03.05.2013 23:07


Aktuálně: Studenti z Gruzie bourají stereotypy o své zemi

Autor: Zuzana Tomášková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Dvanáct gruzínských studentů v pátek 3. května mluvilo v Café Paradigma o kultuře svého národa v rámci projektu Bourání stereotypů, který podporuje program Mládež v akci a zaštiťuje občanské sdružení Dynama. Akce se mohl zúčastnit každý, kdo si chtěl o této kavkazské zemi rozšířit obzory. Gruzínský večer probíhal s organizační pomocí studentů psychologie fakulty sociálních studií.

Autor: Zuzana Tomášková

Brno – Sbližování dvou národů a rozšíření obzorů - tak by se dala stručně charakterizovat páteční veřejná akce gruzínských studentů psychologie, kteří v rámci Gruzínského večera představili návštěvníkům kavárny Café Paradigma kulturu své země. Cílem akce bylo zbourat stereotypy, které mohou Češi o tomto kavkazském národu mít. Zahraniční studenti proto v průběhu večera mluvili především o historii a tradicích svého národa. 

Zástupkyně posluchačů Tbilské univerzity nejprve seznámila návštěvníky s historií a kulturou Gruzie. Jeden z účastníků Gruzínského večera student psychologie Vojtěch Viktorín k přednášce řekl: „Prezentace pro mě byla velmi přínosná. Až do dnešního dne jsem si třeba myslel, že se v Gruzii mluví rusky. Netušil jsem, že je jejich úředním jazykem gruzínština a abchazština.“ 

Gruzínští studenti dále publiku promítli hudební ukázky. Publikum nejvíce zaujala folklorní píseň Chakrulo, která za války sloužila Gruzincům jako duchovní opora. Několik dobrovolnic nakonec naučilo české zájemce základní kroky tradičních tanců. „Gruzínský tanec je jiný než český. Muži a ženy se vůbec nedotýkají,“ prohlásil brněnský student Jaroslav Gottfried krátce po výuce taneční choreografie. 

V průběhu večera se také servírovaly gruzínské národní pokrmy dochucené kořením, které je k dostání pouze v této asijské zemi. Návštěvníci tak mohli ochutnat tradiční zákusky ze sušeného ovoce, gruzínské víno a jiné speciality. „Jsem velmi ráda, že jsme vše stihli uvařit a nachystat včas a návštěvníkům naše tradiční jídla chutnají. Měli jsme na přípravu pouze tři hodiny (překl. redakce),“ dodala k organizaci večera gruzínská studentka Tamta Kamushadze. 

Výměnný pobyt pro studenty z Gruzie pořádají posluchači oboru psychologie Fakulty sociálních studií. Ti pro ně přichystali sérii exkurzí, přednášek a her, které mají sloužit ke zbourání stereotypů mezi dvěma zeměmi s rozdílnou kulturou. „Gruzínci jsou velmi přátelští a otevření lidé, kteří se do všech akcí zapojují naplno,“ sdělila organizátorka výměny Klára Knop-Kostková. 

Dalším důležitým tématem výměnného pobytu je i otázka romské menšiny. Setkání českých a gruzínských studentů dále poslouží k výměně a porovnání zkušeností o tom, jak se Česká republika a Gruzie staví k tématu lidí s handicapem.  Projekt podpořilo občanské sdružení Dynama a Česká národní agentura Mládež v akci, která akci zaštítila finančně.

O poslední akci pro veřejnost naleznete více informací zde.

Více o výměnném pobytu gruzínských studentů si můžete přečíst v rozhovoru s jednou z organizátorek zde.

Klíčová slova: Gruzie, bourání stereotypů, studenti, výměna, psychologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.