07.04.2011 18:47


AKTUÁLNĚ: Studenti se seznámili s činností Národní digitální knihovny

Autor: Jana Urmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Nejžádanější a nejzajímavější dokumenty z devatenáctého a dvacátého století nabídne veřejnosti Národní digitální knihovna v nové moderní podobě. Do roku 2019 by měli zaměstnanci knihovny zdigitalizovat a zpřístupnit čtenářům zhruba tři sta tisíc svazků.

Brno – O cílech, systému a přínosech Národní digitální knihovny (NDK) přijela na filosofickou fakultu přednášet ředitelka úseku novodobých fondů a služeb NDK Bohdana Stoklasová.

„Na začátku projektu Národní digitální knihovny stála myšlenka na zachování a zpřístupnění různých dokumentů,“ zahájila přednášku Stoklasová. Digitalizovat se mají knihy vydané na území České republiky a dokumenty napsané v češtině nebo pojednávající o Česku. Do roku 2019 by se do digitální podoby mělo převést více než padesát milionů stran, tedy přibližně tři sta tisíc svazků.

Ředitelka úseku novodobých fondů a služeb NDK Bohdana Stoklasová. Foto: Jana Urmanová.„Digitalizace je velice složitý a nákladný proces. Začíná vyhledáním knihy v archivu, pokračuje její kontrolou a skenováním a končí vypravením kompletního dokumentu s metadaty,“ popisovala postup Stoklasová. Nákladné jsou především robotické skenery, které mají za den stihnout oskenovat asi sedmadvacet tisíc stránek.

Projekt NDK nabral kvůli zdlouhavému schvalování na ministerstvech zpoždění. „Abychom zpoždění dohnali, budeme muset najmout další směnu na skenování dokumentů. To se samozřejmě také prodraží,“ hovořila o problémech projektu Bohdana Stoklasová.

Po digitalizaci následuje archivace dokumentu ve spolehlivém úložišti. Celý proces končí zpřístupněním knihy. Veřejnosti tak bude dlouhodobě dostupné obrovské množství textů. Budou mezi nimi dokumenty z devatenáctého a dvacátého století, které jsou nejvíce ohroženy rozkladem kyselého papíru, a také nejzajímavější a nejžádanější publikace od roku 1801 do současnosti.

„Myšlenka celého projektu se mi líbí. Přednáška byla zajímavá, ale v druhé půli mluvila paní Stoklasová až příliš odborně. Některým termínům, které používala, jsem nerozuměl,“ zhodnotil prezentaci NDK student religionistiky Ondřej Píšek.

Projekt Národní digitální knihovny vznikal od roku 2004. V roce 2010 mu byly přiděleny finance. „Rozpočet projektu je zhruba tři sta milionů. Osmdesát pět procent peněz máme ze strukturálních fondů Evropské unie, zbytek od Ministerstva kultury České republiky,“ objasnila financování NDK Stoklasová.

Více informací o Národní digitální knihovně si můžete přečíst zde.

Klíčová slova: Národní digitální knihovna, Bohdana Stoklasová, digitalizace

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.