19.04.2011 21:15


AKTUÁLNĚ: Studenti žurnalistiky se dozvěděli, jak tvrdý může být život novináře

Autor: Dalibor Krejčí | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Zveřejnit, nebo nezveřejnit? Nejen o etických problémech žurnalistiky se s investigativními novináři bavili studenti žurnalistiky z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno.

Brno – Pod pokličku tvrdého života českého novináře mohli nahlédnout studenti fakulty sociálních studií (FSS). Občanské sdružení Halas, které shromažďuje studenty brněnské žurnalistiky, uspořádalo dnes večer v prostorách FSS přednášku s investigativními novináři. Pozvání přijali publicistka Ivana Svobodová z týdeníku Respekt a expert na datovou žurnalistiku Jan Boček.

Redaktorka Respektu popisuje studentům, jak těžké je v některých případech rozhodování novinářů. Foto: Matěj Málek.Jan Boček se věnoval tématu grafiky českých internetových deníků, která podle něj ve srovnání se zahraničními pokulhává. Podle Bočka chybí českým novinářům především čas na sebevzdělávání a peníze na nové projekty. Zmínil také, že budoucností žurnalistiky by měla být provázanost se sociálními sítěmi, jako je Twitter nebo Facebook.

Ivana Svobodová, která se v nedávně době věnovala především korupční aféře uvnitř strany Věcí Veřejných, se na přednášce zaměřila na etickou stránku žurnalistiky. Právě rozhodování v mezních situacích, kdy je novinář nucen zvolit, zda zveřejnit, nebo nezveřejnit svůj zdroj, je aspektem tvrdé žurnalistické práce.

„U Jaroslava Škárky by se jednalo o chráněný zdroj v případě, že by pomáhal rozplétat nějakou kauzu.  Problémem tohoto případu ale bylo, že svým způsobem zlo, tedy sám Škárka, sedělo vedle nás,“ popsala Svobodová důvody, které nakonec redakci Respektu vedly k tomu, aby Škárkovo svědectví odtajnila. Otázka úlohy novináře v soudobé společnosti rozvířila mezi studenty horlivou diskuzi. Zazněly také pochyby, zdali podobné kauzy nepovedou k narušení důvěry mezi novinářem a zdrojem.

„Témata přednášky byla dost odlišná, přesto mě na obou částech něco zaujalo. Nejvíce zajímavá mi přišla část o novinářské etice a problémech Syndikátu novinářů České republiky,“ zhodnotila přednášku studentka Lenka Bernátová.

Klíčová slova: přednáška, novinářská etika, česká média

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.