02.03.2012 09:21


Anketa: Co očekáváte od přímé volby prezidenta?

Autor: Eliška Mezuláníková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Senátoři schválili přímou volbu hlavy státu. Díky tomu mají lidé příští rok možnost rozhodnout o této funkci sami. Stejná příležitost se naskýtá i pro vysokoškolské studenty, kteří mohou svými hlasy zasáhnout. Volební účast v parlamentních volbách se pohybuje okolo padesáti procent. Bude historicky první volba prezidenta v tomto ohledu výjimečná?

Brno Volba prezidenta bude založena na podobném systému, jakým jsou v současnosti voleni senátoři, tedy dvoukolovém. Kanditáta může navrhnout dvacet poslanců, deset senátorů, ale mohou se zapojit i sami občané prostřednictvím petice. Pro svého kandidáta musí získat padesát tisíc podpisů. Jak se k novým volbám postaví studenti?

Jana Rylichová, 23 let, studentka ekonomického managementu, Provozně-ekonomická fakulta, Břeclav

Když to funguje v jiných státech, mohlo by to fungovat i u nás. Projeví se tím více demokracie, naslouchání hlasu lidu. Na druhou stranu se ale obávám recesistických aktivit. Některé skupiny by mohly navrhnout kandidáta, který by podle mě vůbec kandidovat neměl. Budoucí prezident by měl mít přehled v ekonomice, politice, být obeznámen s děním ve světě. Nerada bych viděla kandidaturu nějakého herce, který se v této oblasti angažuje, ale podle mě nemůže mít na takovou funkci potřebné znalosti.

 

 

 

 

 

Adam Růžička, 21 let, student psychologie, Masarykova univerzita, Výčapy

Je to krok kupředu, proto k volbám půjdu. První rok to pro lidi asi bude atraktivní, takže volební účast může přesáhnout i tu standardní padesátiprocentní. Dál bude záležet na tom, jak se vítěz prezidentských voleb osvědčí. Tuto situaci bude potom doprovázet buď národní zklamání, nebo národní nadšení. Ohledně kandidáta bych se nebránil člověku z akademické půdy. 

 

 

 

 

 

 

Michaela Šteflíčková, 21 let, studentka enviromentálních studií, sociální antropologie a právní vědy, Masarykova univerzita, Brno

Volit prezidenta přímo není dobré rozhodnutí , mohlo by to vést k rozporům v politických kruzích a ve vedení státu. Pokud bude pozice prezidenta vycházet z vůle lidu, vítěz by tím mohl získat pocit, že má větší kompetence. Volby jsou hodně medializované, což přitáhne více voličů. Navíc je nám vštěpováno, že se jedná o naši iniciativu. Ale je to něco jiného než se rozhodovat mezi Paroubkem a Topolánkem. 

 

 

 

 

 

Alžběta Nečasová, 20 let, studentka antropologie a mediálních studií, Masarykova univerzita, Brno

Jsem pro přímou volbu, protože bude odrážet politické rozpoložení občanů. Lidé na tuto možnost budou dle mého názoru reagovat kladně, protože funkce prezidenta je jedna z mála politických funkcí, které jsou uznávané. Uvítala bych na této pozici někoho z akademické půdy.

 

 

 

 

 

 

Klára Nejezchlebová, 21 let, studentka evropských hospodářských, správních a kulturních studií, Masarykova univerzita, Židlochovice

Je to dobrá změna, i když může mít své nedostatky. Volit nejspíš půjdu, ale neviděla bych jako nutnost, aby prezidentem byl opět politik. Na druhou stranu bych ani nevolila někoho jen proto, že je populární, ale někoho, kdo má přehled, úroveň vzdělaní a vystupování. 

 

 

 

 

 

 

Jaroslav Gottfried, 20 let, student psychologie, Masarykova Univerzita, Třebíč

Nejsem si jistý, zda jsou lidé v Česku dostatečně erudovaní na to, aby si prezidenta zvolili sami. Ale dá se očekávat zvýšení volební účasti, sám také volit půjdu. Osobně preferuji někoho z politického spektra, protože se děsím toho, že by měl být prezidentem Karel Gott.

 

 

 

 

Mohla by do prezidentského křesla zasednout žena? Přečtěte si komentář na našem blogu:

http://stisk.blog.idnes.cz/c/249368/Vsechny-nase-prezidentky.html

Klíčová slova: přímá volba, prezident

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.