14.04.2014 16:58


Americký fotbal se hraje kvalitně i u nás

Autor: Alžběta Nečasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Americký fotbal je sport nejen pro hrstku nadšenců. A už vůbec není pouze mužským sportem. V současné době je v České republice i šest ženských týmů. Český americký fotbal má tedy všem co nabídnout. 

Brno – V posledních dvou letech se u nás zvedl zájem o americký fotbal. Důvodem mohou být i zahraniční posily některého z dvaceti sedmi týmů hrajících jednu ze tří českých lig. "V historii českého amerického fotbalu ještě nikdy nehrálo ligu tolik zahraničních posil jako právě letos," říká Václav Blahout z České asociace amerického fotbalu.

Největší posilu přivedli do svého týmu trnavští Bulldogs, za které bude nastupovat ofenzivní lineman John A. Booker. Booker v minulosti jako volný hráč podepsal smlouvu ze sanfrancisskými 49's, kteří hrají americkou nejvyšší soutěž NFL. Ačkoliv si NFL nakonec nezahrál, účastnil se aktivně přípravy celku na sezonu a i to je nenahraditelná zkušenost. Další velkou posilu ve svém týmu uvítali pražští Black panthers, kteří mimo domácí soutěž hrají i rakouskou fotbalovou ligu. Ta nabízí vedle německé ligy to nejlepší, co evropský americký fotbal může nabídnout. "Česká liga má divákům co nabídnout. To nám potvrzuje i stále se zvyšující návštěvnosti utkání," shrnuje Blahout.

Svou americkou posilu, quarterbacka Ferniho Garzu, vyzkoušeli brněnští Alligators v zápase proti příbramským Bobcats. Foto: Alžběta Nečasová

Pro mnoho hráčů je americký fotbal životním stylem. "Když jsem byl dítě, zkoušel jsem mnoho různých sportů, ale vždy mě přestaly bavit a skončil jsem. Fotbal miluji, protože člověk nikdy není sám. Tím, že hraji v týmu, nezískávám jen spoluhráče, ale novou rodinu, v které se vzájemně chráníme a podporujeme," vysvětluje fotbalista bílovických Sígrs Andrea Florio, který si mimo hráčské povinnosti plní i trenérské v ženském týmu Amazons Brno. "Kdybych si měl vybrat mezi hraním a trénováním mužů, určitě by to bylo hraní. Ale trénovat ženy je výzva a já jim s radostí předávám svůj zápal pro tento sport," dodává Florio. 

Během roku 2013 vzniklo v České republice pět nových týmů a na podzim letošního roku se bude poprvé hrát i ženská liga. Tento sport je v ženské podobě teprve na začátku, ale i tak vidí Vojtěch Sláma, manažer brněnských Amazons, jeho budoucnost nadějně. "Asi se v nejbližších letech nebude jednat o profesionalizaci ženského fotbalu na vrcholnou úroveň, ale bude se moct hrát regulérní liga, turnaje či pořádat kempy," říká Sláma. Jeden takový tréninkový kemp proběhl o víkendu 12. a 13. dubna v Praze, kdy se na hřišti společně sešly hráčky z celé republiky. "Na fotbale je nejlepší asi ta atmosféra v kolektivu. A ten my máme v týmu skvělý," říká hráčka brněnského celku Kateřina Šlesingerová. 

Klíčová slova: fotbal, americký fotbal, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.