29.03.2011 02:20


ANKETA: Co motivuje zahraniční studenty ke studiu češtiny?

Autor: Dalibor Krejčí | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Motivace pro studium češtiny může být rozmanitá. Někdo hledá dobré pracovní uplatnění. Jiný se zamiloval do českého filmu a pro někoho je české prostředí návrat ke kořenům.

Brno - O češtině se říká, že patří mezi nejtěžší jazyky na světě. Složitá gramatika a věhlasné "ř" jsou strašákem téměř každého jejího studenta. Zahraniční studenti brněnské Masarykovy univerzity odpovídali na otázku, co je vedlo ke studiu češtiny, s čím nejvíce zápasí a jaké české filmy nebo knihy si oblíbili.  

Thomas Shreck, 24 let, student sociologie, NěmeckoThomas Shreck

V Česku jsem se narodil a do svých pěti let jsem tady také žil. Teď tu jsem už půl roku na výměnném pobytu. Čeština a vůbec české kulturní prostředí je pro mě návrat ke kořenům, a tak se snažím jazyk vypilovat. Teď už bych řekl, že češtinu zvládám bez větších obtíží. Ale ze začátku jsem měl problémy s německým akcentem. Z literatury a filmu jsem si asi nejvíc zamiloval Haškova Švejka.

 

 

 

Kaja Skwarczynska, 22 let, studentka slavistiky, PolskoKaja Skwarczynska

Nejtěžší na češtině je pro mě podobnost s polštinou. Hrozně se mi totiž pletou slovíčka. Čeština je pro mě především alternativní jazyk. V Polsku je totiž největší zájem o světové jazyky jako je angličtina, francouzština nebo němčina. Myslím, že s takovým méně obvyklým jazykem si najdu lepší pracovní uplatnění. Z literatury jsem si oblíbila básně Jáchyma Topola a také spisovatelku Petru Hůlovou.

 

 

 

 

Monika Žemgulytė, 20 let, studentka překladatelství, LitvaMonika Žemgulytě

Z české literatury je mým oblíbencem nejspíš Kafka. I když většinou není brán jako český autor, myslím si, že v sobě ukrývá hodně z české mentality. Dále jsem si zamilovala filmy od Švankmajera. Češtinu studuji, protože si myslím, že s ní snáze najdu práci. A co je pro mě nejtěžší? Stále mi dělá problémy vyslovit pověstné české „ř“. To písmeno mě skoro zabíjí.

 

 

 

 

Maria Guether, 23, studentka evropských studií, Německo Maria Guether

V české literatuře mám slabost pro Kunderovy romány a pro Karla Čapka. Ve svém oboru se specializuji na střední a východní Evropu, a proto jsou pro mě slovanské jazyky důležité. Nejvíce zápasím s českou gramatikou, především s pády. V němčině jsou totiž úplně jinak.

 

 

 

 

 

Magdalena Wiercinska 25, studentka medicíny, PolskoMagdalena Wiercinska

Čeština je hrozně záludná. Problémy mi působí hlavně skloňování, množné číslo a taky pády. Když jsem byla na střední, hltala jsem českou literaturu a film. A něco jsem četla i v originále. Před lety mě fascinovala Nesnesitelná lehkost bytí od Milana Kundery. Dále nedám v literatuře dopustit na Hrabalovy Postřižiny. Osobně se taky znám s režisérem Jiřím Menzelem. Je to můj idol, jeho fotka mi visí nad postelí a mým snem je jednou s ním natočit film. 

 

 

 

Klíčová slova: čeština, slavistika, bohemistika, anketa

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.