01.11.2016 19:19


Analýza: Jakým směrem se bude vyvíjet hokejová reprezentace? Možností jsou mladí hráči

Autor: Karolína Bulisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Ve čtvrtek začíná hokejový Karjala Cup, první ze čtyř turnajů Euro Hockey Tour. Česká hokejová reprezentace se fanouškům představí poprvé od zářijového Světového poháru, který byl pro české příznivce zklamáním. Jak je u Euro Hockey Tour zvykem, soupisku trenér sestavuje z hráčů hrajících evropské ligy. Hlavní trenér Josef Jandač má před sebou možná těžší úkol než by se mohlo zdát.

Čtyři turnaje Euro Hockey Tour, ve kterých se kromě české reprezentace představí týmy Ruska, Švédska a Finska, jsou tradičně přípravou na jarní mistrovství světa. Letošní mistrovství v Paříži bude sice ve stínu Světového poháru, který se odehrál v září v Torontu, pro české fanoušky ale i tak půjde o ostře sledovanou akci, na níž si budou chtít zlepšit chuť. Příznivci českého hokeje totiž čekali, ač to objektivním okem bylo od začátku čisté bláznovství, že výběr trenéra Jandače v Torontu dojde minimálně do vyřazovací části, ne-li až k medaili.  

Domů ale reprezentace odletěla s pouhými třemi body. Podle generálního manažera české hokejové reprezentace Tomáše Krále však o takové zklamání nejde. "Objektivně turnaj z našeho pohledu dopadl asi hůř, než bychom si přáli a doufali, ale lépe, než jsme očekávali. Myslel jsem si, že výsledek může být ještě horší a spíš jsem byl mile překvapen," řekl Král v rozhovoru pro ČT sport. Zřetelná však byla obří propast mezi českým a kanadským hokejem. A to byl náš tým bez malých výjimek sestaven z toho nejlepšího, co český hokej v tuto chvíli nabízí.

Dočkají se čeští hokejoví fanoušci úspěchů?

A zde se objevuje velký otazník pro mistrovství světa. Jelikož se Světový pohár hrál ještě před startem NHL a mistrovství světa začíná s jejím koncem, je už teď jasné, že mnoho hráčů ze zámoří pošle omluvenku. Není se čemu divit, hokejová sezóna je dlouhá a náročná, a spousta hráčů nebude chtít riskovat zranění, ale spíš budou vyhledávat odpočinek. Skoro jisté to je u brankářů Petra Mrázka a Michala Neuvirtha. Takže koho do brány pro mistrovství místo nich? Ondřej Pavelec je v nejisté situaci, Winnipeg ho vyřadil z prvního týmu. Alexander Salák z Novosibirsku, který se s týmem mohl sehrát už právě na Karjale, se zranil a sezóna pro něj nejspíš skončila.

Josef Jandač se tak u pozice brankáře vydal jiným směrem, než aby hledal jednoho zkušeného gólmana. Chce dát šanci mladým, kteří díky mezinárodním zápasům získají zkušenosti. Svůj nápad otestuje právě na Karjala Cupu a třech následujících turnajích Euro Hockey Tour. Kromě Dominika Furcha a Šimona Hrubce, což jsou jména, která moc nepřekvapila, nominoval Jandač také brněnského Karla Vejmelku. Na další turnaje plánuje vzít jiné hráče. Nabízí se Roman Will, Patrik Bartošák nebo Dominik Hrachovina. „Tihle mladí kluci jsou určitě příslibem do budoucna. Věřím tomu. Jsme rádi, že máme poměrně dost jmen na výběr, i proto chceme na těchto turnajích brát nováčka. Petr Jaroš, trenér brankářů u nároďáku, s nimi velmi dobře pracuje. Chceme, aby nasáli atmosféru, aby pracovali i po své individuální ose, aby si je Petr vedl na dálku ve své kartotéce," řekl Jandač.

To, co trenér Jandač nastínil u situace kolem brankářů, je teoreticky cestou pro oživení celé reprezentace. Možná by bylo dobré se více než na zvučná jména zaměřit na mladší hráče, kteří se budou snažit se za svou nominaci v reprezentaci odvděčit. Samozřejmě že i zkušenosti jsou důležité, v mezinárodních utkáních možná ještě o něco více než v ligových. Minimálně ale právě pro Karjalu a další tři turnaje Euro Hockey Tour, co budou následovat, by prostor pro mladé hráče mohl být příjemným oživením a investicí do budoucna. 

Klíčová slova: hokej, Euro Hockey Tour, mistrovství světa, reprezentace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.