12.04.2013 23:05

Aktuálně: Ze zápasu s minimem šancí vytěžila Zbrojovka důležité vítězství

Autor: Štěpán Žádník | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Fotbalisté brněnské Zbrojovky ukončili sedmizápasové čekání na vítězství, dnes hráli poprvé pod vedením trenéra Ludevíta Grmely. V páteční předehrávce třiadvacátého kola Gambrinus ligy porazili Sigmu Olomouc 2:0 a odskočili předposledním Teplicím na šest bodů. Vítězný gól vstřelil v sedmasedmdesáté minutě Pavel Mezlík.

Brankář Sigmy Zdeněk Zlámal se ohlíží za střelou Pavla Mezlíka. Foto: Štěpán ŽádníkBrno - Grmela vystřídal na lavičce Zbrojovky Petra Čuhela, který neustál pondělní porážku svého týmu v Jihlavě. Spolu s ním byli odvoláni i jeho asistenti Petr Maléř a Josef Hron. Grmelovi bude s trénováním pomáhat dosavadní šéftrenér brněnské mládeže Luděk Zajíc. Místo asistenta brankářů zůstane prozatím volné. „Dohledem nad tréninky brankářů je pověřen nejzkušenější z nich, gólman Martin Doležel,“ vysvětlil sportovní ředitel klubu Zdeněk Kudela.

Při podzimním měření sil na Andrově stadionu se oba celky rozešly smírně po remíze 1:1. Tehdy mezi nimi byl pouze dvoubodový rozdíl. Olomouc útočila ze čtvrtého místa na čelo tabulky a Brno drželo pátou příčku. Dnes je ale situace zcela odlišná. Zbrojovka po vydařeném úvodu sezony zažila strmý pád a po dvaadvacátém kole první ligy byla až třináctá. Fotbalisté Olomouce stále drží čtvrté místo, i když před pátečním zápasem ztráceli na dvojici Plzeň, Sparta už osm bodů.

První poločas šance nepřinesl

První půle začala velmi vlažně s nepřesnostmi na obou stranách. Oběma celkům se dlouho nedařilo přiblížit alespoň na dostřel soupeřovy branky. Po patnácti minutách se těžiště hry mírně přiklonilo na stranu domácích. Brňané drželi balón a hrálo se především na půlce Sigmy. „Snažili jsme se co nejvíce vystupovat, abychom soupeři ztížili rozehrávku,“ vysvětlil po zápase Grmela.

Brněnští fotbalisté sice získali jistotu na míči, ohrozit Zlámala v brance Hanáků se jim přesto nepodařilo. Jediné dvě střely Zbrojovky vyslal v prvním poločase Kroupa. V obou případech ale mířil mimo. Nejvýraznějšími událostmi prvního dějství tak byly pouze žluté karty brněnského Buchty a olomouckého Navrátila z jednatřicáté a pětatřicáté minuty.

Do druhé poloviny zápasu vletěli Hanáci jako vyměnění. Vyhrávali souboje ve středu pole a zatlačili svého soupeře do jeho šestnáctky. V osmačtyřicáté minutě se povedenou akcí uvedl střídající Varadi, který z levé strany našel nabíhajícího Ordoše. Jeho střelu však zneškodnil gólman Doležal. Domácím se podařilo zahrozit až po deseti minutách druhého poločasu, když  Dreksa fauloval ve výskoku Markoviče. Z nařízeného přímého kopu ani následné standardky ale hráči Zbrojovky Zlámala neohrozili.

Rozjetou Sigmu zastavil vlastním vyloučením Varadi

Trenér Grmela reagoval na tlak hostů střídáním. V třiašedesáté minutě vystřídal Tomáše Frejlacha Martin Sus. Hanáci se ale o svou převahu připravili sami. V osmašedesáté minutě dostal žlutou kartu Vepřek. Následovala potyčka, ve které Varadi udeřil jednoho ze soupeřů a rozhodčí Andreleánu jej okamžitě poslal do sprch.
Brněnský obránce Martin Husár při práci s míčem. Foto: Štěpán Žádník

I přesto se po dalších pěti minutách dostali Olomoučtí k velké příležitosti. Obránci Zbrojovky zazmatkovali ve vlastní šestnáctce a nabídli slibnou šanci Pospíšilovi. On ani dorážející Doležal ale brankáře hostů nepřekonali. O minutu později opustil hřiště Michal Ordoš. Se čtrnácti trefami se druhý nejlepší střelec ligy v Brně příliš nepředvedl. Místo něj vběhl na trávník Tomáš Hořava.

Zbrojovka sice hrála přesilovku, ale stejně se jejím hráčům nedařilo dostat svého soupeře pod tlak. Z minima se ale Brňanům podařilo vytěžit maximum, když z ojedinělé šance skóroval Mezlík. Jeho střelu ze sedmasedmdesáté minuty tečoval Vepřek a brankář Zlámal byl bezmocný. Po vstřelené brance se domácí uklidnili a začali zápas kontrolovat. Hanáci se však stále snažili zvrátit výsledek i v oslabení. Ve třiaosmdesáté minutě poslal trenér Pivarník na hřiště Jana Javůrka, který nahradil Jakuba Petra. Snaha hostů ale většinou končila na dobře zformované brněnské obraně.

Druhý gól přidal po individuální akci Švancara

Čtyři minuty před koncem základní hrací doby se na hřiště dostal nejlepší střelec domácích Petr Švancara, který překvapivě zůstával sedět jen na lavičce. Jako by chtěl trenéru Grmelovi dokázat, že do základní jedenáctky patří, namířil si to rovnou ze střídačky i s míčem ke Zlámalově brance a po sprintu přes polovinu hřiště nedal hostujícímu brankáři šanci.

Hanáci se v závěru vrhli zuřivě do útoku a v posledních několika minutách drželi svého soupeře v Doležalově pokutovém území. Ze svého tlaku ale vytěžili pouze sérii rohových kopů. Zbrojovka Brno tak vyválčila první jarní vítězství a posunula se na desáté místo tabulky. Naopak Sigma Olomouc čeká na výhru už celý měsíc.

Oba trenéři se po zápase shodli na tom, že první poločas nepřinesl žádné vyložené šance a vše se rozhodovalo až v druhém dějství. Zápas ovlivnilo mimo jiné i vyloučení Adama Varadiho z devětašedesáté minuty. „V druhém poločase jsme začali hodně aktivně. Využívali jsme volné prostory a chodili ve více lidech do šestnáctky. Nemůžeme být s výsledkem spokojení, chtěli jsme získat tři body,“ hodnotil vystoupení svého týmu hostující trenér Roman Pivarník. Jeho brněnský kolega přiznal, že Zbrojovka měla velký kus štěstí. „Olomouc nás v druhé půli zatlačila. Na druhou stranu už to jednou přijít muselo. K jisté dávce štěstí jsme dnes přispěli i dobrým výkonem,“ chválil své hráče Grmela.

FC Zbrojovka Brno 2:0 SK Sigma Olomouc

Branky: 77. Mezlík, 86. Švancara

Brno: Doležal – Buchta, Pernica, Brabec, Husár – Mezlík, Zavadil, Frejlach (62. Sus), Lutonský (88. Škoda) – Markovič, Kroupa (86. Švancara). Trenér: Grmela

Olomouc: Zlámal – Koutný, Dreksa, Šindelář, Vepřek – Houska, Ordoš (74. Hořava), Pospíšil – Petr (83. Javůrek), Doležal, Navrátil (46. Varadi). Trenér: Pivarník

ŽK: 31. Buchta, 60. Frejlach, 72. Brabec - 33. Navrátil, 60. Varadi, 68. Vepřek
ČK: 69. Varadi
Rozhodčí: Ardeleánu – Paták, Mikrusch