03.12.2017 22:06


Anketa: Bydlet beze smlouvy má podle studentů své výhody i nevýhody

Autor: Tereza Vlčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Bydlení je většinou první věc, kterou studenti řeší při stěhování do nového města. Pronajímatelé často obchází zákon a bydlení nabízí beze smlouvy. Nejsou ovšem ojedinělé ani případy, kdy smlouva existuje, ale porušuje zákon. Studenti volí byty většinou podle toho, jakou dostanu nabídku.

Bydlet beze smlouvy, nebo ne? Ilustrační foto

Brno — Bydlení se smlouvou, nebo bez ní? To je otázka, na kterou zřejmě narazí skoro každý, kdo si hledá ubytování. Názory mezi studenty se různí. Přestože se bydlení beze smlouvy může vymstít, jak si můžete přečíst zde, nejedná se o ojedinělý způsob ubytování. Ačkoli pak lidé ubytovaní v bytě nejsou podle zákona nájemci, jak uvedla děkanka Právnické fakulty Selucká, někdy může být soužití s majitelem lepší než po uzavření smlouvy. „Myslím, že to záleží na tom, jak si člověk sedne s bytným. Když je to v pohodě, dá se na všem domluvit a často je to i lacinější, proto je to výhodné pro obě strany. Dost lidí se takhle snaží studenty obrat, ale to jde i se smlouvou,“ shrnuje osmadvacetiletý David Škráček, který již dva roky bydlí v bytě beze smlouvy a s bytnou vychází bez potíží. 

 

Autor: Tereza VlčkováVeronika Batelková, 21 let, Mediální studia a žurnalistika – Politologie, Políkno

Za ten rok a půl, co studuji v Brně, jsem už bydlela načerno ve třech různých bytech. Je fajn, že se člověk může kdykoliv sebrat a odejít. Stejně tak ho sice můžou kdykoliv vyhodit, ale myslím si, že v takovém případě není problém najít rychle něco nového. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dagmar Matulíková. Foto: Tereza VlčkováDagmar Matulíková, 21 let, Mediální studia a žurnalistika – Gender studies, Pozlovice

Do bytu beze smlouvy bych nešla, bála bych se, že budu mít třeba spory s majitelem a nebudu je moct nijak řešit. Bydlím na koleji a jsem spokojená. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Tereza Vlčková

Roman Vejbor, 27 let, Psychologie, Telč

Já bydlím beze smlouvy. Myslím, že je to výhodné pro ty, kteří v bytě bydlí, protože mohou kdykoliv odejít. A samozřejmě i pro pronajímatele. Ale hodně to závisí na domluvě, což je plus i mínus zároveň, protože vždycky záleží, jak si s nájemci s majitelem sednou a jak se dohodnou. Když je to ale v pořádku, není vůbec žádný problém.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Tereza VlčkováAnna Absolonová, 19 let, Mediální studia a žurnalistika – Sociální antropologie, Liberec

Do bytu beze smlouvy bych nešla, protože rizika jsou moc vysoká a nestálo by mi to za to. Podle mě je lepší si připlatit. Do bydlení bez smlouvy bych šla jen v případě, že by se jednalo o byt někoho známého nebo příbuzného, kterému věřím, nebo pokud by se jednalo jen o nějakou přechodnou dobu, třeba na měsíc nebo dva.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Tereza Vlčková

Lenka Cikrlová, 23 let, Sociální práce, Brno

Bydlím s rodiči, takže jsem to nikdy neřešila, ale když o tom tak přemýšlím, tak bych smlouvu chtěla, protože je to zkrátka jistější i v případných pozdějších sporech nebo neshodách. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jindřich Lička. Foto: Tereza VlčkováJindřich Lička, 21 let, Cestovní ruch, Karlovy Vary

Bydlel jsem teď tři měsíce se smlouvou, která ovšem nebyla podle zákona. Majitel chtěl tři nájmy dopředu a měl jsem zakázané veškeré návštěvy. Když jsem se rozhodl odejít, musel jsem za sebe hledat náhradu a nemohl jsem byt pustit, dokud jsem ji nenašel. Teď už je mi jedno, jestli půjdu bydlet se smlouvou nebo beze smlouvy, protože vím, že když mě chce majitel nebo pronajímatel ošidit, tak to může udělat tak jako tak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klíčová slova: anketa, bydlení, studenti, byty, pronájmy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.