24.05.2019 10:09


Anglie si s Evropou netyká ani v politice, ani ve fotbale, ale proč?

Autor: Tomáš Brhel | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Aby dva anglické týmy nastoupily do finále jedné ze dvou nejprestižnějších evropských fotbalových soutěží, to se moc často nestává. V roce 2008 se do finále Ligy mistrů sice probojovala Chelsea s Manchesterem United, ale to je celé. Co se týče Evropské ligy, tam bychom jakékoliv anglické finále hledali marně. Nicméně letos patřila fotbalová Evropa výhradně ostrovanům. Už dnes můžeme tvrdit, že ji zcela dobyli. Arsenal se příští středu utká s Chelsea o vítězství v Evropské lize, tři dny poté vyzve Liverpool Tottenham v tom prestižnějším z obou finále. Proč se ale jedná o tak ojedinělé úkazy, když se Anglie odjakživa pyšní takovou kvalitou sportu, který u ní vznikl?

Ilustrační obrázek. Autor: Adnad Riaz

Fotbalové ligy napříč Evropou už znají své vítěze i poražené a kde ne, tam se k tomu kvapem blíží. Na fanoušky v Evropě letos nečeká žádné mistrovství národních týmů, a tak se mohou těšit už jen na tradiční vyvrcholení sezóny dvěma velkými finále. Nicméně finále to budou velmi atypická. Ne snad, že by si Chelsea s Arsenalem nezasloužily hrát příští středu o pohár Evropské ligy. Ani Liverpool s Tottenhamem se do Madridu, kde se bude prvního června hrát finále Ligy mistrů, nedostaly náhodou, nicméně jde o naprostou raritu. Bude to totiž teprve druhé, respektive třetí anglické finále za více než 50 let dlouhou historii obou těchto soutěží.

Na první pohled by se mohlo zdát, že to tedy s tím anglickým fotbalem nebyla v poslední době žádná velká sláva, když se jedná o tak ojedinělou situaci. Nicméně jsou zde důvody, které tento jev poměrně dobře vysvětlují.

Konkurence a vyrovnanost v soutěži stojí mnoho sil

Zaprvé je anglická nejvyšší fotbalová soutěž zpravidla mnohem více vyrovnaná, a tak se týmy, které se chtějí po sezóně radovat z mistrovského titulu, nadřou většinou až do závěrečného kola. To v případě španělské, německé ani italské ligy většinou nehrozí. Ohlédneme-li se za několika posledními sezónami na vítěze jednotlivých lig, bude vše hned jasnější.

V Německu od ročníku 2012/13 nepustil Bayern Mnichov na nejvyšší stupínek nikoho. V Itálii platí to samé s Juventusem dokonce už o rok déle, v La Lize o titul, snad s občasnou výjimkou Atlética Madrid, soupeří každoročně pouze Real Madrid s Barcelonou. Zato na ostrovech se za posledních sedm let radovaly z titulu hned čtyři různé týmy. Manchesteru City se sice letos podařilo své loňské vítězství obhájit, nicméně k tomu potřeboval získat v 38 zápasech neskutečných 98 bodů, jinak by se radoval Liverpool, který získal jen o bod méně. A o takováto dramata je v ostatních top ligách zkrátka nouze.

Čím víc zápasů, tím méně sil zbývá

Dalším neopomenutelným faktem je i počet zápasů, které musí v průběhu sezóny anglické týmy absolvovat v porovnání s ostatními ligami. Německá Bundesliga má o dva týmy méně, což znamená za sezónu o čtyři ligová utkání méně. To se na první pohled může zdát jako zanedbatelné číslo, ale v praxi tomu tak rozhodně není. Tyto čtyři neexistující zápasy neboli čtyři volné víkendy vytvářejí měsíční volno, ve kterém mají hráči čas na odpočinek. Navíc je tato pauza v zimě, kdy jsou podmínky k fotbalu z celého roku nejméně přívětivé. A v téhle době hrají ostrované zpravidla až tři zápasy týdně. Klasické ligové zápasy doplňují hned dva ligové poháry, FA Cup a EFL Cup. Nikde jinde v Evropě se s více než jedním ligovým pohárem nesetkáme.

V Itálii zase liga začíná už v červenci, takže i zde si mají hráči šanci přes zimu odpočinout a trenéři vypracovat nové strategie, které přizpůsobí na zbytek sezóny. La Liga se sice nepřerušuje, nicméně tamější podmínky se s fotbalem i přes zimu kamarádí mnohem více než ty anglické.

Není fotbal jako fotbal

Přidejme k tomu ještě samotnou podobu klasického zápasu v Anglii: rychlé a fyzicky velmi náročné tempo založené na neustálém napadání po celých 90 minut s množstvím tvrdých osobních soubojů a vidíme, proč je pro ostrovany tak těžké na konci sezóny konkurovat mnohem čerstvějším celkům ze zbytku Evropy. Podíváme-li se totiž opět do třech ostatních lig, které se jediné svou kvalitou vyrovnají celkům z Anglie, pozorujeme opravdu nemalý rozdíl v tom, na jaké zápasy chodí fanoušci na kontinentu a na jaké na ostrovech. V Anglii je to sice skvělá podívaná na 90 minut závratného tempa hry, nicméně hráče zkrátka tento styl stojí (možná až příliš) mnoho sil.

To ve španělském fotbale není samotná fyzická zdatnost rozhodně tou nejdůležitější vlastností fotbalisty. Dbá se zde především na vytříbenou techniku hráčů. Občas tak utkání připomíná házenou, když jeden tým drží dlouhé minuty balón na svých kopačkách a přihrává si ho ze strany na stranu ve snaze najít ten správný okamžik, kdy udeřit. Pro laické oko tyto pasáže zrovna dvakrát záživné nejsou, nicméně když se pak zápas sestříhá a vyberou se z něj pouze ty akce, které stály za to, je to pak o to krásnější podívaná.

Co se týče Itálie a Německa, zde jsou oba styly velmi podobné. Tyto ligy představují jakýsi most mezi španělským a anglickým světem fotbalu. Kombinace týmů nejsou tak zdlouhavé jako v La Lize, od Premier League se zase liší zejména v důraznosti, rychlosti a napadání, které ani v Serii A, ani v Bundeslize nejsou na tak vysoké úrovni. Jak v Itálii, tak v Německu se týmy snaží těžit zejména z rychlých protiútoků a dobře propracovaných standardních situací. Snad jediný výrazný rozdíl mezi nimi bychom ale přece jen našli. Italský fotbal je odjakživa mnohem více založen na kvalitní defenzivní hře než ten německý, který je více otevřený.

Letos je ale všechno jinak, ostrované vystupňovali svou formu až v průběhu jara a sezóně 2018/19 tak zase pro jednou dominovali oni. Bez ohledu na výsledek obou finále můžeme s jistotou tvrdit, že jeden z ostrovních týmů ovládne jak Evropskou ligu, tak Ligu mistrů. Nicméně teprve budoucí ročníky nám ukážou, jestli se letos jedná o začátek nového trendu, či zda byla tato sezóna pouze výjimkou, která potvrzuje zaběhlé pravidlo o anglických týmech, kterým se pro jejich osobitý styl hry i nabitý program v evropských soutěžích dlouhodobě zkrátka nedaří.

Klíčová slova: fotbal, Anglie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Tomáš Straka | 24. 05. 2019, 15:08
Kvalitní článek