22.10.2013 10:44


Aleš Kněžínek: Progaming chápu jako regulérní sport

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Před rokem si Aleš Kněžínek stanovil vysoký cíl - stát se profesionálním hráčem počítačových her. Měsíce usilovně trénoval a nehledě na negativní názory, s nimiž se denně setkával, šel krůček po krůčku za svým snem. Vyplatilo se. V současnosti je brněnský rodák jediným Čechem, který dostává za hraní na počítači, jeho slovy, nadstandardně zaplaceno.

Audio

    Aleš Kněžínek hovoří o intenzitě tréninku
         
    Autor: Miroslav Vozdecký

S Alešem Kněžínkem jsme se setkali na veletrhu For Games 2013, jenž se uskutečnil před více než týdnem na výstavišti v pražských Letňanech. Během pár minut přípravy na rozhovor stačili devatenáctiletého mladíka požádat o podpis a společnou fotografii hned tři fanoušci - důkaz toho, že je na evropské scéně profesionálního hraní skutečnou celebritou.

Napadlo Vás někdy, že byste se mohl živit hraním počítačových her?
Ano, zhruba před rokem, kdy jsem viděl první turnaje. Právě proto jsem každý den začal poctivě trénovat. Dnes patřím zhruba mezi čtyřicet lidí v Evropě, kteří dostávají za hraní League of Legends (počítačová hra, kdy proti sobě stojí dva pětičlenné týmy, jejichž cílem je zničit hlavní budovu soupeře, pozn. redaktora) nadstandardně zaplaceno. Hlavně ale hodně cestuji, poznávám nová místa a kultury, zkrátka žiji svůj sen.

Kam jste se prozatím, jakožto profesionální hráč, podíval?
Nejčastěji jsem v Kolíně nad Rýnem, avšak za nejzajímavější místa, která jsem navštívil, považuji Paříž a Tenerife, jeden z Kanárských ostrovů. Tam mě to hodně bavilo, protože jsem viděl něco zcela odlišného než doposud. Byl to můj první turnaj před obrovským publikem. Lidé mě po každém zápase zastavovali a žádali o podpis nebo fotografii, což mi dopomohlo si uvědomit, že se skutečně stávám slavným.

Kdo Vám hradí ubytování a cestovné?
Všechno platí americká společnost Riot Games, tedy vydavatel League of Legends. Dává organizacím, v nichž působíme, určitý rozpočet a pak závisí na vedení, jak přidělené peníze použije. Většina je vynaloží na cestovné, platy, ale také třeba na vybudování herního domu, kam se hráči nastěhují a v ideálních podmínkách trénují.

Někteří považují profesionální hraní počítačových her za sport stejně jako fotbal či hokej, jiní toto srovnání rezolutně odmítají. Jaký názor zastáváte Vy?
Progaming chápu jako regulérní sport. Vždyť v Americe ustanovili zákon, podle něhož jsou hráči League of Legends považováni za profesionální sportovce. S tím jsou spjaté i výhody typu sportovních víz, takže můžeme cestovat volně po světě. Velice podobné je to také, co se míry stresu a nutnosti pečlivé přípravy týče.

Zmínil jste přípravu. Kolik hodin denně věnujete v průběhu sezóny tréninku?
V případě, že se jedná o intenzivní přípravu na zápas, jsme schopni hrát třeba deset až jedenáct hodin denně, kdy sedíme buď ve studiu nebo doma u počítačů a soustředíme se na trénink. Mimo zápasové období to vidím na šest až sedm hodin, což je pořád strašně šílené číslo. Někdy nám to leze na mozek. Když každý den po dobu dvou týdnů hrajete deset hodin, je to opravdu dost náročné. Vlastně se jen proberu, nasnídám a večer se vrátím na hotel, kde padnu vyčerpáním. Už jenom připravovat taktiky a přemýšlet o jiných soupeřích je součástí toho být profesionální hráč počítačových her.

Stále ovšem studujete informatiku v Brně. Dá se to s profesionálním hraním skloubit?
Je to hodně složité. Už minulé pololetí jsem měl velkou absenci a musel dělat doklasifikační zkoušky, které jsem bez větších problémů zvládl. Samozřejmě jsou ale učitelé otrávení, že často chybím a že na to kašlu. Učit se a současně trénovat šest až sedm hodin denně je velmi složité. Mám dny, kdy jdu spát třeba ve dvě ráno, vzbudím se v sedm a jdu do školy. Tam pak žiji celý den na kávě. Momentálně to však se školou řeším a snažím se domluvit individuální plán s tím, že by mi promíjeli pátky a pondělky, kdy cestuji kvůli lize do Německa a zpátky.

Jak se rodiče staví k tomu, že mají doma profesionálního hráče počítačových her?     
Ze začátku s tím měli velký problém, moc o tom nevěděli a nevěřili, že dostávám zaplaceno za hraní počítačové hry. Pro starší generaci je to něco nepochopitelného. Po třech měsících mi ovšem začínají trošku věřit, taťka mě už plně podporuje, mamka je ale učitelka, takže musím dodělat maturitu, jinak nic nebude.

Jednou budete muset v progamingu skončit. Co bys chtěl poté dělat?
Když ukončím kariéru hráče, rád bych v této sféře setrval. Vyhovovalo by mi být analytikem nebo manažerem nějakého týmu, případně pracovat pod vydavatelstvím Riot Games. Bývalým profesionálům totiž nabízejí práci, kdy mohou být například komentátorem, analytikem nebo pracovat v jejich kanceláři a spolupodílet se na dalším vývoji hry.

Klíčová slova: progaming, sport, PC, hry, Kněžínek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.