13.12.2016 00:15


Angličtinou nikoho neohromíte. Dva a více jazyků je nutnost, říká ředitel univerzitního jazykového centra

Autor: Přemysl Šimák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Výzkum organizace Education First, který vyšel na konci listopadu, ukázal, že Češi na tom s angličtinou nejsou špatně. Mezi 72 sledovanými zeměmi se umístili na šestnácté příčce. Dobrá jazyková znalost zvyšuje absolventovi vysoké školy atraktivitu na trhu práce. O jazykové schopnosti studentů Masarykovy univerzity se starají pracovníci Centra jazykového vzdělávání. Stoupá zájem o ruštinu? A co chystá pro studenty centrum na jaro? Na to odpověděl ředitel centra Libor Štěpánek.

K čemu Masarykova univerzita vůbec takové centrum potřebuje?

Jsme tu proto, abychom zvyšovali jazykovou kompetenci jak studentů, tak univerzitních zaměstnanců. Nevyučujeme odborné předměty v cizích jazycích, to si řídí každá fakulta sama. Máme na starosti výuku jazyků v jejich akademické podobě. Zaměstnáváme zhruba stovku vyučujících, kteří se za semestr věnují dohromady okolo devíti tisícům studentů.

Jaké jazyky centrum vyučuje?

Primárně se zaměřujeme na světové jazyky, jako je angličtina, němčina nebo francouzština. Dále vyučujeme i španělštinu a ruštinu. Pro studenty lékařské, právnické a filozofické fakulty pak nabízíme kurzy latiny. Zájemce o čínštinu nebo arabštinu uspokojíme taky. Nabídka se na každé fakultě ale liší podle toho, o jaký jazyk je tam zájem.

Stoupá zájem o ruštinu?

To možná tvrdí ruské servery (směje se). Do našich kurzů ruštiny se zapisují stále obdobné počty žáků. U studentů Masarykovy univerzity neexistují žádné trendy: jeden rok enormně vystřelí zájem o nějaký jazyk, my proto k němu následující rok otevřeme víc kurzů, kam nám ale přijde jen hrstka zájemců. Jazykové potřeby studentů Masarykovy univerzity nejdou předpovědět. Proto nejde říct, že poptávka po nějakém jazyku stoupá nebo klesá.

O čem podle vás svědčí nízký zájem studentů o cizí jazyky?

Studenti moc nevědí, co by chtěli a co by potřebovali. Dva a více jazyků by měla být samozřejmost. To je potřeba si uvědomit, což asi nedělají. Ve Finsku si například absolventi už do životopisu angličtinu vůbec nepíšou, protože zaměstnavatelé s tím automaticky počítají. Student, co vyjde školu a neumí dobře anglicky, je nezaměstnatelný. Umíme člověku poradit a pomoci se zlepšit. Musí ale chtít, přijít sám a vědět, na čem chce zapracovat.

Chystáte na jaro nějaké novinky?

Před začátkem semestru pořádáme kurzy zaměřené na gramatiku angličtiny, španělštiny, němčiny i francouzštiny. Až bude výuka v plném proudu, nebude čas učit se mluvnici, proto je lepší to podchytit ještě předtím. Na jaře také začnou hodiny již zmíněné čínštiny a arabštiny. Oba kurzy jsou pro začátečníky. Určitě bych upozornil také na kurz „Čeština pro Čechy“, kde studenti mohou výrazně zlepšit své vyjadřovací schopnosti ve svém mateřském jazyce, především tom formálním. Je to ale jen zlomek naší nabídky.

Klíčová slova: Centrum jazykového vzdělávání, Masarykova univerzita, jaro 2017

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.