02.11.2011 11:40


Aktuálně: Studenti si na veletrhu Gaudeamus vybírají vysokou školu

Autor: Jakub Smutný | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Cenné informace o českých i zahraničních vysokých školách mohou získat ti, kteří tento týden navštíví veletrh Gaudeamus na brněnském výstavišti. Své stánky tam má přes sto osmdesát vystavovatelů.

Brno Na letošní ročník vzdělávacího veletrhu Gaudeamus láká návštěvníky široký doprovodný program a velké množství vystavovatelů. Zájemci,  především z řad středoškoláků, se mohou veletrhu zúčastnit od úterního rána do pátečního odpoledne v pavilonu F na brněnském výstavišti.

Tank, který vystavovala brněnská Univerzita obrany, se stal vděčným objektem modelů a fotografů. Foto: Jakub Smutný

Kromě všech českých univerzit mají na letošním veletrhu své zastoupení i další české vysoké a vyšší odborné školy, ale také téměř padesát renomovaných škol ze zahraničí. „Myslím, že mi návštěva veletrhu pomohla. Webové stránky univerzit bývají nepřehledné, tady jsem se mohl na nejasnosti přímo zeptat a taky jsem dostal spoustu letáčků,“ uvedl nadcházející maturant David Sedláček. Ne všichni zúčastění však byli veletrhem nadšeni. „V pavilonu se nedalo ani hnout, osmdesát korun za vstup není málo a stejně jsem se nedozvěděla nic, co bych si bývala nedokázala najít sama na internetu,“ sdělila své pocity z veletrhu zklamaná studentka Barbora Klímová.

Nejdůležitější součástí veletrhu jsou přednášky vystavujících škol, které každoročně navštíví více než devět tisíc studentů. „Účast doporučujeme všem studentům třetích a čtvrtých ročníků středních škol,“ uvedl za organizátory Pavel Mikula. Gaudeamus letos budoucím vysokoškolákům pomáhá při rozhodování už poosmnácté. „Díky tomu, že jsem se loni zúčastnil, jsem se dozvěděl o oboru na Mendelově univerzitě, který teď studuju,“ řekl devatenáctiletý Vladimír Minařík. Ten loni veletrh navštívil díky školní exkurzi se Střední průmyslovou školou chemickou v Brně.

Ne všechny střední školy však účast svých studentů na vzdělávacím veletrhu podporují stejnou měrou.  „Vedení naší školy to označilo za naprostou zbytečnost a ulívání se ze školy. Kdo tento týden nepřijde, bude mít neomluvenou hodinu. Díky obchodko,“ postěžovala si na Facebooku Kateřina Šebestová z Obchodní akademie Ostrava – Mariánské Hory. Tuto stížnost vyvrátila ředitelka školy Eva Kazdová. „Studentům, kteří mají zájem navštívit veletrh Gaudeamus v Brně, není jeho návštěva zakazována. Není však zrušeno vyučování, protože se do Brna nevypravují všichni studenti třídy. Protože naši studenti pocházejí i ze sociálně slabých rodin a nemohou si návštěvu Brna dovolit, přinášejí materiály z Brna také výchovné poradkyně, které informace studentům předávají,“ vysvětlila Kazdová.

Návštěvníci odcházeli s množstvím letáčků a brožur v igelitových taškách. Foto: Jakub Smutný

Kromě vysokých škol se letos na veletrhu představí například iniciativa Evropské komise Mládež v pohybu, která se zaměřuje hlavně na možnosti studování v zahraničí nebo kampaň Ex-kuřáci jsou nezastavitelní. Ta má mladé lidi upozornit na výhody života bez cigaret.

Klíčová slova: Gaudeamus, veletrh, výstaviště, vysoká škola, studium

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.