18.10.2014 12:09


Američané žijí v bublině, zbytek světa je nezajímá, říká česká studentka

Autor: Kristýna Zemanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Spojené státy americké jsou zemí s nejsilnější ekonomikou na světě. Každý rok lákají mladé lidi, kteří tam chtějí žít, pracovat a bavit se. Někteří přijedou jen na léto, jiní zůstanou už natrvalo. Studentka práv na Masarykově univerzitě Nela Faltusová do USA vycestovala dvakrát na pracovní pobyt. Její zkušenost ale nebyla zdaleka tak idylická, jak si představovala.

Audio

    Studentka Nela Faltusová vypráví o své kuriózní cestě do New Yorku
         
    Autor: Kristýna Zemanová

Brno – Vydělávat si přes léto v zahraničí má řadu výhod. Kromě vyšších platů se člověk naučí cizí jazyk, rozšíří si obzory, pozná jinou kulturu a možná si i najde nové přátelé. Vyrazit na zkušenou do zámoří se rozhodla studentka Masarykovy univerzity Nela Faltusová. A to dokonce dvakrát.Studentka Nela Faltusová vyrazila dvakrát do USA. Foto: Kristýna Zemanová

Jakou práci jsi ve Spojených státech dělala?

Poprvé jsem pracovala jako plavčík v Marylandu, podruhé jsem měla prodávat knížky, ale na místě jsem zjistila, že to není nic pro mě. Sháněla jsem si proto rychle jinou práci. Nakonec se mi podařilo najít si dokonce dvě práce na Floridě, dělala jsem pokojskou a taky jsem pracovala v obchodě se suvenýry.

Proč sis vybrala právě USA?

Jet do USA byl vždycky můj sen, ale neměla jsem pro to žádný zvláštní důvod. Tu představu jsem si nejspíš až moc zidealizovala, takže jsem byla potom dost zklamaná. Dokonce jsem už ani podruhé nechtěla jet, ale nakonec jsem se nechala přesvědčit.

Sháněla sis práci dopředu, nebo až na místě?

Práci jsem si sháněla dopředu přes takzvaného sponzora. Je to podobné, jako když se platí za zprostředkování práce nějaké agentuře. Kromě práce mi zařídili i pojištění. Víza jsem si ale zajišťovala sama. Při mém druhém pobytu jsem práci na místě měnila, s tím mi pomáhal můj sponzor. Nejdřív mi sice všichni tvrdili, že to bude problém, ale nakonec to šlo celkem rychle a hladce.

Vyplatí se finančně pracovní pobyt v USA, nebo to pokryje jenom náklady na život a cenu letenek?

Záleží, co člověk dělá a jak dlouho tam je. Já tam byla tři měsíce a když jsem dělala plavčíka, peníze mi vyšly tak akorát na zaplacení letenek, jídla, ubytování, zábavy a podobně. Na podruhé už jsem si našla dvě práce a to už mi i něco zbylo.Nela Faltusová na sportovním stadionu v USA. Foto: Archiv Nely Faltusové

Měla jsi čas na cestování a zábavu?

Na cestování jsem bohužel moc času neměla. Vždy jsem byla minimálně osm hodin denně v práci. Ale naplánovala jsem si to tak, že když jsem skončila v práci, měla jsem ještě čtrnáct dní, než jsem odlétala zpátky domů. V té době jsem cestovala dost. Byla jsem u tety v Tennessee a potom jsem jela na týden do New Yorku.

Přišla jsi za dobu svého pobytu do kontaktu s místními? Co si myslíš o americké mentalitě?

S Američany jsem se bavila hodně. Bydlela jsem v americké rodině, moji zaměstnavatelé byli Američani a také moje teta je Američanka. Musím říct, že žijí tak trochu v bublině. Ameriku berou jako celý svět, ostatní země je moc nezajímají. Jsou to velcí vlastenci. Také mi přišlo, že mají všechno zjednodušené. Ať už to je řízení, kdy na manuál prostě nenarazíte, nebo třeba v domácnosti. Nic nevaří, všechno mají v prášku nebo zmražené, takže se to většinou nedá jíst. Taky vůbec nechodí pěšky. Když jsem jim říkala, že nemám auto, byli zděšení a ptali se, jak se vůbec pohybuju po městě.

Zažívala jsi ze začátku kulturní šok, když jsi do USA poprvé přiletěla? Jak dlouho ti trvalo, než ses aklimatizovala?

Musím říct, že ten šok byl velký. Byla jsem dost zklamaná, čekala jsem to jiné. Hodně k tomu přispělo to, že jsme bydleli ve čtvrti, která zkrátka připomínala ghetto. Necítila jsem se tam moc bezpečně. Byla tam hodně vysoká kriminalita. Ze začátku jsem tam navíc byla sama, postupně se to ale zlepšilo tím, jak jsem se seznámila s pár lidmi.

Jaký mají Američané postoj k cizincům?

Velmi vstřícný. Všichni jsou moc milí a ochotní. Často si ale mysleli, že jsem z nějaké rozvojové země a pořád se ptali, jestli u nás máme mikrovlnky, klimatizaci a podobně. Skutečně si představují, že tu žijeme zaostale a v úplné chudobě.

Věděli Američané něco o České republice?

Většinou nevěděli nic. Když už ano, tak si mysleli, že jsme stále Československo. Překvapil mě jenom jeden pán z New Yorku, který Evropu znal velmi podrobně a přesně věděl, kde leží který stát.

Co se ti na Američanech nejvíc líbilo?

Jejich optimismus. Tady v Česku vidíme všechno hrozně černě, v USA mají lidé k věcem mnohem pozitivnější přístup. Jsou také ke všem velmi přátelští, ale často jsem měla pocit, že to jen předstírají.

Klíčová slova: USA, práce v zahraničí, cestování, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.