31.03.2011 14:43


Anketa: Chodíte za příběhy raději do divadla nebo do kina?

Autor: Jakub Fabík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V současnosti lidé využívají nespočet médií, pomocí nichž lze zpracovat příběh do jeho konečné podoby. Každá z nich, ať knižní, filmová či divadelní, má své charakteristické rysy, které lákají či odpuzují. Jaké zpracování mají diváci raději, divadelní či filmové?

Brno - Nezaujatému pozorovateli by se mohlo zdát, že natočení filmové adaptace hry Odcházení Václava Havla rozpoutalo v našich končinách novou debatu o tom, zdali je pro autorský příběh nosnější podoba filmová či divadelní. Tento rozkol tu však byl již dříve, než samotná divadelní hra vznikla, a kulturní kritici již od dob filmového pravěku hledají shodu v jednoduché otázce: jít na stejný příběh raději do kina, nebo do divadla?

Bylo by věru překvapující, kdyby se kulturní kritici někdy na něčem shodli. Na tuto otázku tedy odpovídali běžní filmoví a divadelní diváci.

 

 Petra Janků, 21 let, studentka sociální práce a politiky a sociální antropologie, Veselí nad Moravou

Nejspíš bych si zašla raději do kina. Výhoda filmu totiž spočívá v tom, že divák může kdekoli vidět dílo z jakékoli země, většinou ztvárněné tím, kdo jeho celý příběh vytvořil. Dodává mu to větší kvalitu. Divadelní hry ztvárňují zvláště v tuzemsku soubory, které se na jeho vzniku nepodílely, takže nejsou tolik kvalitní.

 

 

 

Stanislav Fiala, 21 let, student psychologie, Brno

Upřednostňuji spíše kino, nepovažuji se totiž za až tak kulturního člověka, abych si divadlo dostatečně užil. Mám rád filmové efekty a atmosféru kinosálu, která mě vždy pohltí. Divadlo pro mě skýtá mnoho rušivých elementů a navíc mám občas problém hercům rozumět.

 

 

 

 

Bohdana Přichystalová, 47 let, dispečerka, Brno

Osobně mám raději divadelní ztvárnění. Představuje pro mě osobnější způsob, jakým se do příběhu nechat uvést. V divadle je podle mě důležitý ten lidský kontakt, což mě na něm baví.

 

 

 

 

 

Matuš Medo, 24 let, student mezinárodních vztahů, Žilina

Podívat se na film je pro mě mnohem pohodlnější způsob, jak si nechat příběh převyprávět. Dnešní multiplexy hrají filmy několikrát za den. A pokud ani tak nestihnu zakoupit lístek, můžu si film koupit či pořídit jiným způsobem a podívat se na něj u sebe doma.

 

 

 

 

Ivo Širůček, 27 let, technický poradce soukromé firmy, Brno

Rozhodl bych se nejspíš pro divadelní zpracování. Filmová multikina jsou dnes všude okolo nás, takže mně osobně trochu zevšedněly. Divadlo ovšem stále zůstává vzácnou příležitostí a nevšedním zážitkem.

Klíčová slova: anketa, film, divadlo, kino

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.