16.05.2014 21:40


Aktuálně: V dobrušské kavárně obsluhují nevidomí

Autor: Vágnerová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Objednat si z nápojového lístku podle hmatu, dozvědět se něco víc o životě nevidomých a nechat se jimi obsloužit. To všechno mohou návštěvníci Kavárny ve tmě. Projekt Renaty Moravcové umožňuje všem koukavcům, jak zrakově postižení říkají,  vcítit se alespoň na chvíli do role nevidomých.

Při nalévání nápojů pomáhá nevidomým hladinka. Foto: Dominika VágnerováDobruška – Renata Moravcová, která přišla o zrak před čtrnácti lety, dlouho sháněla v Královehradeckém kraji místo, kde by mohla vytvořit Kavárnu ve tmě. Místnost, kde návštěvníci sedí v absolutní tmě a obsluhují je nevidomí. Provozovatelé kaváren však o tento projekt nejevili zájem. „Nakonec mi nabídla spolupráci až Jana Švábová, která pracuje ve studijním středisku Univerzity Karlovy v Dobrušce, a zázemí jsme vytvořili v tamějším sále,“ řekla Moravcová. Renata zde obsluhuje s kolegyní Monikou, která je nevidomá už od narození.

Do kavárny vstupují hosté s páskou přes oči, tu si později sundají. Výběr z nápojového lístku jim usnadní hmatový nápis v latince, obrázek nebo přímo vlepený produkt. „Byla jsem trochu nervózní, bála jsem se, abych omylem nevylila pití. I když jsem nic neviděla, stejně jsem se nevědomky otáčela na člověka, který na mě mluvil,“ popsala své dojmy návštěvnice Kristýna Buchtová.

Celý program kavárny trvá devadesát minut. Nejprve Renata s Monikou obslouží hosty, poté následuje krátké vyprávění, při kterém jim přiblíží některé situace ze svého života. Největší roli v něm hrají vodicí psi, pak nejrůznější pomůcky jako hlasové telefony nebo hmatové hodinky. „Dnes jsem vám servírovala kávu s pomocí hladinky, Monika to zvládá bez ní,“ řekla Moravcová. Hladinka se používá při nalévání nápojů, položí se na okraj hrnku a při kontaktu s tekutinou se rozezní zvukový signál.

Organizátoři vytvořili speciální nápojový lístek. Foto: Dominika Vágnerová

 

Na závěr v kavárně postupně rozsvítí, a tak návštěvníci konečně vidí, jak místnost vypadá. „Představoval jsem si to tu úplně jinak, na svou prostorovou představivost bych se spoléhat neměl,“ uvedl Lukáš Zelingr.

Projekt vznikl za pomoci Sdružení přátel vodicích psů a potrvá do neděle. Výtěžek z provozu kavárny bude věnován právě zrakově postiženým. V Dobrušce je událost takového typu poprvé a pro velký zájem je nutné si místa rezervovat.

Klíčová slova: Kavárna ve tmě, Dobruška, Renata Moravcová, Sdružení přátel vodicích psů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.