15.04.2015 18:44


Americký fotbal je tvrdý sport, kde není čas na chlácholení

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Pro někoho je americký fotbal surová hra plná nepochopitelných pravidel, kde se hráči honí za zvláštním oválným míčem. Pro někoho dalšího je to životní vášeň. První zápasy se v Česku odehrály v devadesátých letech a od té doby obliba tohoto sportu ze zámoří roste. Jeho fanoušci se už můžou těšit na novou sezónu, která v Česku odstartovala začátkem dubna.  

Brno – Tým brněnského amerického fotbalu trénuje čtyřiatřicetiletý Aleš Daňhel. Brno Alligators vede už čtvrtým rokem. V současnosti se jeho tým připravuje na nadcházející sezónu v nejvyšší lize. Letošní první zapas s týmem Prague Lions mají za sebou, dalších sedm je ještě čeká.

Jak jste se dostal k trenérství amerického fotbalu?

Americký fotbal jsem začal hrát v šestnácti letech v Ostravě, ale kvůli studiím jsem pak odešel do Prahy. Po dokončení studia a několika zraněních jsem raději přešel od aktivního hraní k trenérství. Kvůli práci jsem se pak přestěhoval a začal trénovat brněnský tým. 

Co si myslíte o zájmu o americký fotbal v Česku, co se týká diváků i nadějných hráčů?

Vývoj v Česku měl několik fázi. Když jsem ještě fotbal nehrál, bylo v celé republice jenom pár týmu a na zápasy chodilo běžně tisíc až tisícpětset diváků. Pak přišel útlum. Potkalo to i samotné týmy a kvůli tomu pak přestali chodit lidi na zápasy. Teď se to zase vrací, dostáváme se do podvědomí lidí a opět chodí i víc diváků na zápasy. Vývoj je strašně rychlý. Tým, který zaspí, se pak vyvíjí hodně pomalu. 

Jako hodnotíte vývoj týmu od vašeho nástupu?

Každý rok dělá tým veliké pokroky. Trochu nás omezuje častá výměna hráčů. Minulý rok jsme tady měli amerického quaterbacka (pozice v týmu, klíčová postava útoku), ten nám pomohl zvednout tým zase o kousek výš. Kdyby se nám podařilo získat víc financí a tím pádem kvalitnější trenéry a nějaké zahraniční hráče, ten tým by pak rostl daleko rychleji. My rosteme, jenom ne tak rychle, jak bychom si představovali.

Head Coach Aleš Daňhel trénuje Brno Alligators už čtvrtým rokem Foto: Barbora Krajčírovičová

Jak často se vám mění hráči v týmu?

V Brně je největší problém, že se nám obměňují hráči každý rok  a tím pádem nemůžeme vytvořit stabilní kádr. Část hráčů vždy přichází, část ale i odchází. To stěžuje naší sehranost v každé sezóně.  

Proč myslíte, že to tak je?

Je to způsobeno několika faktory. Starší hráči většinou ukončují kariéru, mladší hráči pak kvůli práci nemají čas a přejdou k jinému týmu, kde jsou tréninky méně časté a pro ně i méně náročné. Tým ale není věkově omezený, junioři hrají od třinácti do sedmnácti let. Senioři pak od sedmnácti nahoru, strop neexistuje. Náš nejstarší hráč v týmu má jednačtyřicet let. 

Proč jsou důležití zahraniční hráči?

Hráči ze zahraničí ukážou našim hráčům, co dělat jinak, co dělat líp a ten tým nakonec pak vždy pozvednou. Je to dobrá zkušenost. V současnosti v našem brněnském týmu žádného zahraničního hráče nemáme.  

Kterou sezónu za svého trenérského působení hodnotíte za neúspěšnější?

Věřím, že ta nás ještě čeká. Když hodnotím ty dosavadní, nejúspěšnější pro nás byla právě ta předloňská. Loni jsme zahráli dobré semifinále proti týmu Prague Lions a byli jsme jen kousek od vítezství.

Který tým je pro vás nejtěžší soupeř?

Nejsilnějším soupeřem jsou pro nás určitě Prague Black Panthers. Celkově lze říct, že nejtěžší zápasy jsou vždycky ty nejvyrovnanější. Takový zápas jsme zažili loni právě s nimi. V půlce zápasu jsme ještě vyhrávali, ale pak jsme nakonec prohráli.

Jaké máte cíle pro nastávající sezónu?

Jsme ve skupině pěti týmu a s každým hrajeme dva zápasy. Do play-off se dostávají první čtyři týmy. Chtěli bychom se dostat do první čtyřky. Bohužel první zápas nám úplně nevyšel (prohra s Prague Lions 12:37), musíme se víc snažit v dalších zápasech. Jsme v nejvyšší lize, naším hlavním cílem je tedy dostat se do finále.

Na který zápas v nadcházející sezóně se budete nejvíc připravovat? 

Budeme se připravovat na každý zápas. Hrajeme však ještě druhý zápas s Prague Lions, se kterými jsme první kolo prohráli a proto je pro nás důležité vyhrát. Další těžké zápasy nás čekají se slovenskými Trnava Bulldogs a druhým pražským týmem Black Panthers. Snažíme se ale všechny utkaní brát stejně, všichni soupeři jsou nároční, letos je to velmi těžká divize. Nemáme co ztratit, jdeme do toho naplno.

V čem podle vás spočívá největší výhoda vašeho týmu?

Momentálně máme velkou výhodu v tom, že hrajeme roli outsidera. Ostatní týmy nás trochu podceňují, jedou si pro lehké vítezství. Ale už první zápas ukázal, že to s námi tak lehké nebude.

A co je vaše největší slabina?

U nás je to určitě taková ještě nevyhranost a malá zkušenost. Asi šedesát procent našeho týmu je spolu více než jednu nebo dvě sezóny. Zbytek jsou noví hráči. Máme však i hráče, kteří jsou tu i od samého zrodu týmu Brno Alligators. Chybí nám trochu i zkušení trenéři, jsme jenom dva. Většinou jich bývá na jeden tým pět až sedm.

Dokážete být při zápasech klidným trenérem?

Vždy se snažím být klidný, ale moc často mi to nevychází. Emoce, adrenalin a vypětí jsou opravdu velké a udělají své, to pak musí jít ven. Když vidíte, že je to špatné a že je to, například, individuální chyba jednoho hráče, tak občas vybuchnete. Záleží samozřejmě na typu hráče. Někteří potřebují nakopnutí, jiné zase pokáráte a zůstanou skleslí, takže už neudělají vůbec nic. Je to o individuálním přístupu.

Jaká zranění doprovázejí hraní amerického fotbalu?

Zranění jsou docela častá, je to kontaktní a tvrdý sport. Nejvíc trpí velké klouby, jako jsou kolena a kyčle, trochu můžou potrápit i kotníky. Nejzávažnější zranění v týmu byla natrhnutá slezina. 

Jaké předpoklady má mít budoucí hráč amerického fotbalu?

Výhodou amerického fotbalu je, že ho může hrát každý. Malý, hubený, vysoký nebo tlustý. Je potřebná především disciplína a chuť hrát, my už toho hráče vytrénujeme. Je potřeba počítat i s tím, že americký fotbal je tvrdý sport, na žádné chlácholení proto není čas. 

První zápas nové sezóny odehráli Brno Alligators 11. dubna. (Fotogalerie)

Klíčová slova: Brno, Brno Alligators, americký fotbal

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.