28.03.2014 11:59


Anketa: I učitelé mají své dny

Autor: Alžběta Nečasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ačkoliv se celosvětově slaví Den učitelů 5. října, v České republice je to 28. března - na výročí narození Jana Amose Komenského, učitele národů. Nakolik se třeba Janem Amosem nechali naši učitelé inspirovat, odpovídali nejen ti ze základních škol v anketě. 

Brno - Učitelé nás provází celým naším dospíváním, od mateřských škol až po ty vysoké. Nejoblíbenějšího učitele si pamatujeme celý život. Pamatují si ale i oni nás? Na to, proč si vybrali právě učitelství odpovídají někteří z nich v anketě.

Jiřina Salaquardová, učitelka na vysoké škole Jiřina Salaquardová, vlastní tvorba. Foto: Jiřina Salaquardová

Že budu jednou učit, bych nevěřila, neplánovala jsem to. Jednak se popravdě dost ostýchám, a potom taky dodnes, když jdu kolem nějaké základní školy, rozbolí mě břicho. Ale učit je takové napínavé tvoření. Samo učení hodně učí, obě strany. Každý student je svůj svět. Zajímá mě to. Navíc mě učení potkalo v dobrém čase a věku. Mám k němu respekt, obecně k té energii propojující učitele a studenta, a osobně mám moc ráda tu vzájemnou výměnu a v ní radost – mimo jiné z toho, že je tolik zajímavých lidí kolem.

 

 

 

 

Ladislav Zemánek. Foto: Alžběta NečasováLadislav Zemánek, učitel na střední škole

Rozhodl jsem se učit, protože mě baví práce s dětmi. Zajímá mě matematika a fyzika, tak jsem se rozhodl, že se to pokusím nějak zprostředkovat těm mladším. Taky mě baví opravovat písemky. Ale proto, že se snažím žáky namotivovat. Mladší je potřeba povzbudit nějakou pěknou známkou, zatímco starší, co se nesnaží, snesou i to napomenutí špatnou známkou. 

 

 

 

 

 

 

Nicole Nevrklová, učitelka v mateřské školeNicole Nevrklová. Foto: Alžběta Nečasová

Od te doby, co jsem začala chodit do školky jako malá, jsem si přála být učitelkou. Jako čtyřletá holka jsem si poskládala na gauč plyšáky, udělala jim svačinu, napsala si svou fiktivní třídní knihu plnou klikyháků. No a pak jsem v první třídě hlídala mladší děti a pořádala různé akce pro ně. A výběr střední školy byl jasný. Od té doby, co se mi můj sen splnil, se jezdím do práce vyloženě odreagovat. Je to zábava.

 

 

 

 

 

Pavel Dašek. Foto: Alžběta NečasováPavel Dašek, učitel na základní škole

Začal jsem studovat angličtinu na pedagogické fakultě, protože mě baví. Pak jsem dostal nabídku, že můžu pár hodin v týdnu učit. Řekl jsem si, že to vyzkouším, ale nakonec jsem u toho zůstal. Nebyl to nějaký můj celoživotní sen, ale tak postupně jsem se k tomu dopracoval.

 

 

 

 

 

 

Daniela Müllnerová, učitelka na základní školeDaniela Müllnerová. Foto: Alžběta Nečasová

Rozhodla jsem se být učitelkou, protože mě baví pracovat s dětmi. Baví mě připravovat jim program a vidět, že je to baví. Nejdřív jsem chtěla být učitelka v mateřské škole, ale nakonec mi to připadalo málo rozvíjející. Při podávání přihlášek na vysoké školy napadlo mou tetu, že bych měla jít učit na první stupeň základních škol, a já si řekla, proč ne. Teď si nedokáži představit, že bych dělala něco jiného. 

Klíčová slova: učitelství, škola, pedagogika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.