28.03.2012 22:40


Aktuálně: Workcamp není jen práce zadarmo

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jak strávit letní prázdniny v zahraničí, poznat mladé lidi z různých koutů světa a neutratit za to příliš peněz se dnes večer mohli dozvědět studenti v Brně. Dobrovolnice ze Střediska volného času Lužánky si pro ně připravily besedu s názvem Workcampová kápézetka. Posluchači se na ní seznámili s tím, na co je potřeba dát si pozor, na co se připravit, s čím počítat a na co raději zapomenout při výjezdu na takzvaný workcamp.

Lužánecký parkBrno Beseda s názvem Workcampová kápézetka se konala v prostorách Dobrovolnického centra 67 a zájemci, většinou z řad studentů, se na ní dozvěděli veškeré potřebné informace týkající se workcampů. 

Workcamp je dvou až třítýdenní akce, na které se schází mladí lidé z celého světa, pracují na dobročinném projektu a společně tráví svůj volný čas. Zaměření workcampů se značně liší. Vybírat lze z projektů enviromentálních, sociálních, kulturních nebo třeba uměleckých. ,,Studenti nejčastěji jezdí vykonávat manuální práce jako jsou různé rekonstrukce, zahradničení, úklid lesa a další," uvedla koordinátorka Jana Netíková ze sdružení Duha. Vždy se jedná o veřejně prospěšnou činnost, kterou dobrovolníci pomáhají místní komunitě nebo krajině.  

Průměrně dobrovolníci pracují pět až šest hodin denně, přičemž dva dny v týdnu obvykle mívají osobní volno, které mohou dle libosti využít k cestování a poznávání jiných kultur. Ubytování pro ně pracovníci tamních organizací zajišťují různě, často spí ve stanech na louce či ve starých budovách na rozkládacích lehátkách. ,,Člověk jedoucí na workcamp musí být v tomto ohledu flexibilní. Kvalitní spacák a karimatka jsou stále základ," podotkla pracovnice organizace INEX-SDA Eva Macková. 

Jídlo si většinou připravují dobrovolníci sami. Vedoucí workcampu spravuje společný rozpočet, ze kterého se nakupují potraviny. Ve vaření se pak střídají jednotliví lidé a je zvykem, že každý připraví ostatním svou národní specialitu. ,,Je dobré si s sebou přibalit něco typicky českého, například lázeňské oplatky nebo české pivo. Sklidíte vděk a na oplátku dostanete také ochutnat nejrůznější delikatesy," radila Macková. 

Pomáhat do zahraničí může jet každý mladý člověk starší osmnácti let, který má alespoň základní znalost angličtiny. ,,Když jsem vyrážela na svůj první workcamp do Belgie, měla jsem velký strach, zda mi budou stačit mé znalosti angličtiny. Nakonec se ale ukázalo, že jsem na tom ze všech účastníků nejlépe," popsala svou zkušenost dvaadvacetiletá studentka Petra Kopečná.

Nejvíce workcampů se koná v létě, ale není problém na nějaký vyrazit kdykoli v roce. Dobrovolník může vycestovat kamkoli do světa, od Slovenska až po vzdálenější země, jako je Ghana nebo třeba Mexiko. ,,Naši dobrovolníci nejčastěji působí v Německu, Francii, Itálii a Španělsku," uvedla koordinátorka krátkodobého dobrovolnictví organizace INEX-SDA Jana Koňasová. V jedné skupině ale můžou být nanejvýš dva lidé ze stejné země, pořadatelé tím zajišťují národnostní pestrost.

Rozhodne-li se mladý člověk zúčastnit, stačí si vybrat některou z organizací, která zahraniční workcampy zajišťuje. Po vyplnění přihlášky, zaplacení administrativního poplatku, který obvykle bývá okolo dvou tisíc korun, a potvrzení o přijetí od pracovníka organizace, si dobrovolník zajistí jízdenku, případně letenku do místa konání. Ubytování ani stravu už neplatí. 

Jana Netíková na závěr zdůraznila důležitost osobní motivace pro výjezd na workcamp, potažmo pro jakékoli dobrovolnictví. ,,Důvod může mít člověk jakýkoli, ale měl by o něm být pevně přesvědčen a být připraven na nechápavé reakce od svých blízkých i obyvatel v dané destinaci," upozornila Netíková. 

Klíčová slova: workcamp, dobrovolnictví, brigády, léto, pomoc, zábava, práce, mezinárodní, cestování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.