29.04.2013 20:24

Aktuálně: Zbrojovka v závěru otočila duel s Baníkem

Autor: Štěpán Žádník | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V souboji týmů bojujících o záchranu porazila brněnská Zbrojovka Baník Ostrava 2:1. Důležité tři body zajistili Brňanům v poslední desetiminutovce Pavel Zavadil a Michal Škoda. Zbrojovka se tak pět kol před koncem ligového ročníku vrátila na desáté místo a na předposlední Teplice má náskok už pět bodů.

Brněnský Milan Lutonský v souboji s obráncem Michalem Frydrychem.

Brno – V pondělní dohrávce 25. kola fotbalové Gambrinus ligy zavítal do Brna ostravský Baník. Oba celky měly před zápasem shodně 25 bodů. Zbrojovka držela třináctou pozici. Slezané byli díky lepšímu skóre o příčku výše. Pro obě mužstva tak byl pondělní zápas klíčový v boji o udržení v nejvyšší soutěži.

Do zápasu vstoupili lépe Brňané. Prvních patnáct minut drželi míč na svých kopačkách a hrálo se především na půlce Baníku. Územní převahu ale domácí nedokázali přetavit ve výraznější tlak a nevytvořili si žádnou vážnější příležitost. Do hry se postupně začali dostávat i hráči Baníku. Nebezpečný byl především navrátilec Milan Baroš. Jeho střela z 26. minuty ale nenadělala brankáři Doležalovi žádné potíže.

V závěru poločasu tlak hostů sílil. Hru Zbrojovky provázelo mnoho nepřesností, a domácí obrana se tak snadno dostávala do úzkých. V 36. minutě rozesmutněl brněnské fanoušky ostravský záložník Stožický. Jeho střelu nešťastně tečoval domácí stoper Pernica, a Doležal byl bezmocný.
Hostující brankář Bárta plachtil vzduchem, ale vyrovnávací brance stejně nezabránil.

Trenér Grmela se ve druhém poločase rozhodl vsadit vše na ofenzívu. Změnit nepříznivý stav utkání dostali za úkol útočníci Traoré a Švancara, kteří nahradili Přerovského s Markovičem. Obraz hry se okamžitě změnil. Brňané se vrhli bezhlavě do útoku a hned na začátku druhé půle si vytvořili tři nadějné příležitosti. Nejprve Traoré po zaváhání ostravských zadáků nabídl vyrovnání Švancarovi, který ale netrefil cíl. Vzápětí po Švancarově úniku z levé strany neproměnil šanci Kroupa a třetí příležitost promarnil ránou nad branku Frejlach.

Baník byl pod tlakem a nedařilo se mu z něj vymanit. Za vlastní polovinu se ostravští hráči dostávali jen sporadicky, a to zejména obranými odkopy než nějakou konstruktivní akcí. Až v sedmdesáté minutě se do zakončení dostal Baroš. Jeho hlavičku ale brankář Doležal bez větších potíží zlikvidoval.

Brno sice útočilo, ale góly nepřicházely. Trenér Grmela proto patnáct minut před koncem základní hrací doby poslal na hřiště třetího útočníka Michala Škodu. O sedm minut později už obrana hostů kapitulovala. V 82. minutě Zavadil překonal brankáře Bártu tvrdou střelou z trestného kopu a o šest minut později našel Švancara po samostatném úniku ve vápně Škodu, který hlavou rozvlnil ostravskou síť podruhé. Baník se na žádný závěrečný tlak nezmohl, a tak mohli Brňané podruhé za sebou slavit vítězství na domácí půdě.

Ohlasy trenérů po utkání:

Ludevít Grmela (Zbrojovka Brno): Baník dal trochu šťastný gól, ale to k fotbalu patří. Do druhého poločasu jsme nastoupili jako jiné mužstvo. Na hřiště přišli Švancara a Traoré, tedy zkušenost a drzost, což se nám vyplatilo. Myslím, že jsme ty dva góly dali zaslouženě.

Martin Pulpit (Baník Ostrava): V prvních deseti minutách bylo Brno aktivní. Pak se hra vyrovnala. S přispěním domácího obránce se nám podařilo vstřelit šťastný gól. Na začátku druhého poločasu jsme ustáli menší úvodní nápor Brna. Později jsme se ale znovu dostali pod tlak. Nedokázali jsme udržet balón a po dvou fatálních chybách jsme obdrželi dvě branky.

Zbrojovka Brno 2:1 Baník Ostrava

Branky: 82. Zavadil, 88. Škoda - 37. Stožický.

Brno: Doležal - Buchta, Sus, Pernica, Hyčka - Přerovský (46. Traoré), Frejlach, Zavadil, Lutonský (75. Škoda) - Kroupa, Markovič (46. Švancara). Trenér: Grmela.

Ostrava: Bárta - Velner, Frydrych, Vomáčka, Stronati (89. Lukeš) - Stožický (64. Staško), Hable, Droppa, Kukec - Soukup (74. Milosavljev), Baroš. Trenér: Pulpit.

ŽK: Švancara, Traoré - Hable, Droppa, Frydrych.
Rozhodčí: Proske - Jiřík, Kotík.
Diváci: 5293.

Klíčová slova: Zbrojovka, Brno, Fotbal, Baník, Ostrava