05.03.2012 12:54


Anketa: Co by pro nás mohla znamenat ACTA?

Autor: Klára Pospíšilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

V druhé polovině ledna zaplavily internet informace o tajné smlouvě ACTA, která si oficiálně klade za cíl zabránit padělání a ochránit duševní vlastnictví. Od začátku je zřejmé, že by mělo schválení této dohody velký vliv nejen na fungování současného internetu. Vědí mladí lidé, jak by je mohla dohoda ovlivnit?

Brno Mladá generace by mohla být smlouvou ACTA zasažena nejvíce, protože právě ona se pohybuje ve virtuálním světě víc než generace předchozí. Proto nás zajímalo, jaké povědomí o dohodě mladí lidé mají a jestli si uvědomují její potenciální vliv a důsledky.

Foto: Klára Pospíšilová
Jan Jagoš, 23 let, student Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, Hranice na Moravě

Současná dohoda ACTA je hlavně o omezení internetu a částečně také jeho uživatelů. Největší problém vidím v tom, co by mohla dohoda znamenat při překračování hranic států, kde vám mohou kontrolovat osobní data v počítači. Podle mého názoru by internet omezený být neměl, protože je to svobodné místo pro všechny na světě. Tímto způsobem částečných zásahů bychom se mohli dostat do situace, kdy nám budou omezovat internet stejně jako v Barmě nebo v Číně.

 

 

Foto: Klára PospíšilováJana Nevtípilová, 21 let, studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Přerov

O dokumentu ACTA jsem slyšela v médiích, nicméně jsem se jím příliš nezabývala. Nevím, jaký konkrétní dopad by měl mít na mou osobu nebo mé okolí. Vím, že lidé protestovali proti omezování občanských práv, ale důkladněji jsem dohodu nestudovala.

 

 

 

 

 

Foto: Klára PospíšilováVáclav Orava, 20 let, student Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Bezuchov

ACTA bude znamenat velký zásah do mého soukromí. Pokud chceme proti plagiátorství bojovat v takové míře, jak ACTA požaduje, nebude stačit náhodná kontrola počítačů či kontrola takzvaně na udání. Bude se muset plošně kontrolovat veškerý obsah, aby se odlišilo, co je chráněno autorskými právy a co ne. Při takovém zákonném přístupu ke všem údajům v počítači se můžeme obávat o jejich potencionálního zneužití, ať už pro komerční či jiné účely.

 

 

 


Foto: Klára PospíšilováMartina Pohanková, 20 let, studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Lipník nad Bečvou

ACTA je podle mého názoru komplexní problém. Téměř nikdo neví, o co se vlastně jedná, protože je její obsah v médiích hodně zjednodušován. Většina lidí, včetně mě, ji vůbec nečetla a tudíž si ani neověřila, zda je pravda to, co nám média předkládají. Proto sama nevím, co pro mě vlastně bude schválení ACTA znamenat. Vím, že má zlepšit postavení autorů na internetu. To považuji za dobrou věc. Pokud to bude ale na úkor osobní svobody, nebude se mi to líbit. Internet byl vybudován jako svobodný prostor a takovým by podle mě měl zůstat.

 

 

Foto: Klára PospíšilováLukáš Režňák, 21 let, student Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Brno

Přiznám se, že jsem přesné znění ACTA nečetl, takže mám jenom útržkovité informace z médií. Myslím, že už v současnosti je vidět nervozita některých internetových poskytovatelů, kteří ruší své servery. Fungování internetu jako takového to podle mě nenaruší. Jsem optimista a myslím si, že to naopak přinese nové možnosti pro podnikání na internetu. Jenom si budeme muset asi sáhnout do kapsy, do čehož se mi popravdě nechce.

 

 

Ohrožuje smlouva ACTA naši osobní svobodu? Přečtěte si komentář na našem blogu:

http://stisk.blog.idnes.cz/c/249497/ACTA-Boj-s-padelky-na-ukor-osobni-svobody.html

Klíčová slova: ACTA, internet, studenti, autorství

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.