20.03.2014 19:31


Aktuálně: Studenti debatovali s vedením České televize

Autor: Vlčková Kamila | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Nejen o dlouhodobých plánech, vztahu televize k regionům a informacích o možnostech spolupráce se studenty se dnes debatovalo mezi studenty a představiteli České televize. Návštěvníci navíc dostali příležitost zeptat se vedení televize na jakékoli téma, které je osobně zajímá.

Brno – Asi stovka lidí zaplnila dnes odpoledne posluchárnu na Fakultě sociálních studií. Přilákala je sem zajímavá debata s vedením České televize, které se zúčastnil i generální ředitel České televize Petr Dvořák a ředitel vývoje pořadů Jan Maxa. Kromě studentů mediálních studií a žurnalistiky přišla i početná skupina studentů univerzity třetího věku. Byli sem pozváni, aby zde byla zastoupena i starší generace. Prezenčních studentů zde nakonec byla menšina, i když příchozí možnost debaty s vedením televize ocenili. „Chtěla bych do České televize na praxi v rámci studia a i proto jsem se přišla dneska na debatu podívat. Je to pro mě zajímavá událost,“ řekla studentka žurnalistiky Hana Cukrová.

 

Setkání zahájil generální ředitel České televize Petr Dvořák jejím představením. Návštěvníci debaty se tak mohli podívat třeba na grafy a čísla týkající se postavení jednotlivých kanálů České televize v evropském kontextu. Například ČT art se řadí mezi nejúspěšnější kulturní kanály. Zmínil také kanál ČT 24, o kterém mluvil jako o světovému fenoménu. „Je jedním z nejsledovanějších svého druhu na světě,“ uvedl Petr Dvořák. Zdůvodnil to tím, že lidi zajímá, co se děje, že se toho děje hodně a pochválil i tvůrce programů, kteří podle něj odvádí kvalitní práci.

 

V dalším bodu debaty nastínil Dvořák téma spolupráce s regiony. „Vedení ČT chápe posílení tvorby za zásadní veřejnou službu televize. Proto se regiony a zprávy z nich objevují ve vysílání stále častěji,“ řekl Dvořák. Slovo po něm převzal Jan Maxa, který představil programové plány a mluvil zejména o nových pořadech. „Chceme se čím dál víc věnovat velkým tématům, jako jiné veřejnoprávní televize ve světě. Proto vysíláme a budeme vysílat pořady věnované velkým osobnostem a velkým událostem,“ uvedl Maxa. Mezi těmito pořady bude třeba film Jan Hus, od jehož upálení příští rok uplyne 600 let.

 

Po představení plánovaných novinek v programu České televize ředitel vývoje pořadů hovořil o spolupráci se studenty. „Snažíme se spolupracovat se studenty a máme výrazný program stáží,“ řekl Maxa. Dodal, že studentská tvorba se v České televizi vysílá pravidelně na kanálu ČT art ve filmovém magazínu Průvan. Televize také koprodukuje studentské filmy, v roce 2013 to byly Pořádně pokecal a Vyzpytatelné cesty. Na závěr své řeči Maxa zdůraznil, že se televize snaží o otevření směrem ke studentům a o jejich zapojení se do vysílání. Důkazem jsou pořady se zapojením studentů, třeba Náš venkov nebo Nedej se. Tyto a další pořady umožňují studentům poznat práci v České televizi a podílet se na ní.

 

Poté již přišel čas na očekávanou diskuzi. Jedna z prvních otázek se týkala volby nového ředitele brněnského studia České televize. „Bude transparentní výběrové řízení, jehož konkrétní podmínky a parametry představíme během následujících týdnů,“ odpověděl Petr Dvořák. Další dotaz směřoval k tématu filozofie hlavní zpravodajské relace. Dvořák řekl, že se ke zprávám přistupuje tak, aby bavily a zaujaly širokou skupinu diváků. „Chceme, aby zprávy na ČT 1 nebavily diváky zpravodajské čtyřiadvacítky,“ řekl Dvořák s tím, že úloha večerních zpráv je zaujmout širokou veřejnost a pro náročného diváka jsou určeny relace na zpravodajském kanálu. Dotazy se stočily i k odchodu moderátorů Martina Veselovského a Daniely Drtinové nebo k často omílané otázce omezování svobody v České televizi. Posluchačce, která se na toto téma tázala, nabídnul Dvořák soukromou diskuzi po skončení veřejné debaty.

Klíčová slova: Česká televize, debata, vedení ČT

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Markéta Špetíková | 24. 03. 2014, 20:43
Upřímně a opravdu vážně - k čemu je tenhle článek? Děkuju za odpověď.