25.03.2013 18:07


Aktuálně: Zájem o dobrovolnictví projevily desítky studentů, ne všechny organizace o ně ale mají nouzi

Autor: Magdaléna Nádvorníková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Zástupci asi třiceti dobrovolnických organizací se dnes odpoledne shromáždili v atriu brněnské Fakulty sociálních studií, aby v rámci filmového festivalu Jeden svět studentům předvedli, jak smysluplně využít volný čas. Návštěvníci tak mohli nahlédnout do dobrovolnické činnosti ekologických, výchovných, sociálních i kulturně zaměřených sdružení. Zúčastnit se mohli i workshopu o dobrovolnictví.

Brno – Jarmark neziskovek je již tradiční součástí dokumentárního filmového festivalu Jeden svět, jehož hlavním tématem je dodržování lidských práv ve světě. Na brněnské Fakultě sociálních studií se ale střetnutí nevládních neziskových organizací s veřejností konalo poprvé. U informačních stánků návštěvníkům svou činnost letos představilo asi třicet dobrovolnických organizací, nadací a iniciativ. Kromě sociálních, výchovných a ekologických organizací, získali návštěvníci jarmarku povědomí i o dobrovolnické činnosti v kulturně zaměřených sdruženích.

Jedním takovým je brněnské občanské sdružení Kulturárium, které v listopadu oslaví teprve třetí výročí svého založení. Navzdory jeho krátké existenci je spektrum pořádaných aktivit velmi široké. „Snažíme se dělat akce nejrůznějšího zaměření, které vždy spojuje to, že mají chytrý přesah. Například náš projekt Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě je vlastně podporou brněnských divadel. V rámci projektu Tanec a handicap zase boříme bariéry ve vnímání tělesného postižení jako handicapu,“ uvedla předsedkyně a spoluzakladatelka Kulturária Kateřina Eichlerová.

Sdružení se snaží do svých aktivit zapojovat studenty různých oborů. Uplatnění v něm tedy najdou nejen organizátoři a producenti, ale i programátoři. „Víceméně jsme otevření komukoliv. Kdo něco umí a jsou mu naše akce sympatické, může se nám ozvat. My se s ním rádi setkáme a určitě najdeme společnou řeč,“ dodala Eichlerová. O práci ve sdružení je velký zájem. Výběrové řízení letos už proběhlo a vedení Kulturária zatím další dobrovolníky nehledá.

Omezená pracovní místa pro dobrovolníky jsou i v Sociálně aktivizačním programu, který je jedním z projektů brněnského sdružení Ratolest. Jeho cílem je pomáhat rodinám s dětmi, které jsou dlouhodobě v krizové životní situaci. Dobrovolník je tu pro dítě jakýsi vzor kamaráda. „Na každého dobrovolníka je jedno dítě a oba spolu utváří dlouhodobý kamarádský vztah. Dobrovolníků tedy nesmí být přebytek, protože by neměli co dělat,“ vysvětlila koordinátorka Sociálně aktivizačního programu Sandra Šmídová. „V současnosti mám pod sebou asi dvacet čtyři dobrovolníků,“ dodala.

Kromě prezentace jednotlivých organizací se mohli zájemci zúčastnit také workshopu o dobrovolnictví. Mezinárodní činností návštěvníky provedli zástupci Evropské dobrovolné služby a sdružení INEX-SDA, které umožňuje mladým lidem zapojit se do dobrovolnických projektů jak v tuzemsku, tak v partnerských zemích. Koordinátoři sdružení INEX-SDA zájemcům nabízí především dvou až třítýdenní pracovní pobyty. Dobrovolníci mohou pomáhat s organizací kulturních akcí, natírat lavičky, ale i stavět domky z přírodních materiálů. „Třeba já jsem pracoval s mentálně postiženými lidmi. Vyráběl jsem s nimi recyklovaný papír,“ sdělil pracovník pro INEX-SDA Jan Petrák. Během workshopu návštěvníkům svou činnost představilo i dobrovolnické centrum Motýlek nebo ekologické Hnutí Brontosaurus.

Klíčová slova: dobrovolnictví, jarmark, FSS, studenti, Jeden svět

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.