášová, 20 let, studentka sdružených uměnovědných studií, Pelhřimov

Osobně Velikonoce neslavím, ale v rodině je slavíme kvůli mámě, která je věřící. Děláme i velikonoční výzdobu, ale spíš v tom smyslu, že si na procházce uřízneme větev nebo koupíme květiny. Vajíčka jsme barvit přestali a jediná tradice, kterou stále dodržujeme, je pečení beránka a mazance.

 

 

 

Michal Vávra. Foto: Veronika Pořízková

 

Michal Vávra, 20 let, student politologie a mezinárodních vztahů, Žďár nad Sázavou

Velikonoční svátky doma držíme stále, včetně barvení vajíček. Na mši ale nechodíme. V náboženské rovině Velikonoce neslavíme. Výzdobu zlehka uděláme, není to však nic velkého. Mrskat chodím, pomlázku ale nepletu, mám vždy kupovanou. Od holek dostávám spíše alkohol než čokoládu.

 

 

 

Alice Kordíková. Foto: Veronika Pořízková

 

Alice Kordíková, 20 let, studentka sdružených uměnovědných studií, Jablonec

Velikonoce slavíme tak, že vajíčka nabarvíme, ale jen z nutnosti. Poslední dobou jsme z toho s mámou docela otrávené. Táta s bráchou i spolužáci mrskat chodí, ale protože bydlíme poměrně daleko od centra, většina z nich už přijde dost opilá. Svátky spíše přežíváme.

 

 

 

 

Dagmar Mašková. Foto: Veronika Pořízková

 

Dagmar Mašková, 21 let, studentka psychologie a žurnalistiky, Brno

Velikonoce letos nebudu slavit vůbec. Žádná vajíčka, zajíčci ani kuřátka. Beru si do Brna sestru, se kterou máme naplánovanou dámskou jízdu. Když jsme byly menší, Velikonoce jsme samozřejmě slavily a mladší bratr je slaví doposud. Podle mě se tyto svátky celkem zvrhly.

 

 

 

Lukáč Sabovčík. Foto: Veronika Pořízková

Lukáš Sabovčík, 24 let, student filozofie, Michlovce

Jsem ze Slovenska, navíc z východního, kde se tradice stále docela dodržují, takže Velikonoce slavíme. Konají se obřady a mše, což bylo na vesnicích dříve hodně časté. Dnes už je toho méně. Vodou už se na Slovensku také nepolévá. Svátky jsou pro mě příležitostí k návštěvě k příbuzných a známých.

 

 

 

Klíčová slova: Velikonoce, anketa, studenti, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.