29.02.2020 08:26


Anketa: Jak chytře ušetřit? Studenti radí studentům

Autor: Radka Rybnikárová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Brno - Vysokoškoláci prozradili, kam se chodí levně najíst nebo si zacvičit. Když se totiž utrácí chytře, dá se snadno ušetřit. Namísto každodenního nakupování kávy radí studenti dělat si doma vlastní. A místo kupování drahých permanentek do posilovny zvolit raději levnější tělocvik Masarykovy univerzity.

 Petra Slívová, 21 let, studentka psychologie a environmentálních studií, Karviná

Jak šetříš svoji peněženku?

Různými způsoby, bydlím na poměrně levných kolejích, což mi docela pomáhá. V obchodech porovnávám ceny výrobků a často nakupuji ve slevách. Výhodné jsou také slevové kartičky, které mám v mobilu.

Čemu se snažíš vyvarovat při nákupech, aby si ušetřila?

Hlavně se vyhýbám častému navštěvování obchodních center. Také dlouho přemýšlím nad koupí oblečení i doplňků, čímž se vyhnu nakupování zbytečností.

Kde většinou obědváš?

Na jídlo chodím převážně do menzy, protože nabízí obědy za přijatelnou cenu a mně i chutnají. V menze nemusím čekat na přípravu jídla, takže mi navíc šetří čas. Pokud oběd nestíhám vůbec, skočím si jen pro bagetu nebo salát do Krmítka.

A kam chodíš studovat?

Učím se většinou v prostorách knihovny Fakulty sociálních studií, nebo v Celouniverzitní počítačové studovně, která je hned naproti škole. Vyhovuje mi, že jsou v obou budovách dostupné počítače. V kavárnách se mi většinou moc učit nedaří. Ale oblíbila jsem si Retro bar vedle naší fakulty. Ten ale bohužel postupně zdražuje.

Znáš levné místo na cvičení?

Cvičit moc nechodím, ale na kolejích máme posilovnu, která je zdarma. I když mám placený tělocvik, jeho cena mi pořád připadá přijatelná. Plavat chodím na Kraví horu, kde mám permanentku. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky totiž nabízí za darování krve proplacení sportovních aktivit, za jeden odběr dostanete tisíc korun. Proto jsem si mohla permanentku dovolit.

 

 Marie Drahoňovská, 24 let, studentka environmentálních studií, Přepeře u Turnova

Jak šetříš svoji peněženku?

Až na výjimky nejím maso a snažím se nakupovat ve slevách. Je až úsměvné, jak rychle jsem si jako studentka zapamatovala optimální cenu pro těstoviny nebo okurku, nad kterou zkrátka nejdu.

Čemu se snažíš vyvarovat při nákupech, aby si ušetřila?

Velkou položkou v mých výdajích je káva. Když je dobře udělaná, dokáže mě motivovat k práci, i zlepšit náladu. Poslední dobou se ale krotím i v tomto ohledu a snažím se připravovat si dobrou kávu doma. Z mocca konvičky je skoro tak dobrá, jako z Krmítka. A spolubydlící, která je přes kávu odbornice, mi občas udělá i filtrovanou V60. K Vánocům jsem si taky vyprosila menší termosku, takže si můžu vzít kávu do školy, což má na můj rozpočet velmi pozitivní efekt.

Kde většinou obědváš?

Když to jde, snažím si jídlo nosit z domu. Často ale zamířím i do menzy, protože je to nejlevnější varianta podniku, kde se o mě někdo postará. Jedinou jistotou z tamějších jídel je ale smažák, a na ten člověk nemůže chodit každý den, i když ta představa zní jako nebe. V časové tísni někdy skočím i do Krmítka. Co se týče podniků, zajdeme občas s kamarády do Vegalité. Menu tam mají za devadesát devět korun i s polévkou, což je v dnešní době velmi dobrá cena.

A kam chodíš studovat?

Nejčastěji se učím doma, ale mám ráda i knihovnu nebo Atrium. Když mám vyloženě chuť jít pracovat do kavárny, zajdu do Atlasu. Ne, že by to tam bylo levné, ale mají moc dobrou kávu, a navíc příznivé prostředí pro studenty – velký stůl se zásuvkami. Mám pocit, že jsem vítána, ne jako v jiných brněnských kavárnách, kde vypiji kávu a už se na mě koukají se zoufalým výrazem, abych náhodou nezabírala místo. Co se týká levnějších podniků, můžu doporučit Krmítko na Filozofické fakultě, nebo Kavárnu Anděl.

Znáš levné místo na cvičení?

Chodím tancovat, je to moje vášeň. Cenově je to velmi přístupné, ale to proto, že se trénujeme samy, trenérka je na mateřské. Nedávno jsem byla na tanečním workshopu v Art Factory, za tři hodiny tance jsem zaplatila dvě stě korun, což je opravdu dobrá studentská cena. Občas chodím běhat do Lužánek.

 

Jan Čambora, 25 let, student politologie, Praha

Jak šetříš svoji peněženku?

Snažím se plánovat si své výdaje, i když se mi to občas nedaří. Peníze si odkládám bokem, kde k nim nemám přístup. Šetřím si například na stavebním spoření.

Čemu se snažíš vyvarovat při nákupech, aby si ušetřil?

Nekupuju věci bez rozmyslu, ale opravdu v supermarketu přemýšlím. A když chci udělat větší nákup, vyřadím všechny položky, které nepotřebuji.

Kde většinou obědváš?

Hlavně si sám vařím. Do menzy již od prvního ročníku nechodím, nemám rád to prostředí. Chodím do arabské restaurace na Solniční.

A kam chodíš studovat?

Do Atlasu, i když to není moc levná kavárna. A jinak se spíše učím doma.

Znáš levné místo na cvičení?

Občas se jdu projít, ale jinak nikam nechodím.

 

 Michaela Chmelová, 21 let, studentka psychologie a mediálních studií a žurnalistiky, Frýdek-Místek

Jak šetříš svoji peněženku?

Snažím se si co nejvíce vařit na kolejích a nechodit každý den do restaurací na denní menu. A koupila jsem si french press, takže si dělám vlastní kávu.

Čemu se snažíš vyvarovat při nákupech, aby si ušetřila?

Nekupuji hodně sladkého, protože čokolády jsou drahé. Místo toho si vyberu trvanlivé výrobky, aby mi déle vydržely v ledničce.

Kde většinou obědváš?

Vařím si sama, ale když nestíhám, chodím se najíst do menzy. Také si občas dám polévku v Krmítku.

A kam chodíš studovat?

Studuji jenom v knihovně na Fakultě sociálních studií.

Znáš levné místo na cvičení?

Chodím plavat na Kraví horu, kde mi přijdou ceny vstupu přístupné i pro studenty. Mám také placené tělocviky na Masarykově univerzitě. Přijdou mi hodně levné v porovnání s běžnou cenou permanentky do fitness centra. Za semestr zaplatím necelých osm set korun.

Klíčová slova: anketa, student, peníze, šetření, jídlo, cvičení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.