21.10.2011 15:45


Aktuálně: Studenti diskutovali s gruzínskou velvyslankyní

Autor: Veronika Janouchová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Velvyslankyně z Gruzie Nina Nakashidze přijela včera na diskuzi se studenty Masarykovy univerzity. Na půdě fakulty sociálních studií jim poskytla některé méně známé informace týkající se vstupu Gruzie do NATO a Evropské unie.

Brno Studenti z fakulty sociálních studií měli ve čtvrtek možnost účastnit se diskuze s gruzínskou velvyslankyní Ninou Nakashidze. Jedním z hlavních předmětů debaty byl vztah Gruzie k ostatním zemím. „Po pádu Sovětského svazu bylo nejdůležitější otázkou, ke komu se máme připojit, protože malá země jako Gruzie sama neobstojí, “ zmínila hned na začátku velvyslankyně.

Gruzie prošla od svého osamostatnění bouřlivým vývojem. Hlavním cílem její vlády bylo proniknout mezi západní země. "Naši největší prioritou je dostat se do NATO, potom přichází na řadu Evropská unie" řekla Nakashidze. Právě vstup do těchto mezinárodních organizací považuje za důležitý krok pro zlepšení situace v Gruzii. 

Nina Nakashidze

Studenty zajímalo, jak by ovlivnil vstup Gruzie do NATO její vztah s Ruskem, jak chce vláda vyřešit problém s provinciemi Jižní Osetií a Abcházií, proč se neorientuje spíš na východ nebo jaké má vztahy se svými sousedy. Podle velvyslankyně se Gruzie snaží spolupracovat i se státy, které nejsou členy NATO a Evropské unie.  „Máme dobré vztahy se všemi sousedy kromě Ruska. Byli bychom rádi, kdyby Rusko a NATO spolupracovali co nejvíce,“ uvedla.  

Účastníci byli s diskuzí spokojení. „Bylo to zajímavé, velvyslankyně byla mnohem otevřenější než tradičně velvyslanci bývají a umožnila nám nahlédnout do reality, kterou máme jenom zprostředkovaně, přes média. Byl to pohled zasvěcené osoby na tuto problematiku,“ řekla Radana Kubová z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií.

Pro některé studenty byla diskuze s velvyslankyní první akcí tohoto druhu. „Jsem prvačka a zatím toho tolik nevím. Přišla jsem hlavně ze zvědavosti, podívat se, jak takové přednášky vypadají, dozvědět se něco o Gruzii a Evropské unii," vyjádřila se studentka evropských studií Tereza Volfová.

Klíčová slova: Gruzie, mezinárodní vztahy, NATO, Evropská unie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.