22.11.2013 10:04


Aktuálně: Studenti a dobrovolníci v Brně přespali hromadně na ulici

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dvacet sedm lidí spalo u kostela svatého Jakuba v Brně v noci ze čtvrtka na pátek dvaadvacátého listopadu. Skupina odvážlivců si vyzkoušela, jak žijí lidé bez domova. 

Brno – Do dnešního chladného rána se u brněnského kostela svatého Jakuba probudilo dvacet sedm dobrovolných spáčů. Na vlastní kůži si vyzkoušeli, jaké je žít bez střechy nad hlavou. Svým činem vyjádřili podporu lidem bez domova. Spaní venku bylo vyvrcholením brněnské charitativní akce Noc venku, kterou pořádala brněnská charita ve spolupráci s Armádou spásy a jihomoravskými azylovými domy.Spáči se chystají usnout před kostelem svatého Jakuba v Brně

O půlnoci, kdy byla teplota asi čtyři stupně, si lidé začali připravovat svá improvizovaná ležení. „Protože celý večer pršelo, tak jsme nespali přímo pod širým nebem. Uvelebili jsme se pod velký stan vedle kostela,“ řekl účastník akce Pavel Bláha. Někteří si donesli karimatku nebo deku. Na místě ještě organizátoři rozdávali velké kartony. „Krabici si musíte poskládat na více vrstev, aby vás nestudilo od země. A když máte ještě další, tak se jí obalit. To taky proti zimě pomáhá,“ radil dobrovolníkům místní bezdomovec Honza.

Kromě sedmi charitativních pracovníků u kostela přespalo i pět bezdomovců. Zbytek tvořili studenti a také brněnský policista Marian Karas, který místní bezdomovce obdaroval teplým oblečením. „Spalo se mi dobře. Zima mi nebyla, ležela jsem na krabici a byla zachumlaná ve spacáku. Ale bezdomovec vedle mě celou noc chrápal a myslím, že mu byla zima,“ řekla studentka Monika Krajčíková.

Ráno v šest je probudil budíček a měli si společnou rozcvičku. Než se rozutekli do tepla domovů, nebo alespoň na snídani do nejbližší kavárny, dostali odznak účastníka Noci venku. „Klidně bych ještě do sedmi spala. Leželo se mi lépe než v posteli. Záda mě nebolí a jsem příjemně naladěná na dnešní den,“ shrnula zážitek účastince akce Kateřina Ivanová.                                                    

Na podporu místních lidí se celý večer jako vstupné na akci vybíraly balíčky trvanlivých potravin nebo drogistické zboží. „Uvařili jsme také guláš, který rozdáváme lidem bez domova, aby do žaludku dostali alespoň něco teplého,“ uvedla charitní pracovnice Barbora Kloudová. Kdo mohl, vhodil do hromadné kasičky dobrovolný příspěvek. 

Akcí jsme chtěli návštěvníkům přiblížit celou problematiku lidí bez domova. „Bezdomovci mají pocit, že jsou ostatním lidem lhostejní. A tak vzniká mezi střední třídou a lidmi bez domova bariéra. I bezdomovci však mají  svou čest a vyznávají morální hodnoty,“ řekla Stanislava Ševčíková z brněnské fakulty sociálních studií.

V dílnách si návštěvníci akce mohli vyrobit tašky nebo lucerničky, za které pak zaplatili dobrovolný příspěvěk. Foto: Ema ZezulováJednou nocí venku účasníci vyjádřili podporu lidem bez domova. Na jihu Moravy se nocovalo také v Břeclavi, kde přespalo deset nadšenců. Fenomén venkovních spáčů se poprvé objevil v 70. letech ve Velké Británii. U nás se noc venku poprvé konala loni v Ostravě, kde ji organizovali studenti sociálních studií. Letos se akce rozšířila po celé republice do osmi měst.

Podle Českého statistického úřadu u nás v roce 2011 žilo přes jedenáct tisíc lidí bez střechy nad hlavou. Nejvíce bezdomovců je v Moravskoslezském kraji, potom v Praze a na třetím místě v žebříčku je Jihomoravský kraj s tisíc sto padesáti lidmi bez domova.

 

 

 


Jak pravidelně přežívají  noci venku brněnští bezdomovci se dozvíte ZDE

Klíčová slova: bezdomovci, charita, Noc venku

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.