14.05.2014 16:28


Aktuálně: Tématem Českého dne proti rakovině je rakovina plic

Autor: Maršovská Kristýna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přes osm set tisíc žlutých květů se dnes snaží prodat dobrovolníci po celé republice v souvislosti s veřejnou sbírkou Český den proti rakovině. Pořádá ji Liga proti rakovině. Tématem osmnáctého ročníku se stala prevence plicní rakoviny.

Audio

    Dobrovolnice Eva Klabusayová vypráví o vlastních zkušenostech se sbírkou.
         
    Autor: Kristýna Maršovská

Brno – „Výskyt rakoviny plic v České republice stoupá zhruba o půl druhého procenta ročně. Rostoucí výskyt onemocnění se týká výhradně žen, naopak u mužů sledujeme v posledních letech mírný pokles,“ uvedla předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová. Dodala, že hlavním rizikovým faktorem je aktivní i pasivní kouření. Právě proto se letošní Český den proti rakovině zaměří na prevenci bronchogenního karcinomu. Při této příležitosti dnes 12 300 dobrovolníků prodává žluté květy s tyrkysovou stužkou, jejichž minimální hodnota je dvacet korun.

Dobrovolníci prodávající květy. Foto: Kristýna MaršovskáS kouřením nemají problém jen dospělí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Štefková upozorňuje, že alarmující je zejména kuřáctví u dětí. „České třináctileté děti jsou podle studie WHO z pohledu kouření druhé nejhorší v Evropě. Jednou týdně kouří deset procent dívek a devět procent chlapců a v patnácti letech kouří osmadvacet procent dívek a dvaadvacet procent chlapců," uvedla Štefková. Upozornila také na to, že kouření v mladém věku se promítne do statistik rakoviny plic až za třicet let. Aby Liga proti rakovině odradila co největší počet mladých lidí od kouření, organizuje protikuřácké projekty v mateřských a základních školách, při nichž jsou děti seznamovány s možnými riziky.

Mezi dobrovolníky, kteří prodávají v Brně květy měsíčku lékařského, je i studentka medicíny Karolína Steinerová. „Občané na nás reagují v naprosté většině velmi pozitivně. Pouze někteří jsou lehce otrávení z toho, že se jich dnes už dotazovalo více lidí zapojených v této sbírce,“ řekla a dodala, že dárci přispívají mnohdy částkami vyššími než dvacet korun. To potvrzuje i jedna z koordinátorek brněnských dobrovolníků Alice Píšková. „Letos jsme prozatím prodali přes 1500 kytiček. Loni jsme v Brně za naši organizaci IFMSA, která sdružuje studenty lékařských fakult, vybrali přes 33 tisíc korun a očekáváme, že se nám tuto částku dnes podaří překonat,“ uvedla Píšková. 

Výtěžek ze sbírky mimo jiné poputuje na konto organizací sdružujících onkologické pacienty nebo přispěje vědeckým týmům, které řeší úkoly související s diagnostikou nebo léčbou nádorových onemocnění.

Klíčová slova: Český den proti rakovině, rakovina plic, sbírka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.